Hlasování neberu na lehkou váhu, říká Mirek Topolánek

Hlasování neberu na lehkou váhu, říká Mirek Topolánek | foto: ČTK

Vláda počtvrté přežila hlasování o nedůvěře

  • 3416
Opozice podle očekávání neuspěla s návrhem na svržení vlády Mirka Topolánka. Poslanci k hlasování přistoupili po páté odpoledne po několika hodinách řečnění. K odpůrcům se nepřidal nikdo z koaličních poslanců. Rebelové v ODS se zdrželi, zelené rebelky opustily sál, vládu podpořili Melčák a Wolf.

Podrobná on-line reportáž

dění ve Sněmovně jsme sledovali minutu po minutě

Levicová opozice nesehnala ke svým 96 hlasům ani jeden navíc. Ke svržení vlády jich přitom potřebovala 101.

Vládu nepodpořili tři členové ODS - Vlastimil Tlustý, Juraj Raninec a Jan Schwippel, kteří se zdrželi hlasování. Naopak Miloš Melčák a Petr Wolf, zběhlí z ČSSD, ji podpořili. Hlasovat nepřišly zelené poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová. Omluven byl Evžen Snítilý, který většinou hlasuje s opozicí, a Michal Pohanka, který většinou jde s vládou (oba bývalí členové ČSSD).

Hlasování o nedůvěře vládě - váhy - říjen 2008"Já neberu to hlasování v žádném případě na lehkou váhu. To, že tato koalice má křehkou podporu, víme od začátku. Chtěl bych poděkovat těm, kteří nehlasovali proti vládě. Ta věc, kterou chci říct opozici: Neměli bychom se vystavit riziku, že někdo bude mít tendenci vzít ČR předsednictví Evropské unii. Já vám v této chvíli nabízím spolupráci na běžných tématech, ale hlavně spolupráci na předsednictví," prohlásil po hlasování premiér Mirek Topolánek. -čtěte také Česko bude předsedat EU, vyvracel Topolánek pochyby rakouského listu

"Já jsem samozřejmě velmi spokojen, protože náš klub se stmelil, naprosto jednoznačně," uvedl pro ČTK šéf lidovců Jiří Čunek.

"Byli jsme blízko úspěchu, je to strašlivá morální rána pro koalici," zhodnotil výsledek hlasování předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Je přesvědčen, že kabinet by měl sám v nejbližší době požádat o vyslovení důvěry. Předseda vlády po hlasování zdůraznil, že kabinet čeká diskuse o tom, co a jak hodlá udělat do konce funkčního období.

Schůzi protáhly přestávky a řečnění poslanců
Mimořádná schůze začala už v devět hodin ráno, opozice spolu s několika koaličními poslanci poté prosadila její přerušení, když si spočítala, že ke svržení vlády nemá dostatek hlasů. - čtěte Opozice ráno vycouvala z jednání o nedůvěře

Argumentovala tím, že je třeba nejprve uzavřít projednávání státního rozpočtu, které v pondělí skončilo patem (čtěte Poslanci rozpočet neschválili, ani nezamítli). To se nakonec podařilo během necelé hodiny, kdy Sněmovna rozpočet pustila do druhého čtení. Poslanci se pak vrátili k přerušené mimořádné schůzi. - čtěte Rozpočet těsně prošel

Na ní si brali slovo především opoziční politici, z jednání Sněmovny se tak stala téměř reklamní show před víkendovým druhým kolem senátních voleb.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek v začátku druhého dějství připomněl, že se o nedůvěře hlasuje v době, kdy světem cloumá finanční krize. Doba si podle něj žádá zcela nové pohledy a přístupy.

Ani typičtí pravicoví voliči podle Paroubka nevěří pravicovým politikům. "Ani podnikatelé ve většině nebudou želet odchodu této vlády," mínil vítěz krajských voleb.

"Nechceme krev, ale nepřipustíme, aby Mirek Topolánek dále experimentoval s občany," rozohnil se předseda ČSSD. "Ztratili jste jakoukoliv soudnost, pánové. Vládě není rady ani pomoci. Zoufalí, sociálně utlačovaní lidé šli k volbám, ačkoliv by jindy nepřišli. Zastavte to," prosí voliči podle Paroubka.

Dění ve Sněmovně

O chvíli později se Paroubek omluvil lidem, které v povolebním projevu označil za "politicky stupidní", pokud se chystají volit "proti ČSSD". "Je to výrok nehodný vítěze voleb," uznal předseda sociální demokracie. - čtěte Jsem politicky stupidní, hlásají trička odpůrců Paroubka

Po šéfovi opozice se přihlásil o slovo premiér Mirek Topolánek. Je prý rád, že proslov přenáší televize. "Ten projev mi připomněl jiný projev, ten z června 2006," vzpomněl Paroubkův povolební výstup, ve kterém srovnal volby s únorovým pučem roku 1948.

Předseda sociálních demokratů podle premiéra vyvolává paniku a šíří poplašné zprávy. Vyjmenoval sedm bodů, proč je jeho kabinet důležitý. Paroubek před ním zdůraznil čtyři body, proč vládu naopak svrhnout (viz box Topolánkovo pro...).

Poslanec ČSSD David Rath prý původně nechtěl moc vystupovat, do těch, kteří prohráli, podle něj není vhodné kopat. Směrem k premiérovi ale vzkázal, že "jako chlap" by měl akceptovat vůli lidu a složit funkci.

"Nedovedu si představit, že by tahle vláda bez důvěry měla předsedat Evropské unii," kritizoval zahraniční politiku kabinetu místopředseda Sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek.

Komunista Filip: Klaus má pravdu
Předák komunistů Vojtěch Filip si dokonce na Topolánka vypůjčil prezidentova slova. "Pravdu má Václav Klaus, když říká, že došlo k vyprázdnění politiky," řekl.

Komunista Miroslav Grebeníček stočil téma na radar. "Ne více zbraní, základen a válek. Kdo v České republice chce sloužit velmocím tak jako česká vláda nebo penzista Havel, dočká se omezeného politického zisku, ale republika kvůli nim ztrácí pověst," vzkázal vládě.

"Udělejte už konečně něco pro lidi a odejděte," vyzval premiéra od pultíku místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Jeden z nejstarších zákonodárců ve Sněmovně Zdeněk Jičínský z ČSSD ale délkou svého projevu překonal všechny předřečníky. Vydržel bezmála dvacet minut, komentoval i kauzu spisovatele Kundery.

Topolánkovo PRO, Paroubkovo PROTI

Paroubkovy důvody, proč má jít vláda od "válu"
1. Vláda ohrožuje Českou republiku.
2. Vláda není schopná ochránit občany před finanční krizí.
3. Vláda uzavřela bez vědomí NATO smlouvu o výstavbě radarové základny.
4. Vláda vznikla díky politické korupci.

Topolánkovy důvody, proč vládu udržet

1. Kabinet jediný zaručuje zemi zakotvení v euroatlantické civilizaci.

2. Kabinet uchránil zemi před tvrdším dopadem finanční krize.
3. Kabinet je jediným, který zaručí, že české předsednictví neskončí ostudou.
4. Kabinet má vůli k nezbytným reformám navzdory ztrátě popularity.
5. Kabinet uvažuje za hranice jednoho volebního období.
6. Vláda nerozhoduje na základech aritmetiky, ale konsenzuálně.
7. Kabinet je jediný, který dokáže po zbytek volebního období zabránit chaosu.

Levici chyběly hlasy
Opozice už od rána tušila, že jí její pokus o vyslovení nedůvěry nevyjde. Ze schůze se totiž už ráno omluvili bývalí sociální demokraté Evžen Snítilý a Michal Pohanka. Opozice se nemohla spolehnout ani na zelené rebelky Olgu Zubovou a Věru Jakubkovou, které oznámily, že ČSSD nepomohou.

"Tato vláda dostala moji důvěru na celé volební období," řekla ve Sněmovně Zubová. "Nastaly varianty, kdy je čas na sebereflexi, když vláda ztrácí důvěru občanů. Nehodlám se ale angažovat v opoziční aktivitě, důležité je pro mě to, jak sama vláda naloží se signálem, který dostala ve volbách. Proto aktivně nepodpořím opozici v hlasování o nedůvěře," řekla.

Podobně se vyjádřila i Věra Jakubková. "Nepodpořím opozici v hlasování o nedůvěře, zdržím se hlasování," uvedla.

"Sám jsem napjat," odpověděl iDNES.cz ještě před hlasováním poslanec ČSSD David Rath na dotaz, zda se opozici podaří dát dohromady "stojedničku", kterou ke svržení vlády potřebuje.

Ve hře bylo do poslední chvíle ještě několik poslanců, jejichž postoj nebyl jasný. Už ráno hlasovali s opozicí Jan Klas, Jan Schwippel, Juraj Raninec a Vlastimil Tlustý. Nikdo z nich ale nakonec nešel do aktivního odporu vůči vládě (viz následující tabulka Problémoví poslanci).

Škodí Topolánkova vláda České republice?

celkem hlasů: 46498

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 5. listopadu 2008. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 29061

Ano
Ano 15096

Neškodí, ani neprospívá
Neškodí, ani neprospívá 2341

Problémoví poslanci

Mezi zákonodárci bylo do poslední chvíle ještě šest "duší", které teoreticky mohly pomoci 96 poslancům ČSSD a KSČM k vyslovení nedůvěry vládě. Tučně zvýraznění politici do poslední chvíli neřekli jasně, jak se zachovají. K vyslovení nedůvěry bylo potřeba 101 hlasů.

Petr Wolf (nezařazený, dříve ČSSD) - rozhodoval se podle projevů

Miloš Melčák (nezařazený, dříve ČSSD) - nechtěl komentovat

Vlastimil Tlustý (ODS) - postoj zvažoval

Jan Schwippel (ODS) - postoj zvažoval

Juraj Raninec (ODS) - postoj zvažoval

Jan Klas (ODS) - podpořil opozici v hlasování o přerušení schůze

Olga Zubová (SZ) - řekla, že aktivně nepodpoří opozici

Věra Jakubková (SZ) - řekla, že se zdrží

Evžen Snítilý (nezařazený, dříve ČSSD) - omluvil se, nepřítomen

Michal Pohanka (nezařazený, dříve ČSSD) - omluvil se, nepřítomen

Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) - nebude hlasovat proti vládě

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue