Tvrzení badatelů, že Milan Kundera udal prozápadního letce-špiona, vyvolalo velký zájem i za českými hranicemi. Kromě zemí jako Francie či Německo se zpráva objevila například i ve zpravodajství ve vzdáleném Irsku. | foto: Profimedia.cz

Evropa o Kunderovi: Zdrženlivost i přirovnání ke Grassovu hříchu z SS

  • 350
Noviny ve Francii, Německu, Británii, Rusku i jiných zemích Evropy se zájmem sledují dění kolem Milana Kundery. Čeští badatelé včera zveřejnili zprávu, podle níž v roce 1950 udal prozápadního českého špiona komunistům. Listy jsou většinou opatrné, ale německý Die Welt spisovatele tvrdě odsoudil.

Velká Británie: Kundera jakoby se ocitl v zápletce vlastního románu
Seriózní britský The Independent v narážce například na Kunderův Žert píše, že by "senzační zápletka (současné aféry, pozn. red.) mohla pocházet z některého jeho románu". O donašečství Kundera psal i v jiných knihách.

. ČTĚTE TAKÉ:

Téma donašečství se objevuje v mnoha Kunderových knihách

V 80. letech se Milan Kundera stal nejmódnějším a nejoceňovanějším autorem planety, připomněl The Independent, podle kterého můžou obvinění slavného spisovatele vážně poškodit jeho reputaci v Česku.

Křištálová lupa Britské deníky podrobně popisují nejen celý případ kolem údajného konfidentství, ale také Kunderův život, podporu komunismu v mladém věku, pozdější odpor proti režimu i emigraci do Francie.

Rozsáhle se případu věnují i The Times. Upozorňují, že "není jasné, proč komunistické úřady nikdy nepoužily tyto nyní zveřejněné dokumenty, aby zdiskreditovaly Milana Kunderu, který byl sledován tajnou policií jako jeden z nejvehementnějších kritiků režimu".

Francie: Zájem, ale nehodnotit!
Novináři ve Francii, kde Kundera od roku 1975 žije, se o včerejší odhalení zajímali neméně, hodnocení spisovatelovy role se ale důsledně vyhýbali.

"Bylo zapotřebí tak vážného obvinění, jako je údajná spolupráce s komunistickou policií, aby Kundera vystoupil ze svého tradičního ticha," napsal deník Le Figaro. List uvádí, že zpráva "přilila opět olej do ohně komplikovaného vztahu Čechů ke Kunderovi", kterého prý "obdivně nenávidí" a nemohou mu odpustit, že nepíše česky.

Bouřlivá debata se rozpoutala mezi čtenáři webových stránek listu Libération. Reakce se pohybovaly od naprostého překvapení až po obhajování Kundery takřka za každou cenu. Někteří čtenáři například psali, že si udavač mohl Kunderovo jméno či nějaký jeho doklad vypůjčit.

. VÍCE O KAUZE MILANA KUNDERY

Kundera udal letce-špiona, tvrdí záznam vyšetřovatelů

Kundera se ohradil: Nikoho jsem neudal, je to lež

Německo: "Jako morální instituce skončil"
Německý deník Die Welt srovnává Kunderův případ se spisovatelem Güntherem Grassem, který se předloni ve své autobiografii přiznal ke členství v elitních nacistických jednotkách SS.

"Jako morální instituce už spisovatel neobstojí," poznamenává Die Welt. "Stejně jako Grass, obával se i Kundera zjevně toho, že by přiznáním podlomil svou morální autoritu. Autoritu, již využíval k opakovanému zanícenému napadání komunistického režimu a k požadování lidských práv a svobody," poznamenal Die Welt.

Deník dodal, že zatímco Grass se přiznal sám, "Kunderovo udavačství dokládá náhodně nalezený spis".

Německé noviny se často se pozastavily nad tím, že by udavačem byl autor románu o zmařených nadějích roku 1968 Nesnesitelná lehkost bytí. To je totiž v Německu Kunderovo zřejmě nejznámější dílo. "Zrovna Milan Kundera? Ten český autor, jenž byl sám proti stalinismu?" divil se Financial Times Deutschland.

Zájem v celé Evropě
To, jak se o Kunderův případ zajímají média v nejrůznějších evropských zemích, jen dokládá spisovatelův věhlas. Ať čtenář listoval ruskou Gazetou, irskými The Irish Times, polským listem Gazeta Wyborcza nebo rakouským Kurierem či Standardem, nemohl článek mapující dění kolem spisovatele přehlédnout.

Zda si devětasedmdesátiletý Kundera bude muset projít "tím, čím prošel Günter Grass", jak píše ruský server Lenta.ru, se teprve ukáže.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video