Z výstavy Tutanchamon: jeho hrob a poklady - miniaturní sarkofágy s podobiznami faraona Tutanchamona a královny Teje

Z výstavy Tutanchamon: jeho hrob a poklady - miniaturní sarkofágy s podobiznami faraona Tutanchamona a královny Teje | foto: Live Nation

Na unikátní výstavě o Tutanchamonovi show střídá perfekce

  • 23
Brno jako jediné tuzemské město hostí jedinečnou výstavu Tutanchamon - jeho hrob a poklad, která uhrane nádherou, ale omráčí i pečlivostí a rozsahem.

Půlroční brněnská výstava, která začne ve čtvrtek v rozlehlé brněnské Titanic Hall, zdaleka není jen obchodnicky zdatným recyklováním setrvalého a enormního zájmu Čechů o starověký Egypt. Zájemce uvidí sice "jen" věrné napodobeniny více než tisícovky úchvatných předmětů, přesto si odnese originální zážitek. A to prosím napříč věkovým spektrem.

Z výstavy Tutanchamon: jeho hrob a poklady - ozdobný detail na voze faraona TutanchamonaVýstava totiž nabízí více než divácky přitažlivý otisk pohřební pompy, kterou si skutečně lze jen stěží představit. Četný tým předních renomovaných egyptologů, který pět let tuto velkolepou rekonstrukci chystal, v Brně servíruje zážitek, na který nejsme z místních zaprášených muzejních výstav a často naivně či přímo hloupě působících dioramat zvyklí. Řemeslná perfekce kopistů, dobrodružná koncepce výstavy a muzeologický um v instalaci nádherných exponátů je návštěvníkům v patách na každém kroku.

V první místnosti návštěvník jako předkrm dostane tři krátké filmy a repliky nejvzácnějších staroegyptských bust. Zahalen tmou docapká do kinosálu, kde čeká devítiminutový příběh slavného archeologa Howarda Cartera. Krátká vtipná smyčka s poněkud neumělým český dabingem vás nechá na holičkách v listopadu 1922. Právě koncem tohoto měsíce Carter poprvé provrtanou dírou a za svitu svíce pohlédl do zlatem a vzácnými poklady přetékající Tutanchamonovy hrobky. Klepaly se mu ruce a opakovaně mumlal větu o úžasných věcech.

Stejně vzrušivou iluzi má návštěvník získat (a skutečně ji prožije) už o několik metrů dále. Filmovou rekonstrukci Carterova prožitku vystřídá pohled na dokonalou repliku první pohřební komory. Není potřebné dodávat, že vše je pochopitelně v měřítku jedna ku jedné.

Z výstavy Tutanchamon: jeho hrob a pokladyEfektní pimprlová show, napadne vás, když kužely reflektory a hlas z reproduktoru osvěcují jednotlivé exponáty. Čím dále ale budete postupovat do výstavy, tím více ve vás zesílí pocit, že tady to myslí s hrobkou nevýznamného panovníka, kterého k nesmrtelnosti katapultovala právě tato nádhera, zcela seriózně a vážně. Ba co víc, strhující efekt a zážitková šou jsou tady postaveny na roveň sdělnosti, uměřenosti, poučenosti a poučnosti.

Zkrátka a dobře: v dalších oddílech výstavy vás čeká do posledních detailů a předmětů rozebraná hrobka. Vše je na dosah, mumifikované tělo mladinkého vládce nevyjímaje. Zblízka můžete pohlédnout na slavnou pohřební masku, jejíž originál podle egyptských zákonů stejně už několik desetiletí nesmí opustit hranice země. Velké dobrodružství příchozích se tady postupně mění v úžasnou a poučnou cestu dějinami starověké egyptské kultury.

Z výstavy Tutanchamon: jeho hrob a poklady - sarkofág faraona TutanchamonaJe to pompézní, ale ne přeplácané. Navíc před vámi figurují předměty, jejichž originály už nikdy nikdo ve stejné konstelaci nesestaví a nesveze, i když si naivně odmyslíte finanční a pojišťovací problémy podobného podniku.

Není potřeba dumat nad jedinečností a nenahraditelností originálů. V Brně vystavená nádhera totiž odzbrojí skutečně precizním provedením napodobenin. A lze jen souhlasit s autory, že přes repliku tady dostanete chuť na originál.

Něco takového tady ještě nebylo. A možná jsme tady skutečně svědky toho, jak unuděným či přebaveným lidech ukazovat a popularizovat historii. Výstava o Tutanchamonovi, kterou jen v Curychu vidělo přes čtvrt milionu lidí a která z Brna zamíří do Mnichova a v jiné věrné kopii do Barcelony, ukazuje, že atraktivní téma nemusí být ve výsledku jen vábivý, ale prázdný humbuk.

Tutanchamon - jeho hrob a poklady
Titanic Hall, Heršpická 9, Brno. Výstava potrvá do 18. března 2009. Otevřeno denně od 10 do 20 hodin.
Hodnocení: 90 %