Letec a pozdější špion Miroslav Dvořáček | foto: Ústav pro studium totalitních režimů

Kundera udal letce-špiona, tvrdí záznam vyšetřovatelů SNB

  • 644
V záznamu komunistické SNB stojí, že spisovatel Milan Kundera v roce 1950 udal agenta-chodce Miroslava Dvořáčka. Od činu do zatčení uběhly tehdy jen čtyři hodiny, komunistická policie si na západního zvěda počíhala přímo na koleji, kde bydlel u své kamarádky. Kundera popřel, že by Dvořáčka udal.

Podrobnosti o životních peripetiích a zatčení letce Miroslava Dvořáčka dnes zveřejnil Ústav pro studium totalitních režimů.

Spisovatel se vůči nařčení ohradil v telefonickém rozhovoru s agenturou ČTK. S českými novináři osobně promluvil po desítkách let. Na Kunderovu obranu se vyjádřila i jeho manželka Věra, která mu zároveň dělá manažerku.

Pár má za to, že kauza vyplavala na povrch v souvislosti s frankfurtským knižním veletrhem, který tento týden začíná. "Tato obvinění, která jsou čisté lži, co nejrozhodněji odmítám," uvedl Kundera.

. Kundera se ohradil: Nikoho jsem neudal, je to lež

Čtěte reakci spisovatele Milana Kundery

Uvnitř audio: rozhovor s Milanem a Věrou Kunderovými

"Dnešního dne o 16. hodině dostavil se ku zdejšímu oddělení studující Milan Kundera (...) a udal, že v této koleji (kde bydlel i Kundera, pozn. red.) bydlí studentka Iva Militká, která sdělila (...), že téhož dne se sešla na Klárově v Praze s jistým známým Miroslavem Dvořáčkem," začíná záznam. - čtěte také: Spisovatel Kundera údajně udal komunistické policii známého

Mašinerie komunistické policie zafungovala rychle. Zjistili, že Dvořáčka hledají také esenbáci z Plzně a že je na něj vydán zatykač.

"Na základě tohoto zjištění zůstali orgánové ve studentské koleji střežit v pokoji uvedené Militké. Kolem 20. hodiny se jmenovaný Dvořáček skutečně do tohoto pokoje dostavil a byl zatčen," stojí v záznamu. Celá akce tedy trvala jen čtyři hodiny.

Záznam o dopadení Miroslava Dvořáčka

Dvořáček, který byl ze Západu vybaven falešným občanským průkazem se jménem Miroslav Petr, tvrdil, že má v Československu navázat obchodní styky s lidmi z ministerstva techniky.

Křištálová lupa

Před soudem stanul v září 1950, obvinili ho ze zběhnutí, vyzvědačství a velezrady. Za takové zločiny posílali tehdy soudci běžně na popraviště, což také prokuratura navrhla. Nakonec si odseděl 14 let.

Když po sovětské invazi v roce 1968 utíkal do zahraničí, ještě byl v podmínce. Z emigrace se už nevrátil.

Spisovatel Milan Kundera, považovaný za jednoho z nejznámějších Čechů, žije od poloviny sedmdesátých let ve Francii. V letech 1948-1950 a 1956-1970 byl členem KSČ. S novináři nekomunikuje, nyní ale udělal výjimku. Zprávu, že by byl udavačem, označil za lež.

. ČTĚTE: KUNDERA PROMLUVIL DO MÉDIÍ: NIKOHO JSEM NEUDAL, JE TO LEŽ

"Byl mladý komunista, který chtěl zachraňovat svět, v tom druhém viděl nepřátelského agenta," připomněl podle ČTK rok 1950 ředitel Ústavu pro českou literaturu Akademie věd Pavel Janoušek.

Žert a Nesnesitelná lehkost bytí: Předznamenání odhalení?
Jedním z nejznámějších Kunderových děl je román Žert, v němž líčí, jak kvůli nevinnému vtipu na pohlednici udá studentka, zapálená marxistka, mladíka, který je do ní zamilován.

"Těm, kteří si myslí, že komunistické režimy ve střední Evropě jsou výhradně výtvorem zločinců, uniká základní pravda: zločinné režimy nevytvořili zločinci, ale nadšenci přesvědčení, že objevili jedinou cestu vedoucí do ráje. Hájili ji udatně a popravili mnoho lidí," psal zase Kundera v Nesnesitelné lehkosti bytí.

. ANKETA NA ČESKÉ LITERÁRNÍ SCÉNĚ

Udavačská aféra kladný pohled na Kunderu nezmění, říkají osobnosti

Manželka Dvořáčka agentuře AFP dnes řekla, že jejímu manželovi dnes nezáleží na tom, kdo přesně ho udal, napsala ČTK. "Nebyli jsme překvapeni, že do toho byl Kundera zapleten," dodala. "Je to dobrý spisovatel, ale jako o člověku jsem o něm neměla žádné iluze." Kundera podle ní Dvořáčka nikdy nekontaktoval, aby se mu omluvil.

. ŽIVOT MIROSLAVA DVOŘÁČKA

Miroslav Dvořáček se narodil v roce 1928, po gymnáziu nastoupil v roce 1947 na leteckou vojenskou akademii. Po únoru 1948 ho s dalšími 85 studenty komunisté vyhodili.
Po převelení k pěšímu pluku dezertoval, s kamarádem Miroslavem Juppou přešel hranici do západního Německa. V listopadu 1949 se tu setkal s generálem Františkem Moravcem - legionářem a slavným velitelem československých zpravodajců na Západě za druhé světové války. Dal se do jeho služeb.
Do Československa se vrátil dvakrát. Měl tu získat pro spolupráci Ing. Václavíka z Chemapolu. Nepodařilo se mu ho ale najít. Komunistická SNB ho zatkla, když přespával na koleji u kamarádky Ivy Militké.

Komunisté odsoudili Dvořáčka na 22 let těžkého žaláře. Nakonec si odseděl 14 roků zejména v táborech Vojna a Bytíz u Příbrami. Po srpnu 1968 emigroval, žije ve Švédsku.

Příběh Miroslava Dvořáčka byl podle Ústavu pro studium totalitních režimů sestaven z informací, které o něm zjistily tehdejší bezpečnostní složky.

Jak hodnotíte Kunderovo udání agenta chodce SNB?

celkem hlasů: 7570

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 27. října 2008. Anketa je uzavřena.

neodpustitelný hřích
neodpustitelný hřích 5504

je mi to jedno
je mi to jedno 1150

mladická nerozvážnost
mladická nerozvážnost 916


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video