Levé křídlo Průmyslového paláce na Výstavišti zcela zničil požár (foto ze 17. října 2008) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Požáru paláce předcházel výbuch, potvrdil správce i kamery

  • 539
Hasiči a policisté pátrají po příčině obrovského požáru na Výstavišti. Zdá se, že mu předcházel výbuch. Správce areálu zaslechl explozi, záblesk zachytily kamery. Vyšetřovatelé jsou zatím ve svých vyjádřeních opatrní. Pronajímatel paláce uvedl, že ho pojistil na 2,5 miliardy.

Podle mluvčí zubařského veletrhu Pragodent, který začal v Průmyslovém paláci včera, vznikl požár u jednoho ze stánků. Díky záznamu kamer vědí na kterém. "Máme to zaznamenané, skutečně nešlo o žádnou souvislost s panem Kočkou nebo o nějaký balon," řekla MF DNES Ida Votavová.

Votavová popřela, že by po požáru hrozil únik nebezpečných látek. "Byl tam amalgám, ze kterého se dělají plomby, ale v tom je třeba rtuti jen velmi málo, lidé ho mají v ústech," dodala mluvčí.

Požár Průmyslového paláce

Její informace potvrdil ředitel společnosti Incheba, která má Průmyslový palác od magistrátu pronajatý, Alexander Rozin. "Správce areálu slyšel silný výbuch. Vrátil se zpět do levého křídla, vzal první hasicí přistroj, ale oheň nedokázal dostat pod kontrolu," uvedl na tiskové konferenci.

Společnost Incheba má k dispozici záznam z průmyslových a bezpečnostních kamer, který poskytla vyšetřovatelům. Údajně je na záběrech vidět záblesk, co ho způsobilo, ale Rozin netuší.

Hasiči díky záznamu kamer vytipovali místo, kde mají hledat. "Nyní postupujeme centimetr po centimetru. Zatím jsme tak v jedné třetině. Nenarazili jsme na nic, co by naznačovalo, že došlo k výbuchu tlakové lahve," řekl iDNES.cz jeden z vyšetřovatelů hasičů Radek Kislinger.

V tiskové zprávě společnost dementovala informace o otevřených oknech v průběhu požáru. "Okna v této části paláce jsou pevná. Jejich průchodnost pravděpodobně způsobil požár až následně," stojí ve zprávě.

Policie pracuje s třemi možnými příčinami. "První je zahoření z nedbalosti některého z pracovníků, kteří byli na místě. Druhou možností je úmyslné zapálení a třetí, nejpravděpodobnější, závada na elektroinstalaci," řekl iDNES.tv mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek.

To ale šéf Incheby považuje za nepravděpodobné. "K požáru došlo až poté, co byly elektrické okruhy vypnuté, zůstal jediný, chladicí," uvedl Alexander Rozin.

Společnost prý navíc dodržovala pravidelné kontroly elektroinstalace. "Stejně tak veškeré ostatní náležitosti včetně dokumentace a revizí k jednotlivým stánkům výstavy Pragodent jsou v souladu s platnými předpisy," uvedlo tiskové oddělení Incheby.

Po skončení výstavy údajně pracovníci společnosti zkontrolovali všechny prostory Paláce a po jejich úplném vyklizení je v pořádku uzavřeli. Vše proběhlo podle interních předpisů.

Incheba Průmyslový palác pojistila na 2,5 miliardy
Společnost Incheba pojistila palác u pojišťoven Uniqa a Česká podnikatelská na částku 2,5 miliardy. "Mluvili jsme se zástupci pojišťoven a ti potvrdili, že jsou schopni své závazky plnit," řekl šéf Incheby.

Křištálová lupa Odmítl ale garantovat, že pojistné půjde na obnovu křídla. "My s tím počítáme, ale jedná se o majetek města a to bude rozhodovat o tom, jak s ním naloží," vysvětlil Rozin.

Upřesnil také, jak velkou plochu měli v paláci pronajatou Kočkovi. Podle něj to bylo pouhých 88 metrů čtverečních v přístavcích, které z velké části oheň nezničil.

Kolem paláce poletoval horkovzdušný balon
Jiné vysvětlení požáru nabídl Michal Andera, který byl včera s kamarády na Výstavišti na oslavě začátku akademického roku Gaudeamus Igitur. Všimli si, jak nedaleko od nich přelétá malý horkovzdušný balon.

"Jednalo se o model balonu o průměru přibližně jednoho metru, pravděpodobně z papíru, který byl poháněn svíčkou nebo olejovým kahanem," popsal iDNES.cz Andera.

Balon podle něj nejdřív stoupal, pak se ale kvůli větru začal pohybovat horizontálně, směrem k Průmyslovému paláci. "Ztratili jsme ho z dohledu a nevěnovali mu další pozornost. Po propuknutí požáru nám to přišlo jako nejpravděpodobnější příčina," je přesvědčený Andera.

Podle jeho slov měli hned při spatření balonu pocit, že je to nebezpečné.

mluvčí hasičů: Byl to jedinečný požár

Redakce iDNES.cz vyzpovídala mluvčího hasičů Víta Pernicu, který se zásahu na Výstavišti účastnil.

Na místě zasahovali snad všichni pražští hasiči, kolem Výstaviště stály desítky vašich vozů. Jaká byla organizace tak velkého nasazení lidí?
Byl to veliký, rychlý oheň a tomu odpovídal i zásah. Ohniska se podařilo lokalizovat za dvě hodiny, což na takový požár vůbec není špatné.

Co jste museli udělat nejdřív?
Naprosto prvořadým úkolem bylo zabránit tomu, aby se oheň šířil dál a zasáhl okolní objekty. Všechny síly byly svolané za účelem zastavit šíření požáru a udržet ho v jednom křídle. Vlastní zhasnutí následovalo poté.

Jak náročné bylo určení ohnisek?
Není ohnisko jako ohnisko, některé se musí hledat také pomocí termokamer.

Byl to hodně nebezpečný zásah?
Tato akce byla nebezpečná jako každá jiná. Nikomu se naštěstí nestalo nic vážného, jen dvě lehká zranění hasičů.

Jak probíhá vyšetřování tak velkých požárů?
Je stanoven expertní tým, jehož součástí jsou hasiči. U takového požáru je jasné, že si vyšetřování převezme policie, které za něj bere odpovědnost.

Kdy je možné čekat první výsledky vyšetřování?
To nedokážu odhadnout. Byl to poměrně jedinečný požár.

Požár vypukl v 19:13. Levé křídlo Průmyslového paláce zcela zničil, z budovy zůstaly jen obvodové zdi. "Škoda může dosáhnout až miliardy," řekl iDNES.cz hasič Václav Černý z odboru zjišťování příčin požárů. - čtěte Hasiči: Požár na Výstavišti způsobil až miliardovou škodu

Statik na místě rozhodl o stržení některých zbytků zdí, které by mohly být nebezpečné. Střední část paláce a pravé křídlo, které nezasáhl oheň, jsou podle něj staticky v pořádku. - čtěte Průmyslovému paláci nehrozí zřícení, ubezpečil statik

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue