Rakouský politik Jörg Haider zemřel při nehodě v Klagenfurtu. (11. října 2008)

Rakouský politik Jörg Haider zemřel při nehodě v Klagenfurtu. (11. října 2008) | foto: Reuters

Haider jel před nehodou 142 km/h na sedmdesátce a v mlze

  • 282
Rakouští vyšetřovatelé pomalu rozkrývají, co předcházelo sobotní smrti korutanského hejtmana Jörga Haidera. Státní zastupitelství oznámilo, že Haiderův vůz jel v době nehody rychlostí 142 kilometrů za hodinu v místě, kde je sedmdesátka. Při nárazech politik utrpěl hned několik smrtelných zranění.

Šéf Svazu pro budoucnost Rakouska (BZÖ) Jörg Haider měl po nehodě v sobotu časně ráno hned několik těžkých zranění, z nichž by každé samostatně bylo smrtelné, uvádí se v předběžné pitevní zprávě. Z ní dnes v Klagenfurtu citoval vedoucí tamního státního zastupitelství Gottfried Kranz.

"Hejtman neměl žádnou šanci přežít," shrnul závěry pitvy Kranz. To potvrdil i ředitel nemocnice v Klagenfurtu Thomas Koperna.

Konkrétně jednotlivá zranění odborníci nespecifikovali, už v sobotu však lékaři místní nemocnice uvedli, že Haider zřejmě mimo jiné utrpěl zlomeninu krční páteře a jeho levá paže byla při nárazu téměř oddělena od těla.

Nejasnosti ohledně vozu
Další okolnosti nehody zůstanou zřejmě ještě nejasnější, než povaha zranění. Zkoumání vraku vozidla například potrvá údajně delší dobu, protože luxusní model vozu Volkswagen Phaeton V6, kterým Haider jel, v Rakousku téměř nejezdí.

Měl být ale zároveň mimořádně bezpečný, a tak se již objevují první komentáře, vyjadřující podiv nad tím, že vůz byl tak vážně poškozen a neuchránil připoutaného řidiče před smrtelným úrazem.

Jediným vysvětlením se zdá být prudkost nárazu, který navíc nebyl čelní, ale směřoval převážně z boku. Z toho vyplývá, že Haider jel v místě, kde je povolena maximální rychlost 70 kilometrů za hodinu (a těsně za místem nehody je dokonce snížena na 50 kilometrů v hodině), podstatně rychleji.

První poznatky navíc nenasvědčují tomu, že by vůz měl nějakou technickou závadu, uvedl Kranz.

Alkohol v krvi už nikdo nezjistí
Určitý otazník představuje i skutečnost, že Haider, který bezprostředně před nehodou předjížděl, podle všeho předjížděcí manévr již dokončil, vrátil se na pravou stranu vozovky a teprve tam z ní sjel. Žádný vůz v protisměru, kterému by se musel rychle vyhýbat, přitom nejel. V místě ale byla v době nehody hustá mlha.

Téměř jisté je, že se veřejnost nikdy nedozví, zda byl politik v době nehody pod vlivem alkoholu, případně kolik ho měl v krvi. Těsně před havárií se zúčastnil společenské akce ve Veldenu.

Haider se na prezentaci časopisu údajně výborně bavil, ale alkohol prý nepil. Ať už to bylo jakkoli, policie žádnou zkoušku na alkohol neprovedla. Podle rakouských zákonů se totiž u smrtelných úrazů, při nichž neutrpí újmu žádný další člověk, testy na obsah alkoholu v krvi neprovádějí.

Lidé jsou smrtí šokováni
Veřejnost dnes přišla památku politika uctít. Lidé se podepsali do kondolenční knihy, přinášeli květiny a zapalovali svíčky. "Je to pro nás jako konec světa," uvedl na tiskové konferenci se slzami v očích Haiderův mluvčí Stefan Petzner. "Nemohu uvěřit tomu, co se stalo,"uvedl.

Památka Jörga Haidera

Spříznění politici v ostatních zemích označili Haidera za vzor a velkého Evropana. Mnozí označili jeho smrt za tragédii. Haider byl přitom známý svou antiimigrační a protievropskou rétorikou. Patřil mezi nejkontroverznější osobnosti rakouské politické scény.

Nechvalně se proslavil svými výpady proti cizincům, chválou politiky zaměstnanosti nacistického diktátora Adolfa Hitlera či antisemitskými poznámkami. Patřil mezi odpůrce rozšíření Evropské unie o postkomunistické státy včetně České republiky.

Strana má náhradu
V politických kuloárech se dnes spekulovalo o budoucnosti Haiderovy strany BZÖ. Odpoledne se ve Vídni sešlo její vedení, aby zvolilo nového předsedu. Tím se stal Haiderův důvěrník a dosavadní tajemník strany Stefan Petzner. Nový šéf slíbil, že na kurzu svého předchůdce nehodlá nic změnit. "Jsou to velké boty, ale já jsem připraven v nich jít a neupadnout," řekl Petzner novinářům.

Na teprve sedmadvacetiletého a nepříliš zkušeného politika nyní čekají nelehké úkoly. Petzner slíbil, že se po vzoru svého předchůdce bude snažit zabránit obnovení velké koalice sociální demokracie a lidovců

Podle komentátorů ale nyní BZÖ nepochybně oslabí a mohla by se sblížit nebo dokonce splynout se svobodnými, od kterých Haider před pár lety odešel. Postoje obou stran jsou si velmi blízké a těsnější spolupráci bránily jen antipatie mezi Haiderem a šéfem FPÖ Heinzem-Christianem Strachem. Petzner ale možnost spojení odmítl.

Spolupráce, případně budoucí spojení obou stran krajní pravice by pak mohlo znovu důrazně nastolit variantu pravicové vládní koalice lidovců (ÖVP) s FPÖ a BZÖ jako alternativy k dosud převážně očekávanému obnovení koalice sociálních demokratů (SPÖ) s ÖVP.

Klagenfurt - mapa

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video