Přemysl Sobotka | foto: Michal Sváček, MAFRA

Křik a sprostá slova? To není náš styl práce, tvrdí předseda Senátu

  • 47
Za pár týdnů se mu vymění až třetina senátorů. Za úspěch své strany bude považovat, když jich obhájí devět. Komora, které předsedá, nemá příliš velkou oblibu veřejnosti, ale stále je na tom lépe než Sněmovna. "Nejsme pro média tak zajímaví, protože na sebe nekřičíme," vysvětluje Přemysl Sobotka z ODS.

"Držíme se už několik let nad preferencemi Poslanecké sněmovny," zdůraznil Sobotka, kterému mandát senátora vyprší za dva roky. I v nové sestavě vzešlé z voleb by chtěl uhájit místo šéfa horní komory parlamentu. "Chci se ještě v novém dvouletém období pokusit kandidovat na předsedu Senátu," uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz.

JE V SENÁTU NUDA?

Pane předsedo, když jste se před čtyřmi lety ujal funkce, říkal jste, že chcete pozvednout prestiž Senátu, která v té době nebyla velká a mnozí volali po jeho zrušení. Podařilo se to?
V průzkumu oblíbenosti jsme asi o čtyři pět procentních bodů výš než Poslanecká sněmovna, ale bohužel obecně celý parlament není příliš oblíbený. Za ty čtyři roky jsme se snažili veřejnosti sdělit, co tu děláme, ale jeden problém je, že my tu diskusi nad zněním zákonů vedeme korektněji než v Poslanecké sněmovně. My na sebe nekřičíme a nejsme na sebe sprostí a tím jsme možná pro média méně zajímaví. Kdybych tady někoho nebo někdo někoho praštil botou, tak bychom byli v titulcích. Ale to není styl práce pro 81 senátorek a senátorů a na tom jsme ve shodě.

Podle červnového průzkumu však důvěřovalo Senátu jen 25 procent dotázaných. Zatímco prezidentovi přes šedesát procent, krajům přes čtyřicet procent.
Pod námi je ještě Poslanecká sněmovna...

Ano, ale čím to je? Senát je důstojnější, někteří kandidáti tvrdí, že do Sněmovny by nešli, ale Senát má podle nich úroveň. Ale ta čísla jsou nakonec nízká. Proč?
Je to zajímavý úkaz, plošně v celé republice, že občané svého senátora znají, na svého senátora se obracejí v jeho kanceláři, ale instituci jako takovou nemají oblíbenou. Tento paradox se těžko vysvětluje. Vždy říkám, že jsme neopustili své regiony a snažíme se tam pracovat. Je to běh na dlouhou trať a já věřím, že se nám podaří ten trend obrátit.

Podle jednoho poslance připomíná jednání Senátu schůzi ÚV KSČ - ta jednota, naprostá shoda, jednobarevnost daná převahou ODS. Pravda, tvrdí to politik, který si právě na rétorických střetech ve Sněmovně zakládá, ale přesto - není v Senátu nuda?
Osobně mám velmi rád ten britský model, kdy vítěz bere vše a zároveň přebírá odpovědnost. My jsme se nikdy nechovali tak, že bychom někoho převálcovali, to ten pan poslanec může klidně zapomenout. Jestli mu to připadá nudné... Nám zase nepřipadá dobré, aby se nám sem ze Sněmovny dostávaly zákony, kde jsou velké chyby, které my pak opravujeme. Oni se v tom bipolárním vidění světa tím obsahem nezabývají, ale my to chceme řešit jednak z povinnosti k ústavě a jednak proto, že nám na tom zákonu záleží. Dobrý zákon chtějí všichni, ale křik od mikrofonu je zajímavý možná jen pro bulvár.

BUDE MI CHYBĚT KOLEGA PAVLATA, JE TO PŘÍTEL

Někteří kolegové už nebudou znovu kandidovat a končí. Kdo vám z nich bude nejvíce chybět?
Nechci to rozlišovat, my jsme v té osobní rovině měli k sobě relativně blízko, jak je to jen v politice možné. Dokázali jsme se sice na klubu tvrdě střetnout, ale pak se zase sjednotit na určitém kompromisu. Osobně mi bude chybět pan senátor Josef Pavlata, protože to byl a je pro mne velmi sympatický člověk. A my si to přátelství, které není v politice obvyklé, udržíme dál.

Jaké to je pro vás coby předsedu Senátu, když se vám každé dva roky část týmu obmění?
Je to standardní. Ten systém je tak nastaven a ukázalo se, že to je dobře, po volbách 2006, kdy byl Senát jediným reprezentantem parlamentu jako instituce, protože ve Sněmovně neměli funkce a neměli předsedu. V zahraniční politice to bylo vnímané jako - zaplať pánbůh, že je tam aspoň ten Senát.

To je jakási pojistka, že se mění vždy jen třetina senátorů?
Je to dané tím, že ústava řekla jasně, že Senát je nerozpustitelný. My jsme podle ústavy schopní hlasovat i bez té jedné třetiny. Je to proto, že po volbách je měsíční prostor pro to, aby se vyřizovaly případné stížnosti. Ale my jsme schopni i v tom počtu minus jedna třetina pracovat se zákony, smlouvami. Tvůrci ústavy to tak vymysleli a je to dobře.

JAKÝ JE LÉKAŘ POLITIK?

Specifikum Senátu je vysoký počet lékařů a doktorů, vy sám jste toho důkazem. Mají lékaři-politici v něčem jiný styl politického uvažování?
To je spíše pro nějakého sociologa. Já se nyní sešel v Albánii s premiérem, který je původně také lékař, kardiochirurg. Vidím v tom ten moment, že my se v té medicínské práci setkáváme s krajními polohami - a to je život a smrt. A možná tu politiku umíme lépe analyzovat a možná ji neženeme do toho extrémního postavení, jako že tady končí svět. Já každému politikovi, který se staví tak, že neprojde-li tento zákon, že to bude konec světa, já bych ho vždy poslal do nějaké nemocnice, kde jsou těžce zranění a těžce nemocní a možná, že by vystřízlivěl.

Jakou diagnózu byste tedy jako lékař určil současné rozhádané ODS? A čeho je důsledkem stav, ve kterém se strana nachází? Mám na mysli kauzy Morava, Tlustý, Langer, bratrovražedné boje. Ono nejde všechny hodit do stejného pytle. Má to různou polohu, někde je to osobní nevraživost, která toho dotyčného dostala do pozice, kterou já opravdu nesnáším, že začal plánovat a osočovat. To není dobré, celé je to podle mého názoru na podkladu určité nervozity, která je vyvolána těsnou vládní většinou a protože se nedaří všechno, jak si mnozí představují. Ale pokud je takhle těsná většina, je ten kompromis větší. A je škoda, že si to někteří politici ODS neuvědomují. Rozhádanost je věc, která trošku odpuzuje voliče. Myslím, že my takoví nejsme.


. o kouření

"V Albánii to bylo dobré, tam se skoro všude hulí, to je příjemná země. Jedna z posledních zemí, kde se kouří a mají k tomu docela liberální přístup," pochvaloval si předseda Senátu návštěvu země, odkud se den před rozhovorem vrátil. S albánskými představiteli jednal o zapojení země do struktur EU.

LISABONSKÁ SMLOUVA I HLASOVÁNÍ O RADARU

Někteří vaši kolegové v Senátu tvrdí, že hlasování o Lisabonské smlouvě bude snad nejdůležitějším hlasováním v historii horní komory. Souhlasil byste s tím?
Máme na stole dvě smlouvy, respektive tři. Jedna je Lisabonská, ta je v daném okamžiku u Ústavního soudu, čekáme na jeho závěr. Čeká nás také diskuse na téma radar a přidružené dohody. Ty dvě smlouvy o radaru považuji za stejně důležité jako vstup České republiky do NATO. Pro mne je to v rámci mezinárodní situace strašně důležitý okamžik. Lisabonská smlouva, pokud nebude ratifikována všemi zeměmi, tak bude neplatná a my dosud neznáme stanovisko Irů...

Ona ale ani nemůže být platná, když ji Irové už jednou odmítli. Jejich hlas bude chybět. Není i proto zbytečné, když se jí Senát zabývá?
Po irském "ne" v červnu se ta debata samozřejmě velmi rozvinula a Irové řekli, že potřebují čas na své stanovisko, jak s tím budou nakládat. Takže v tuto chvíli je celý ten proces pozastaven a český Senát má nyní trochu jiné starosti, než se starat o Lisabonskou smlouvu. Pokud náš Ústavní soud řekne, že tam jsou nějaké rozpory s ústavou, tak musíme diskutovat o tom, jak změníme ústavu. Protože nepředpokládám, že by normální senátor a poslanec hlasoval nad dokumentem, který je v rozporu s naší ústavou. To by mne děsilo, protože ústava je ten nejvyšší zákon, který máme.

PREZIDENT? TAKOVÉ AMBICE TEĎ NEMÁM, ALE MĚL BY BÝT Z ODS

Kdo by se v ODS hodil na prezidenta? Určitě řeknete, že to je předčasné, ale na druhou stranu, Václav Klaus několikrát říkal, že by si ta osobnost měla začít říkat o funkci už nyní, abychom pak nebyli překvapeni jako v případě pana Švejnara, kterého zprvu nikdo neznal.
Je to jen na úrovni spekulací, máme teď jiné starosti, než se bavit o tom, co bude za pět let. Ale měl by to být člověk, který je v povědomí občanů, má určitý názor. Další moment je ten, že doposud nevíme a není politická dohoda, zda zůstaneme na nepřímé volbě oběma komorami parlamentu, nebo to bude přímá volba. Myslím, že před půl rokem jsme zvolili prezidenta, dejte nám na to čas, abychom si vygenerovali někoho a abychom dokončili diskusi o systému volby.

Tak trochu se ptám i kvůli vám. Vy sám byste o tu funkci neměl zájem? Lidé vás znají, vypadáte důstojně, ten věk a šediny vám dodávají na vážnosti...
(směje se) Já na to zareaguji tak, jak reaguji už celou dobu, co se o mém jméně spekuluje. Já opravdu nevím, co bude v roce 2010 ani 2011 a až bude ten čas, tak pak o tom budeme diskutovat. V tuto chvíli tuto ambici nemám.

Miloš Zeman sice opatrně, ale přesto naznačuje, že by tu ambici naopak měl. Dokonce i na Hradě by prý proti té myšlence nic neměli. Dokázali by si Zemana představit jako nástupce, protože to je člověk, který má dlouholeté zkušenosti s českou politikou...
V každém případě je Miloš Zeman sociální demokrat, i když vystoupil. A snad ode mne neočekáváte, že bych podporoval sociálního demokrata, i když s Milošem Zemanem máme velmi dobré vztahy - oba jsme kuřáci, oba si dovedeme povídat velmi otevřeně.

Ale funkce prezidenta je nadstranická, pro Václava Klause také nehlasovali jen politici ODS...
Ale já jako politik ODS bych rád, aby tam byl někdo z ODS.

. Přemysl Sobotka (64)

Přemysl Sobotka je senátorem ODS za liberecký volební obvod, zvolen byl už třikrát (1996, 1998, 2004). Od konce roku 2004 je předsedou Senátu.

Vystudoval lékařství na Univerzitě Karlově, poté nastoupil na chirurgické oddělení liberecké nemocnice. Od roku 1991 byl primářem.

V politice se zaměřuje na zdravotnictví a sociální a regionální politiku. Jako předseda Senátu se věnuje i zahraniční politice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue