Vyrobte si originální hedvábnou kravatu

Ručně malovaná kravata potěší jako dárek nejen pod stromeček. A v knížce Markéty Lukáčové, o kterou se soutěží, najdete desítky dalších nápadů a návodů.

Malba na hedvábí je stará jako hedvábí samo. Staří Číňané začali malovat na tento materiál přibližně 2 600 let př. n. l. Malovat se dá jakýkoliv předmět z hedvábí - šátky, tuniky, kravaty, deštníky nebo povlaky na polštáře. S Markétou Lukáčovou vám ukážeme, jak ozdobit kravatu.

. potřebujete

Hedvábnou kravatu
Zažehlovací barvy
Sublimační fixu
Konturu s plastovým aplikátorem
Špičatý štětec
Pravítko

Návod

1.  Pomocí fixy si předkreslete obrazec, který budete vybarvovat. Vytvoříte si tak obrysy nanečisto, čímž se vyvarujete chyb. Tahy fixou po pár dnech samy zmizí.



2. Poté použijte konturku příslušné barvy. Nanášejte ji rovnoměrně, jinak by se v liniích vytvořily různě tlusté části.Abyste urychlili schnutí kontury, použijte fén. Díky němu můžete za minutu vyplňovat obrysy barvami.


3. Nyní už můžete vybarvovat plochy. Speciální zažehlovací barvy jsou vyrobeny na akvarelovém základu, takže je můžete naředit vodou nebo i mezi sebou navzájem. Vytvoříte si tak požadovaný odstín. Tenkým štětečkem zlehka nanášejte barvy – není potřeba velké množství, do hedvábí se vpíjejí.

4. Vybarvovat velké plochy už tak jednoduché není. Lehce vznikají šmouhy, proto jim předejděte a pracujte rychle a rovnoměrně. Na obarvenou část kravaty se už nevracejte, štětečkem "žeňte" dopředu barvu.

5. Nechte kravatu zaschnout (nebo schnutí urychlete fénem). Poté na kravatu přiložte pečicí papír a pár minut přežehlujte. Tím barvu dostatečně zafixujete.

Údržba

Přestože barvy v hedvábí po zažehlení vydrží, raději kravatu perte na 30 °C nebo v ruce. K dokonalému vzhledu přidávejte k praní aviváž.

Kde sehnat pomůcky a za kolik

Většinu výtvarných potřeb seženete ve specializovaných kamenných nebo internetových obchodech (www.lukacova.eu). Kravatu koupíte za cenu okolo 70 Kč, konturu s plastovým aplikátorem za 100 Kč, zažehlovací barvu na textil (45 ml) za 80 Kč.



Existují i speciální štětce pro malbu na hedvábí, bez nich se ale lze obejít. Vybírejte takový, z kterého nepadají vlákna. Některým tvůrcům se lépe pracuje se štětci ze syntetických vláken, jiným se osvědčila naopak přírodní.

Pokud nejprve pomalujete hedvábí a poté z něj ušijete oblečení, vyberte hedvábí s ohledem na gramáž. Čím kvalitnější hedvábí a vyšší gramáž, tím lépe se vám bude pracovat a barva více vynikne.