Tokyo Game Show 2008

Tokyo Game Show 2008 v Japonsku - první dojmy z herní mega akce

  • 4
Řekneme vám co chystáme, ukážeme jak to tam vypadá - a vůbec jaké jsou naše dojmy po prvním dni výstavy.

Tokyo Game Show 2008Největší letošní výstava videoher včera začala a hned po vstupu na výstaviště byla zřejmá skutečnost, že tento rok je Tokyo Game Show jednoznačně větší, rozsáhlejší a přijelo se podívat o dost více lidí než vloni.

Je zřejmé, že rozpaky, s kterými se poslední dva roky prezentuje show E3 v Los Angeles, mají za následek, že se nejen japonské firmy více soustředí právě na TGS, kterou považují za hlavní akci roku. Nemluvě o tom, že Japonsko je domovinou videoher, takže TGS zkrátka ani nemůže být malým podnikem.

Tokyo Game Show 2008Důkazem budiž například stánek Electronic Arts, který sice v porovnání s ostatními zrovna neoplývá řekněme velkovýpravností, ale jeho plocha se dá směle srovnávat se stánkem, jaký mívali EA na E3 v dobách největší slávy této americké výstavy.

Tradičně sice chybí Nintendo, ale pokud by sem zavítal nějaký fanoušek Wii či NDS, rozhodně by nemusel litovat času ani peněz. Na stáncích prakticky všech firem je totiž zřetelné, že jak NDS, tak i Wii jsou v Japonsku velkými hity, a že kdo nemá ve svém portfoliu nějakou hru pro tyto platformy, ten jako by nebyl.

Tokyo Game Show 2008Podobné je to i s hraním na mobilních telefonech, pro které je zde k vidění opět o poznání více her než minulý rok.

Není se ale co divit, protože zatímco u nás v Evropě máme v tomto ohledu spíše pocit, že se producenti mobilních her snaží jen nafukovat bublinu s nápisem „mobile gaming“, Japonci na mobilech skutečně hrají, což je zjevné například při cestách metrem.

Navíc zde mají k dispozici telefony s herním výkonem, o kterém si u nás můžeme nechat zdát, takže není důvod proč nepoužívat telefon zároveň jako zařízení pro zábavu včetně her.

Tokyo Game Show 2008Menším překvapením je přítomnost mnoha her, které v Evropě už dávno máme, ale vzhledem k jinému datu vydání v Japonsku je to samozřejmě pochopitelné. Je tu ale přirozeně pořád dost her, které lákají již jen svými názvy.

Hned první den se nám tak podařilo ulovit dva kardinální kusy – byli jsme na prezentaci soňácké potenciální hitovky inFamous a zahráli jsme si horor Resident Evil 5.

Co se týče nového dílka studia Sucker Punch, tedy inFamous, nedostali jsme ovladače přímo do rukou, ale vývojáři nám ukázali dostatečnou část hratelnosti, abychom mohli říci, že pokud se něco nezvrtne, budeme zde mít skutečně zdařilou a ne zcela tradičně pojatou variaci na městské akce.

Tokyo Game Show 2008A co se týče pátého Resiho, asi netřeba nijak zdůrazňovat, že v okamžiku, kdy v této hře uděláte prvních pár kroků a vystřílíte první vlnu zombíků, nebudete chtít dát ovladač z ruky, ani kdyby před vámi na kolenou klečela ta nejhezčí hosteska z celé výstavy.

Více o obou hrách přineseme v samostatných článcích a hostesku, za kterou byste RE5 nevyměnili (tedy tu nejhezčí), si budete moci vybrat sami v našem chystaném hlasování.

Z dalších her pak máme v plánu například dojmy z hraní Final Fantasy Dissidia pro PSP, chceme najít hratelnou verzi Bayonetty, zkusíme prezentaci Yakuzy 3 a i přes jazykovou bariéru se budeme snažit získat nějaké dojmy ze hry nazývané zatím pracovně Perfect Prosecutor (japonsky Gyakuten Kenji). Je to trošku jinak pojatá adventurka z právnické série Phoenix Wright, respektive Apollo Justice (Michael zkrátka nedá pokoj dokud tuto hru neuvidí – pozn. Ondřej).

Tokyo Game Show 2008Opravdu kvalitně je vybavena i prodejní sekce výstavy, kde se dají koupit všemožné předměty s tematikou vaší oblíbené hry. Kolegové ze slovenského Sectoru nám to sice zprvu nechtěli věřit, ale pak sami uznali, že tento koutek výstavy provětrá peněženky opravdu dokonale.

O tomto artiklu později opět chystáme samostatný článek a abyste neměli dojem, že jenom machrujeme, chystáme se formou soutěží pár věcí rozdat i mezi vás. Abychom vás navnadili, jmenujme například art-book s děvčaty z Dead or Alive nebo nějaké ty „cetky“ pro těch několik málo českých fanoušků Phoenixe Wrighta.

Letošní TGS tedy rozhodně není zklamáním, o čemž se vás budeme snažit přesvědčovat články v následujících dnech.