Sonda Chandayaan-1 bude Měsíc zkoumat z oběžné dráhy. | foto: Reuters

VIDEO: Indie vyslala svou první sondu k Měsíci

  • 9
Kosmický výzkum těles sluneční soustavy už dávno není pouze doménou Ruska a USA. Vesmír brázdí také evropské či japonské kosmické sondy, od října loňského roku obíhá okolo Měsíce i sonda čínská. V noci na dnešek se do klubu zemí schopných vyslat sondu k jinému nebeskému tělesu přidala také Indie.

Indická sonda s názvem Chandrayaan-1 odstartovala k našemu nejbližšímu sousedovi z kosmodromu Šríharikota. "Poprvé letíme k Měsíci. Číně se to podařilo před námi, ale nyní se ji pokusíme dostihnout, překonat onu propast, která mezi námi zeje," uvedl šéf Indické organizace pro výzkum vesmíru (ISRO).

Mise má Indii přinést především zkušenosti
První indická kosmická sonda má hmotnost 590 kg a bude Měsíc zkoumat z oběžné dráhy po dobu asi dvou let. Jedním z hlavních cílů mise je testování nových technologií. Indie chce získat potřebné zkušenosti, které zúročí při dalších misích, naplánovaných na rok 2012.

Na palubě sondy bude nejen 6 indických, ale také 5 zahraničních vědeckých přístrojů. Svou vědeckou aparaturu si za peníze na sondu umístily instituce z USA a Evropy.

VYBAVENÍ SONDY

TMC – kamera pro mapování lunárního povrchu s rozlišením asi 5 metrů, HySI – spektrometr pro mineralogické mapování, LLRI – laser pro lunární topografii Spektrometry a další přístroje

Součástí sondy bude také impaktor MIP o hmotnosti 29 kg a rozměrech 375 x 375 x 470 mm. Modul se od mateřské sondy odpojí po příletu k Měsíci a narazí do lunárního povrchu. Dopad bude hlavní sonda sledovat z oběžné dráhy. MIP nese trojici vědeckých přístrojů: kameru, radar pro měření výšky a hmotnostní spektrometr.

Mise prozkoumá povrch měsíce
Dalšími cíli mise bude především mineralogický průzkum Měsíce. Na základě získaných dat bude sestavena podrobná mineralogicko-geologická mapa lunárního povrchu. V hledáčku budou především polární oblasti Měsíce, kde se předpokládá výskyt vodního ledu.

PODÍVEJTE SE, jak vypadá indická měsíční sonda

Do vesmíru vynese sondu modifikovaná indická nosná raketa PSLV-XL. Sonda bude nejdříve navedena na velmi protáhlou eliptickou dráhu kolem Země. Poté se vydá k Měsíci, ke kterému dorazí asi po pěti dnech. Následně bude postupně navedena na kruhovou oběžnou dráhu okolo Měsíce ve výšce sto kilometrů.

Černý kůň kosmonautiky
Indie již dnes plánuje další sondy Chandrayaan. Dvojka tohoto programu by se k Měsíci mohla vydat v roce 2012.

Sondu Chandrayaan-1 vynesla do vesmíru starší modernizovaná raketa.Chandrayaan-1 může přinést nové poznatky o našem nejbližším kosmickém sousedovi. Větší množství informací ale zřejmě získá až velká americká kosmická sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), jejíž start se očekává v dubnu příštího roku. Člověk by se pak po povrchu Měsíce mohl procházet okolo roku 2020.

Indie je všeobecně považována za rodící se kosmickou velmoc. Investice do kosmonautiky v jedné z nejlidnatějších zemi světa postupně rostou. V plánech je i pilotovaný let v nejbližších 10 letech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video