Debaty prezidentských kandidátů Američany zajímají. Na tu poslední se dívalo 63 milionů lidí. | foto: Reuters

Na debatu Obamy s McCainem se díval každý pátý Američan

  • 166
Američané jeví mimořádný zájem o letošní prezidentské kandidáty. Na úterní televizní duel se díval každý pátý obyvatel USA, a tak byl desátou nejsledovanější debatou uchazečů o Bílý dům v historii. Více diváků sledovalo televizní klání prezidentských rivalů naposledy v roce 1992.

Úterní debatu sledovalo 63,2 milionu lidí, což je o deset milionů více než první střetnutí obou rivalů. Uvedla to společnost Nielsen Media Research.

Za větší sledovaností stojí podle agentury fakt, že běžela v úterý večer, ne v pátek jako debata předchozí. "Diváky nalákala vyostřená kampaň posledních dní, prohlubující se finanční krize a také předešlá debata viceprezidentských kandidátů," uvedli odborníci ze Nielsen Media Research ve své zprávě.

Debata na půdě Belmontské univerzity však nedosáhla rekordní sledovanosti viceprezidentských kandidátů Sarah Palinové a Joea Bidena. Tu si minulý týden v televizi pustilo 70 milionů Američanů.

Vítězem debaty byl Obama
Úternímu duelu Obamy a McCaina dominovala ekonomika a zahraniční politika. I přes nevybíravou volební kampaň, kterou proti sobě volební štáby spustily, se oba kandidáti před kamerami vyvarovali osobních útoků. - přečtěte si Obama i McCain v debatě slíbili, že pomohou americké střední vrstvě

Podle anket mezi diváky se vítězem debaty stal Barack Obama. Navíc se mu podařilo oslovit nerozhodnuté voliče. Přesvědčil 40 procent z nich, zatímco McCain jen 26 procent. - přečtěte si Obama si v debatě získal nerozhodnuté diváky, ukázaly průzkumy

Americké prezidentské volby

Nejdražší kampaň historie
Do voleb zbývá ještě 26 dní, ale už nyní je jisté, že předvolební kampaň je nejdelší a nejdražší v historii Spojených států. Oba kandidáti totiž dobře vědí, že volby zpravidla vyhrává ten, komu se během kampaně podaří shromáždit více financí.

Většina letošních peněz pochází od soukromých osob, a to i díky novince, kterou zavedly oba tábory. Své voliče vyzývají k darům přes internet. Především demokratická strana tímto způsobem získala dary od statisíců mladých lidí. Ti darovali většinou částky do 200 dolarů.

Financování kampaně je ale zároveň nejčastějším důvodem k obviňování mezi oběma volebními štáby. Naposledy v pondělí obvinil McCainův tým demokratický tábor, že nedodržuje maximální částku 2 300 dolarů pro soukromý dar a že peníze na jeho kampaň pocházejí ze zahraničí, což americké zákony zapovídají. - přečtěte si Republikáni nařkli Obamu z nelegálního financování kampaně

. PREZIDENTSKÉ VOLBY V ČÍSLECH

- Podle posledních údajů Federální volební komise (FEC) republikán John McCain získal 230 milionů dolarů (3,9 miliardy Kč) a vydal 194 milionů dolarů (3,3 miliardy Kč). Jeho demokratický soupeř Barack Obama obdržel 454 milionů dolarů (7,6 miliardy Kč) a vynaložil 377 milionů dolarů (6,4 miliardy Kč). Sedmačtyřicetiletému senátorovi z Illinois poslaly peníze téměř dva miliony lidí, což je naprosto nevídaný počet.

-Podle pravidel může dát jeden volič pouze dvakrát 2 300 dolarů (41 200 Kč), a to během primárek a během federální kampaně za podmínky, že se kandidát zřekl financování své kampaně ze státní pokladny (případ Baracka Obamy), ale tentýž občan může poskytnout 28 000 dolarů (500 000 Kč) politické straně a přispět dohromady až 108 tisíci dolary.

- Finance volební týmy shromažďují především při "fund raisers", slavnostních večírcích pořádaných významnými osobnostmi. Tyto slavnosti se staly jakýmsi národním sportem. Umožňují shromáždit pro kandidáty obrovské částky. Předpokládá se přitom, že kandidát, bude-li zvolen, nezapomene, kdo slavnost pořádal.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video