V Senegalu po remíze domácího týmu s Gambií propukly násilnosti | foto: Reuters

Nepokoje při kvalifikaci: v Senegalu házeli zuřící fandové na hráče kameny

  • 14
Nejen v Evropě se o víkendu bojovalo o účast na fotbalovém mistrovství světa. Největší drama bylo k vidění v Africe, kde se hrálo poslední kolo první kvalifikační fáze. A rušno při něm bylo nejen na hřištích.

Divokou sobotní noc zažil Senegal, kde fanoušci jen těžko přecházeli senzační vyřazení svého týmu a zasypali jej kameny.

Doma potřebovali porazit Gambii, aby proklouzli do posledního kvalifikačního kola. Jenže tým, který na světovém šampionátu 2002 prošel mezi nejlepších osm celků světa, se tentokrát nevešel ani mezi dvacítku postupujících v Africe. Senegal doma nad svým maličkým sousedem vedl, jenže zásah Tijana Jaiteha čtyři minuty před koncem připravil domácím ostudu.

Tu neunesli příznivci, kteří po remíze 1:1 začali zuřivě vrhat kameny, vydolované z rozpadajících se tribun na Stade Léopold Sédar Senghor v Dakaru.

Fotbalisté mohli být rádi, že hřiště obepíná mohutná atletická dráha, na které zůstala většina předmětů ležet. Hráči i fanoušci Gambie přesto museli čekat přes tři hodiny, než mohli stadion bezpečně opustit.

To už se dav rozzuřených senegalských fandů vypravil k sídlu tamějšího svazu, který zdemoloval. Příznivce rozehnala až policie se slzným plynem. "Všechno, co se tu stalo, je politováníhodné, protože způsobené škody byly opravdu veliké," postěžoval si člen svazu Nouha Cisse pro BBC. "Ale zároveň je to pochopitelné, protože Senegalci od roku 2002 žili v iluzi, že všechno vyhrajeme. Bohužel tato iluze právě byla naprosto zničena."

Senegal je rozhodně největší rybou, která uvízla v prvním africkém kvalifikačním sítu. Katastrofa v podobě nečekaného vyřazení ale postihla i jiné silné týmy.

Mrzuté je to především pro Jihoafrickou republiku. Ta má jako pořadatel účast na mistrovství světa 2010 jistou, přesto se kvalifikace účastnila. V Africe se totiž zároveň hraje i o postup na kontinentální šampionát, toho se ale JAR nezúčastní. Tým, který už dlouho prodělává bolestivou generační výměnu, totiž totálně vyhořel a spasit ho nemohla ani závěrečná výhra 1:0 v Rovníkové Guinei.

"Hráči se ale v tomto zápase statečně postavili proti všem nepříjemnostem. To na mě opravdu zapůsobilo," pochvaloval si brazilský trenér Joel Santana, který před časem nahradil na lavičce svého slavnějšího krajana Carlose Alberta Parreiru.

Třetím nečekaným odpadlíkem je Angola, která si zahrála na posledním MS v Německu a za dva roky bude hostit zmiňované africké mistrovství.

Angolané doplatili na trochu nepřehledný kvalifikační systém - z 12 skupin postupovali dál vítězové a 8 celků z druhých míst.

Kvůli dvěma skupinám o třech týmech se však při porovnávání druhých celků nebral v úvahu jejich celkový počet bodů, ale pouze body získané v soubojích prvních tří mužstev každé skupiny. Těch Angola nasbírala málo, a zůstala tak v africkém propadlišti.

Dvacet postupujících týmů nyní rozdělí los do pěti skupin po čtyřech účastnících. Vítězové těchto skupin postoupí na mistrovství světa, celky do třetích míst si pak zahrají aspoň na příštím africkém šampionátu v Angole.

. Přehled postupujících

1. skupina
Kamerun
- Tradiční velmoc zvládla základní skupinu suverénně, když ztratila body pouze za remízu v Tanzánii. Barcelonský kanonýr Samuel Eto´o je se 6 zásahy druhým nejlepším střelcem africké kvalifikace. Druhé Kapverdy z této skupiny nepostoupily.
 
2. skupina
Guinea
- Podle žebříčku FIFA šestý nejlepší africký tým plný výborných hráčů z francouzské ligy měl nečekané problémy a postup zachránil až v posledním kole, kdy doma porazil Keňu 3:2.
Keňa - Tým s mosteckým Patrickem Oboyou už měl před posledním zápasem postup jistý. Keňa těží ze střeleckých schopností pětigólového Dennise Olieche, kouč Francis Kimanzi je zároveň velkým propagátorem toho, aby africké celky vedli místní, a nikoliv zahraniční trenéři.
 
3. skupina
Benin - Mužstvo se nedávno rozhodlo zbavit letité přezdívky "Veverky", protože prý není důstojná síle národního týmu. Ten v čele s pětigólovým střelcem Razakem Omotoyossim zvládl bezchybně všechny domácí zápasy a nechal za sebou Angolu i Ugandu.
 
4. skupina
Nigérie
- "Superorli" jako jediní neztratili v šesti zápasech ani bod, měli suverénní skóre 11:1. Domácí kouč Shuaibu Amodu vede tým z útlumu posledních let, právě Nigérie odstavila z cesty Jihoafrickou republiku.
 
5. skupina
Ghana - Africký gigant s novým srbským koučem Milovanem Rajevacem vybojoval postup až na poslední chvíli. Zápas s Lesothem (3:0) navíc přinesl tragédii, protože na premiérové představení národního týmu ve městě Sekondi se na dvacetitisícový stadion přišlo podívat 30 tisíc diváků. Při následné tlačenici bylo 15 lidí zraněno.
Gabon - Celek koučovaný slavným francouzským záložníkem Alainem Giressem o víkendu v přímé bitvě o postup zdolal Libyi 1:0. První Ghana, druhý Gabon i třetí Libye získaly stejně bodů. díky skóre postoupily první dva týmy.
 
6. skupina
Alžírsko - "Pouštní lišky" vyhrály skupinu se Senegalem, výrazně jim k tomu pomohla stoprocentní domácí bilance. Před Senegalem skončila i Gambie, která ale kvůli špatnému skóre ze druhého místa těsně nepostoupila.
 
7. skupina
Pobřeží Slonoviny - Hvězdný celek neměl snadnou cestu, ani jednou nedokázal vyhrát venku. Pod vedením bosenského trenéra Vahida Halilhodžiče ale „Sloni“ nezaváhali doma a díky snadnějšímu skupině nakonec jasně postoupili.
Mosambik - "Mamby" měly po třech zápasech jediný bod a jejich pozice se zdála beznadějná. Nakonec však i díky nečekané poslední výhře v Botswaně uzmuli poslední z postupových druhých míst.
 
8. skupina
Maroko - Velký favorit v pohodě splnil svoji roli, a úspěšně tak zahájil éru pod francouzským trenérem Rogerem Lemerrem, který přišel ze sousedního Tuniska.
Rwanda - Milému překvapení pomohlo i vyloučení Etiopie, především ale bezchybná domácí bilance. V Kigali prohrálo i Maroko.
 
9. skupina
Burkina Faso - "Hřebci" jsou největším překvapením Afriky, v šesti zápasech ztratili pouhé dva body. Moumouni Dagano je se sedmi góly nejlepším střelcem kontinentu.
Tunisko - Začalo senzační domácí porážkou s Burkinou Faso, ostatní soupeře ale bez problémů přehrálo. K postupu jedním gólem přispěl i slávista Tijani Belaid.
 
10. skupina
Mali - Soubor s hvězdami ze španělské ligy Diarrou, Keitou a Kanoutém sní o prvním postupu na MS, potřebuje ale zlepšit výkony venku. Doma bylo Mali jako celá řada afrických týmů stoprocentní.
Súdán - Letos v zimě byl nejpřekvapivějším účastníkem mistrovství Afriky a nyní překvapil zase. V posledním zápase potřeboval porazit o dva góly Kongo a vyhrál 2:0.
 
11. skupina
Zambie - K cestě dál jí pomohla defenzivní taktika - ze čtyř zápasů mají "Chipolopolo" skóre 2:1.
Togo - Hvězdný Emmanuel Adebayor z Arsenalu před klíčovým zápasem se Svazijskem ukončil reprezentační bojkot a čtyřmi góly zařídil výhru 6:0. Togo ale ještě musí odehrát dva domácí zápasy ve vyhnanství kvůli násilnostem z konce předchozí kvalifikace.
 
12. skupina
Egypt - Vítěz dvou posledních afrických mistrovství sice prohrál v Malawi, ale jinak byl suverénní. "Faraoni“ hrají o první účast na MS od roku 1990.
Malawi - 109. tým světa a 31. celek Afriky je nejhůře postaveným postupujícím týmem na žebřičku FIFA. "Plamenům" pomohly tři domácí výhry, ta poslední přišla o víkendu v zápase o všechno s favorizovaným DR Kongo. Triumf 2:1 bouřlivě oslavovala celá země.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko
Témata: Afrika, BBC, FIFA