Pro McCaina je debata v Hempsteadu jednou z posledních příležitostí smazat náskok Baracka Obamy.

Pro McCaina je debata v Hempsteadu jednou z posledních příležitostí smazat náskok Baracka Obamy. | foto: Reuters

Při poslední prezidentské debatě půjde McCainovi o všechno

  • 78
V noci ze středy na čtvrtek se demokrat Barack Obama utká s republikánem Johnem McCainem ve třetí a zároveň poslední televizní debatě. Pro arizonského senátora to bude jedna z posledních příležitostí zvrátit svůj propad ve volebních preferencích a smazat několikaprocentní náskok svého demokratického rivala.

Podle nejaktuálnějšího průzkumu Gallupova institutu a listu USA Today si 84 procent Američanů myslí, že se současná finanční krize ještě prohloubí a drtivá většina obyvatelů Spojených států zároveň soudí, že ji nedokáže zastavit ani jeden z prezidentských kandidátů.

Souboj ekonomických plánů
V této atmosféře je tak o hlavním tématu debaty, která se uskuteční v Hempsteadu ve státě New York, rozhodnuto. Ze současné situace by mohli i tentokrát více vytěžit Barack Obama, jemuž Američané v ekonomických otázkách důvěřují.

Ve snaze ještě více využít tohoto fenoménu zveřejnil illinoiský senátor před středeční debatou "plán na záchranu ekonomiky". Ten obsahuje čtyři kroky k posílení trhu práce a k ochraně Američanů před dopady finanční krize. Opatření mají během dvou let daňové poplatníky přijít na 60 milionů dolarů.

"Potřebujeme dát lidem prostor k nadechnutí, aby se postavili zase na nohy," uvedl Obama v pondělí na mítinku v Ohiu, kde se připravuje na televizní střet. I když se snaží hrát na optimistickou notu, připouští, že Američané budou v příštích měsících a letech čelit těžkým časům. "Nepředstírám, že to bude jednoduché," řekl.

Jen o den později zveřejnil svůj ekonomický plán i McCainův tým. Je zaměřený především na pomoc důchodcům, jejichž penzijní účty postihly nedávné otřesy na burze. Další úlevy předpokládá u rodin, které platí vzdělání dětí nebo hypotéky z příjmů z investic. Časově omezená opatření přijdou státní podkladnu podle odhadů na 52,5 miliardy dolarů.

McCain ale k plánu na řešení ekonomické krize podle svých slov nabízí ještě něco navíc a to životní a politické zkušenosti, které podle něho jeho o 25 let mladší rival nemá. "Příští prezident nebude mít čas na to, zvykat si na svůj úřad," řekl v pondělí ve Virginii po boku s kandidátkou na viceprezidentku Sarah Palinovou. Podle něj bude muset nový prezident jednat okamžitě a k tomu je potřeba zkušenost.

Obama vévodí průzkumům
Ani tato McCainova rétorika alespoň podle průzkumů nezabírá. Ty jasně favorizují senátora Obamu. Různá šetření mu přisuzují vedení o čtyři až deset procent. Pomoci by mu mohlo i nedělní společné vystoupení manželů Clintonových a volebním shromáždění jeho viceprezidentského kandidáta Joea Bidena. - přečtěte si Clintonovi poprvé společně podpořili Baracka Obamu

Nejnovější průzkum Zogbyho institutu pro agenturu Reuters přisuzuje Obamovi šestiprocentní náskok. Pokud by se volby konaly dnes, tak by podle průzkumu 49 procent lidí volilo Obamu a 43 McCaina. Ještě v pondělí byl přitom náskok čtyřprocentní.

"Pro Johna McCaina to byl jednoznačně další špatný den," uvedl šéf agentury John Zogby. "Tři týdny před volbami už McCainovy nezbývá příliš času, aby voliče získal na svoji stranu," dodal.

Obama podle něj vítězí o 17 procentních bodů mezi nerozhodnutými voliči a o 11 procent mezi ženami. Právě to jsou dvě voličské skupiny, jejichž hlasy volby 4. listopadu rozhodnou. Analytici tvrdí, že v současné situaci už by Obamovi mohla vzít vítězství jen náhoda. - přečtěte si Obama míří k vítězství, McCain může jen překvapit, shodují se znalci

Debaty sleduje rekordní počet Američanů
Televizní debata v Hempsteadu bude věnovaná tomu, co dnešní Američany nejvíc zajímá - domácím a ekonomickým otázkám. Stejná témata dominovala i předcházejícím dvěma soubojům, v nichž si podle mínění diváků i odborníků vedl lépe demokratický kandidát. - přečtěte si Obama si v debatě získal nerozhodnuté diváky, ukázaly průzkumy

Oba duely prezidentských kandidátů před kamerami si nenechalo ujít dohromady přes 113 milionů Američanů. Ten poslední byl dokonce desátým nejsledovanějším prezidentským duelem v celé americké historii.

Více diváků nezasedlo před televizní obrazovky v čase prezidentské debaty od roku 1992. Televizní střet uchazečů o funkci viceprezidenta, Sarah Palinové a demokrata Joea Bidena sledovalo 70 milionů Američanů. - přečtěte si Na debatu Obamy s McCainem se díval každý pátý Američan

Americké prezidentské volby


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue