Policie hlídá sídliště Janov

Policie hlídá sídliště Janov - Na litvínovské sídliště, kde žije hodně Romů, včera zaútočili neonacisté. | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Policie nezvládla zásah proti neonacistům, zlobí se ochránci práv

  • 139
Ochránci lidských práv se zlobí na policii kvůli zásahu proti neonacistům, kteří zaútočili na litvínovské sídliště Janov. Mají za to, že podcenila riziko, které hrozilo místním Romům, na které se neonacisté chystali, často vyzbrojeni zbraněmi. Ministr vnitra ovšem pochybení policie nevidí.

Sobotní rvačka neonacistů z militantního hnutí Národní odpor s policií v Litvínově trochu zapadla v povolebním shonu. Ochránci lidských práv ale upozorňují na závažnost incidentu. "Tak intenzivní rasový útok v Česku dlouho nebyl," shodují se. Jen shodou okolností došlo pouze k jednomu vážnému zranění. - čtěte Extremisté se střetli v Litvínově s policisty, pronikli až k Romům

Zástupci Českého helsinského výboru míní, že policie při zásahu proti extremistům, kteří na ni útočili kameny a lahvemi, nepostupovali dost razantně.

"Policie nedostatečným způsobem šetřila trestnou činnost, nezadržela a nezkontrolovala totožnost desítek osob, které se dopouštěly, nebo se mohly dopustit některého z trestných činů," stojí v prohlášení Českého helsinského výboru.

Vedení severočeské policie se podle mluvčí Jarmily Hrubešové domnívá, že síly a prostředky použité při akci extremistů v Litvínově byly naplánovány a použity dostatečně. "Na místě bylo téměř 500 policistů, kteří reagovali na zřejmá porušení zákona. V Česku mají všichni občané zaručeno právo shromažďovací. Dokud neporuší zákon, nemá policie právo proti nim zasahovat," uvedla Hrubešová pro ČTK.

Cakl: Policie Národní odpor podcenila
Ondřej Cakl z občanského sdružení Tolerance a občanská svoboda, který dlouhodobě sleduje aktivity pravicových extremistů ale říká: "Bezpečnostní složky státu musely vědět, že se jedná o jedno z nejrizikovějších shromáždění letošního roku, přesto přípravu podcenily a následně na místě proti 400 neonacistům nezasáhly takovým způsobem, který by byl v demokratické společnosti adekvátní."

Ministr vnitra Ivan Langer má jiný názor. Podle něj policie zasáhla profesionálně a adekvátně. "Bezpečnostní opatření rozhodně nepodcenila," sdělil Langer iDNES.cz. Výtku, že severočeští policisté během akce zadrželi pouze šest osob, nepřijímá. Také neuhlídání skupiny rasistů na náměstí Míru, kde se shromáždili před pochodem do Janova, Langera nezajímá.

"Prioritou bylo, aby se k sobě nedostaly znesvářené skupiny. To se podařilo," napsal Langer iDNES.cz v SMS zprávě. "Jak můžete mluvit o nezvládnutém zásahu, kdy policie zabránila zranění a potyčkám a jediní zranění byli z jejích řad?" podivil se ministr vnitra námitkám iDNES.cz, že neonacisté snadno prorazili řady policejních těžkooděnců a vydali se lynčovat litvínovské Romy.

Akce pravicových extremistů v Litvínově. (18. října 2008)

Nepodceňujme to riziko, varuje Stehlíková
Jeho kolegyně z vlády, ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková ale Langerův pohled na věc nesdílí. "Vedení policie podcenilo riziko a přípravu na akci. Stále si dostatečně neuvědomujeme, že pokud se tímto problémem nebudeme více zabývat, vymkne se nám to z rukou," řekla Stehlíková iDNES.cz.

Křištálová lupa Ministryně si prý je dobře vědoma, proč situace v Litvínově dospěla až k téměř rasové válce. S místní radnicí je údajně v intenzivním kontaktu a řeší její tíživou situaci. Starousedlíci sídliště Janov musí čelit nepřizpůsobivým Romům sestěhovaných především ze středních Čech, kde neplatili nájem. Jejich byty koupily různé realitní kanceláře a neplatiče přestěhovaly do Litvínova.

Aktivisté sdružení Romea dokonce Langera vyzvali, aby z nezvládnutí bezpečnostního opatření vyvodil zodpovědnost. "V zájmu objektivního prošetření přivítáme svědectví od představitelů sdružení Tolerance a občanská společnost o všech incidentech, které policie na místě neřešila," vyzvala mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová.


Nejlepší videa na Revue