Investoři během pauzy na oběd sledují pohyb akcií. | foto: ČTK

Světovými trhy se šíří panika. Pražská burza propadla téměř o 15 procent

  • 835
Finanční krize stále více otřásá světovými trhy. Jejich ztráty se dostávají na historická maxima. Nejhlubší pád od krachu na burzách v roce 1987 zaznamenaly akcie v Tokiu. Na to reagovala také Evropa. Pražská burza se propadla téměř o 15 procent, což znamená nejrozsáhlejší výprodej v historii.

Obchodování přitom začala na jedenáctiprocentním propadu. Zatímco v jiných dnech hluboké ztráty během dne umazávala, dnes v poklesu pokračovala v průběhu celého dne.

Hlavní index PX ztratil 14,94 procenta, což je největší denní ztráta od zahájení obchodů v roce 1993. Index uzavřel na 888,5 bodu, tedy na téměř čtyřletém minimu. Od počátku roku index klesl o více než 51 procent, což se dosud také nestalo.

Hranici dvacetiprocentních ztrát během dopoledne pokořily akcie společností Orco, ECM, AAA Auto, Erste Bank (vlastník České spořitelny) a CME (vlastník Novy). Akcie AAA Auto později ztráty smazaly. CME dokonce končila obchodování s propadem dosahujícím téměř třiceti procent.

AAA, CME, Erste Bank a VIG přerušily obchody
Burza přerušila obchodování s akciemi Erste Bank a VIG. Důvodem je pozastavení vídeňského trhu. Otevřen byl ve 12 hodin, nezačalo se ale obchodovat se všemi tituly. Kvůli velkému poklesu se na čtvrt hodiny zastavily také obchody s mediální CME. Stejně skončily i akcie AAA Auto, zastaveny byly dvakrát. Důvodem však nebyl velký pokles akcií, který kolem desáté hodiny činil přes dvacet procent, ale naopak jejich vzestup.

"Vím, že to zní divně, ale trh je tak rozkolísaný, že došlo k náhlému růstu akcií AAA o více než 20 procent," řekl agentuře ČTK mluvčí burzy Jiří Kovařík.

Index pražské burzy 10.10. odpoledne

Světem se šíří slova jako panika, zachvácení strachem nebo odstřel trhů. Podle agentury Reuters zastavily obchodování kromě Vídně také trhy v Rusku, Rumunsku, Indonésii, na Ukrajině a Islandu.

Evropský index FTSEurofirst 300 na začátku obchodování spadl o osm procent. Ocitl se tak nejníže za posledních pět let. Nejhůře jsou na tom burzy v Londýně a Frankfurtu. Jejich hlavní indexy v prvních minutách obchodování vykazovaly pokles až o deset procent.

Japonský index Nikkei 225 si odepsal 881,06 bodu a den uzavřel poklesem v rozsahu 9,62 procenta na 8 276,43 bodu. Za celý týden už indikátor ztratil asi 24 procent hodnoty, což je více než dvojnásobek ztrát, které index zaznamenal v týdnu bezprostředně po pádu burz v roce 1987. Širší index Topix klesl o 7,1 procenta na 840,86 bodu.

První japonská oběť
Investorům v Tokiu na náladě nepřidává ani fakt, že Japonsko má první oběť. Středně velká pojišťovna Yamato Life vyhlásila bankrot. Prezident pojišťovny Takeo Nakazono podle agentury AP řekl, že kvůli neobvykle rychlému a hlubokému propadu cen akcií nyní vznikla firmě ztráta asi 111 milionů dolarů (zhruba dvě miliardy korun).

Náladu na trhu poznamenal čtvrteční prudký pokles kurzů akcií na Wall Streetu. V posledních minutách obchodování americké akcie výrazně nabíraly ztráty a Dow Jonesův index klesl o více než sedm procent. - čtěte více o propadu na americké burze

Podobným stylem obchodování v Americe začalo i dnes. Dow Jonesův index se snížil o 4,7 procenta na 8 177,92 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 klesl 6,3 procenta na 851,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite o 4,2 procenta na 1 576,03 bodu, napsala agentura Reuters.

Plány jsou oznamovány, ne realizovány
"Akciové trhy neuklidnily ani poslední záchranné práce v podobě koordinovaného snížení úrokových sazeb nebo i neomezeného navýšení likvidity Evropskou centrální bankou," uvedl analytik společnosti Patria David Marek.

Podle něj burzy na záchranné plány nereagují kvůli tomu, že plány jsou stále jen oznamovány, a ne realizovány. "To, že byl schválen americký balíček, je sice dobré, ale stále nefunkční," dodal Marek.

Vše o bankovní krizi