Michal Hašek se hlásí do diskuse

Michal Hašek se hlásí do diskuse - Předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek se hlásí do diskuse na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny. (22. 10. 2008) | foto: ČTK

Opozice ráno zpomalila jednání o vládě, Sněmovnu vrátila k rozpočtu

  • 1407
Opozice po necelé hodině prosadila přerušení schůze o vyslovení nedůvěry vládě, kterou sama svolala. Místo toho se poslanci vrátili k debatě o rozpočtu, které včera skončilo patem. ČSSD a KSČM dnes nemají k dispozici 101 hlasů potřebných ke svržení kabinetu. Popírají ale, že by to byl důvod ke změně programu.

Podrobná on-line reportáž

hlasování o rozpočtu

co se nyní děje ve sněmovně ZDE

Mimořádná schůze začala v devět hodin, ČSSD si ihned vyžádala dvacetiminutovou přestávku na jednání klubu.

Ústy předsedy klubu Michala Haška pak navrhla přerušení této mimořádné schůze, dokud nebude schválen státní rozpočet, který v pondělí pomohla zablokovat skupina kolem Vlastimila Tlustého. - čtěte Poslanci rozpočet neschválili, ani nezamítli

"Aby Česká republika měla jistotu o státním rozpočtu, bez ohledu na to, jaký mandát bude mít současná vláda, navrhuji nyní přerušení schůze do doby, než bude ukončen bod číslo jedna, tedy návrh zákona o rozpočtu," navrhl Hašek. 

Křištálová lupa Při hlasování o návrhu Michala Haška nakonec ČSSD uspěla, podpořilo ho 100 poslanců, proti jich bylo 96. Opozici pomohli Jan Klas, Jan Schwippel, Vlastimil Tlustý a Juraj Raninec z ODS a Olga Zubová ze Strany zelených. Zelená Věra Jakubková se hlasování zdržela.

Státní rozpočet se nakonec podařilo prosadit do druhého čtení. Sněmovna tak přijala základní parametry jednoho z nejdůležitějších zákonů země. - čtěte Sněmovna prosadila státní rozpočet do 2. čtení

Opozice neměla dost hlasů
Opozice tím, že schůzi přerušila, vycouvala ze svého záměru svrhnout vládu. Zřejmě si spočítala, že nemá dostatek hlasů. Její představitelé ale takový kalkul popírají. "Jde nám o rozpočet, chceme být státotvorní," řekl v ČT šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Levice má dnes jistých jen svých 96 poslanců, sehnat by jich musela ještě pět z koaličního tábora. Dva přeběhlíci z ČSSD a dvě zelené rebelky ale nepomohou.

Ze schůze se totiž omluvili bývalí sociální demokraté Evžen Snítilý a Michal Pohanka. Pohanka hlasuje s vládou, jeho nepřítomnost proto není klíčová, 101 hlasů potřebuje opozice. Snítilý většinou pomáhá ČSSD, ta se na něj ale dnes spolehnout nemůže.

Story ze Sněmovny

Také zelené poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová řekly, že se zdrží hlasování. Opozici tak dnešní plán nemůže vyjít, mezi přeběhlíky a rebely žádný hlas neuloví.

Topolánek: Vládne tu koalice Paroubek, Filip a Tlustý
Tlustý řekl v rozhovoru pro MF DNES, že hlasování o nedůvěře chce až po druhém kole senátních voleb. I on si zřejmě spočítal, že by mu pokus o sesazení Topolánka nevyšel, kdežto po druhém kole senátních voleb by mohla být šance větší
.
 
Topolánek v rozhovoru s novináři připustil, že ve Sněmovně nyní vládne koalice Paroubek, Filip a Tlustý. "Nedokážu odhadnout další vývoj," řekl.

Problémoví poslanci

Mezi zákonodárci je stále šest "duší", které by teoreticky mohly pomoci 96 poslancům ČSSD a KSČM k vyslovení nedůvěry vládě. Tučně zvýraznění poslanci neřekli jasně, jak se zachovají. K vyslovení nedůvěry je potřeba 101 hlasů.

Petr Wolf (nezařazený, dříve ČSSD) - rozhodne se podle projevů

Miloš Melčák (nezařazený, dříve ČSSD) - nechtěl komentovat

Vlastimil Tlustý (ODS) - není jasné

Jan Schwippel (ODS) - není jasné

Juraj Raninec (ODS) - není jasné

Jan Klas (ODS) - není jasné, podpořil opozici v hlasování o přerušení schůze

Olga Zubová (SZ) - aktivně nepodpoří opozici

Věra Jakubková (SZ) - zdrží se

Evžen Snítilý (nezařazený, dříve ČSSD) - omluvil se, nepřítomen

Michal Pohanka (nezařazený, dříve ČSSD) - omluvil se, nepřítomen

Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) - nebude hlasovat proti vládě

ODS: Nic přerušovat nebudeme, jednejme dál
Dění v sále bylo bouřlivé, poslanci na sebe pokřikovali. Na přerušení mimořádné schůze nechtěla ODS přistoupit, žádala přestávku a pak pokračování schůze. Spočítala si, že ji opozice svrhnout nemůže.

"Se slzou v oku jsem poslouchal vystoupení kolegů Haška a Kováčika. Vláda potřebuje vědět, jestli důvěru má, nebo nemá. Nemyslím si, že je možné jednání přerušit," řekl premiér Mirek Topolánek.

Hlasování o nedůvěře přežila Topolánkova vláda už třikrát. Vždy se stejným výsledkem, opozici vždy několik hlasů chybělo.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue