Propadlá země ve Stromovce v neděli v 10:47

Propadlá země ve Stromovce v neděli v 10:47 | foto: Gabriela Leugnerová

Podívejte se, jak vznikal kráter ve Stromovce

  • 25
Botanička z Liberce zažila ve Stromovce obří sesuv půdy. "Ozval se hukot, jako když fouká vítr před bouřkou," popsala nedělní zážitek. Se svým kolegou stála jen pár metrů od místa, kde kráter vznikl. Spolu zavolali policii a nafotili snímky, které mapují událost minutu po minutě.

Miroslav Klaban ze Severočeského muzea spolu se svou kolegyní botaničkou Gabrielou Leugnerovou zašli v neděli dopoledne do největšího pražského parku. "Chtěla jsem vidět tisovec, největší lákadlo Stromovky," popsala Leugnerová.

Před desátou hodinou přicházeli od Šlechtovy restaurace na louku, kde je vzácný strom schován za ohrazením. "Na plotě je nápis, že prostor je podtunelován. Pohybovali jsme se ale v místech, která byla volně přístupná," tvrdí Miroslav Klaban. Za pár desítek minut se však půda propadla až k hrazení okolo tisovce.


Fotografie: Gabriela Leugnerová, grafika: iDNES.cz

"Kochali jsme se stromem, který má krásné kořenové náběhy. Vyprávěla jsem kolegovi, jak roste v bažinách Jižní Ameriky, že je největším tisovcem v republice," popisuje botanička. Hodinky ukazovaly 10:04.

Z nitra země vycházel silný hukot
"Najednou se ale ozval zvuk, jako když fouká silný vítr v korunách stromů. Jako před bouřkou," řekla Leugnerová, která se svým kolegou stála jen několik metrů od místa, které se za pár okamžiků propadlo do patnáctimetrové hloubky.

Vítr ovšem nefoukal. Hučivý zvuk se ozýval z nitra země. "Najednou jsem viděl, jak se začíná propadat trávník o průměru zhruba metr," vysvětlil původ zvuku Klaban. Křikl na svou kolegyni a běželi pryč. 

Propadlá země ve Stromovce v veděli v 10:05, nalevo hrazení okolo tisovce

"Propadlo se to asi šest metrů od nás. Nejdříve vznikla metrová díra, pak se to začalo sypat víc," doplňuje botanička. "Když jsme se otočili zpět, byla jáma již široká asi pět metrů a stále se zvětšovala," upřesnil Klaban. "Chvilku jsme to s hrůzou sledovali."

Když se oba trochu sebrali, zavolali v 10:07 policii. Ta přijela během sedmi minut. - čtěte Magistrát podal trestní oznámení za kráter ve Stromovce

Propadlá země ve Stromovce v veděli v 10:24, nalevo hrazení okolo tisovce

Ještě před příjezdem policistů dorazili ke kráteru i dva pracovníci Metrostavu. "Přijel červený pickup, jeden z mužů šel díru okouknout a hrozně rychle přiběhl zpátky," řekla Leugnerová.

Co chvíli se totiž ozýval hukot a jáma se stále zvětšovala. "Vypozorovali jsme, kdy to bude padat. Nejdřív se ozval hukot, pak se půda začala sypat," uvedla Leugnerová.

Pak už policisté ohradili celý prostor policejní páskou. "Říkali jsme si, jaké jsme měli štěstí," uzavřel Miroslav Klaban. Podle něj ještě blíže k místu propadu stála jen pár minut před sesuvem žena, která venčila dva psy přesně tam, kde pak vznikl hluboký kráter.

Dělníci Metrostavu odstraňují v neděli v 11:08 hrazení okolo tisovce poté, co se poblíž něj vytvořil kráter


Těžební stroje způsobují větší chvění než seizmická vlna
V neděli dopoledne se země nezachvěla jen ve Stromovce. Před desátou hodinou zaznamenaly přístroje pohyby země na Chebsku. - čtěte Další zemětřesení na Chebsku dosáhlo ráno čtyř stupňů Richtera

Botaničku, která byla při sesuvu půdy ve Stromovce, napadla mezi oběma událostmi spojitost. To ale vyvrátil seizmolog z Geofyzikálního ústavu Akademie věd Josef Horálek. "Jsem přesvědčený, že mezi událostmi souvislost není. Těžební stroje, které pod Královskou oborou pracují, způsobují daleko větší chvění než seizmická vlna," vysvětlil Horálek.

I kdyby se tato možnost připustila, muselo by se pak počítat s tím, že podobný následek by mohl mít i průjezd nákladního automobilu, podotkl odborník na geofyziku. "Je to jen vlna, chvění o velikosti milimetru," uzavřel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue