Jiří Paroubek | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Paroubek vyzval Zemana, aby pomohl svrhnout Topolánka

  • 806
Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek vyzval Miloše Zemana, aby se vrátil do ČSSD a přesvědčil "přeběhlé" poslance Miloše Melčáka a Michala Pohanku k tomu, aby pomohli vyjádřit nedůvěru vládě. Hlasovat se bude už ve středu. Mirek Topolánek věří, že kabinet i tentokrát přežije.

VOLBY 2008 - Kompletní výsledky

Jiří Paroubek cítí po triumfu v krajských volbách šanci odstavit ODS od moci i na celostátní úrovni. Příležitost má už ve středu, kdy bude Sněmovna hlasovat o nedůvěře kabinetu.

"Po debaklu Topolánkovy vlády budou někteří vládní poslanci určitě zvažovat, jak hlasovat," nechal se šéf ČSSD slyšet v rozhovoru pro Český rozhlas. Jen na to se ale spolehnout nehodlá. Věří, že by mu mohl rovněž pomoci bývalý lídr socialistů Miloš Zeman, který si stále zachovává mezi politiky určitý vliv.

Paroubek ho po dopoledním jednání předsednictva v Lidovém domě vyzval k návratu do strany a k tomu, aby se pokusil přemluvit dvojici přeběhlých poslanců sociální demokracie Miloše Melčáka a Michala Pohanku, aby ve středu zvedli ruku proti koaliční vládě.

Zeman čeká, až ho Paroubek požádá osobně
Miloš Zeman řekl iDNES.cz, že o Paroubkově nápadu slyší poprvé. "O ničem takovém nevím, před dvěma dny jsem byl ještě v nemocnici kvůli ledvinové kolice. Pan Paroubek se mnou nemluvil," uvedl.

Myšlenku návratu do strany nechal otevřenou s tím, že počká, až ji s ním Paroubek probere osobně. Další nápad, že by měl přesvědčovat Pohanku a Melčáka, se mu ovšem nezamlouvá. Připustil, že s ním oba konzultují, ale není prý na místě, aby jim radil v této věci, řekl MF DNES.

Křištálová lupa

Melčák s Pohankou vystoupili ze sněmovní frakce ČSSD v roce 2006, v hlasování o důvěře i v dalších klíčových hlasováních poté podpořili Topolánkovu vládu.

Levice shání pět hlasů
K vyslovení nedůvěry vládě je potřeba nejméně 101 hlas. ČSSD má spolu s KSČM šestadevadesát poslanců. Pět hlasů tak schází. Levice se bude spoléhat mimo jiné na šestici nezařazených zákonodárců.

Dva z nich, Jan Schwippel a Juraj Raninec, naznačili, že kabinet potopit nemíní. "Pravděpodobnost, že budu hlasovat pro nedůvěru vládě, je poměrně nízká, i s ohledem na české předsednictví EU," řekl iDNES.cz Schwippel. Petr Wolf svůj postoj prozradit nechce. "Nepředbíhejme událostem. Zachovejme chladnou hlavu a nepodléhejme emocím," uvedl.

Nevyzpytatelně se mohou zachovat i někteří poslanci z vládního tábora, třeba občanský demokrat Vlastimil Tlustý.

Volby hned po předsednictví? Nemožné
Premiér ale věří, že se mimo levici nenajde zákonodárce, který by vládě vystavil stop. "Nedovedu si představit nikoho, kdo by položil vlastní vládu před volbami," připomněl Mirek Topolánek v Otázkách České televize, že se bude hlasovat před druhým kolem senátních voleb.

Ani Martin Bursík si nedovede představit, že by se mohly příští rok konat předčasné volby, jak zvažuje sociální demokracie. "Jak může někoho napadnout, že bychom vedli kampaň, zřejmě mnohem ostřejší, v průběhu předsednictví EU?" zlobil se šéf zelených v České televizi.

Jiří Paroubek ale téměř vyloučil možnost případné dohody o příměří s koaličním kabinetem. "Tato vláda není schopna vládnout této zemi, ani není schopna odvádět nějakou rozumnou práci pro Českou republiku v Evropské unii," prohlásil v diskusním pořadu ČT.

. Neúspěšné pokusy o svržení vlády

Topolánkův kabinet ustál hlasování o nedůvěře už třikrát

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue