Bruce Lee

Bruce Lee | foto: Profimedia.cz

Čína seriálem konečně složí poklonu hvězdě kung-fu Bruci Leemu

  • 1
Legendární hvězda kung-fu Bruce Lee se opožděně stává hrdinou v domovské Číně. Tamní televize bude v nejsledovanějším čase vysílat padesátidílný životopisný seriál o zesnulé hvězdě akčních filmů.

Bruce Lee se stal symbolem hrdosti pro Číňany na celém světě. Jeho postavy ve filmech z počátku 70. let většinou ochraňovaly slabé proti utlačovatelům. Hercův vliv ale nebyl tak citelný v Číně samotné, tehdy uzavřené komunistické zemi. Snímky s legendárním hercem se tam začaly objevovat na videokazetách až v 80. letech, tedy několik let po jeho smrti.

Čínská oficiální centrální televizní stanice CCTV chce tuto mezeru vyplnit seriálem Legenda Bruce Leeho za 50 milionu juanů (asi 117 milionů korun). Podle producenta Jü Šeng-liho půjde v zemi vůbec o první film či televizní seriál o známém herci.

Seriál natáčený v Číně, Hongkongu, Macau, Spojených státech, Itálii a v Thajsku vznikal devět měsíců. Premiéru má v neděli a bude vysílán denně na nejdůležitějším programu CCTV, vždy dvě epizody najednou.

. Kdo byl Bruce Lee

* 27. listopadu 1940 + 20. července 1973

Bruce Lee, vlastním jménem Lee Jun Fan, se narodil v San Francisku, ovšem krátce poté se rodina vrátila do Hongkongu. Ve třinácti letech začal s tréninkem bojových umění, byl také výtečný tanečník. Na počátku 60. let se odstěhoval zpět do USA. Založil školu kung-fu a postupně vytvořil svůj vlastní styl bojového umění, nazvaný Jeet Kune Do. Měl ambice prorazit i v Hollywoodu, ovšem hereckou hvězdou se stal až po návratu do Hongkongu, kde svými rolemi přispěl formování soudobých akčních filmů. Premiéry svého nejslavnějšího filmu Drak přichází se nedožil. Nejvlivnější osobnost bojových umění 20. století nečekaně upadla do kómatu, když si vzala prášek na bolení hlavy. Ukázalo se, že Lee krvácel do mozku po nevydařené ráně během natáčení.

Na rozdíl od starších filmů o této hvězdě mapuje Legenda Bruce Leeho podrobně jeho život od pubertálních let v Hongkongu přes jeho přesun do USA, kde studoval a vyučoval bojová umění, až k jeho filmové kariéře a předčasné smrti ve 32 letech.

"Znali jsme jen tu slavnou stránku Bruce Leeho. Ale jen málokdo ví o zraněních, která utrpěl, a jakými potížemi trpěl," uvedl představitel hlavního hrdiny Danny Chan.

Prozradil také, že seriál například odhalí, jak moc se Lee bál švábů. Třiatřicetiletý herec Chan, mezi jehož známější filmy patří Kung-fu mela a Šaolinský fotbalista, je Leeovi velmi podobný včetně hustého obočí a útlého těla.

Bruce Lee ve filmu Cesta draka (1972)

Leeovo poselství o síle Číňanů odpovídá názorům současné čínské vlády. "Lee měl sílu, obratnost, čestnost, inteligenci, a to nezmiňuji palčivé charizma, což z něj v kombinaci se silnou pročínskou rétorikou jeho filmů dělá výborný symbol pro nyní se vynořující novou a silnou Čínu," míní Michael Berry, profesor současné čínské kulturologie na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře.

"Díky němu je slovo kung-fu ve slovnících angličtiny. Přinutil lidi se o Čínu zajímat," řekl zástupce CCTV Čang Siao-chaj.

V jasné snaze podpořit rasovou hrdost měl být seriál původně vysílán před srpnovým zahájením olympiády v Pekingu. Jeho uvedení se však odložilo, aby mohlo být dodrženo smuteční období za oběti zemětřesení ve středočínské provincii S-čchuan, kde v květnu zahynulo na 70 tisíc lidí.

Seriál byl točen se souhlasem Leeovy rodiny. Producent Jü tvrdí, že Leeova dcera Shannon Lee Keaslerová schválila scénář a v titulcích je uváděna jako výkonná produkční. Je však nejasné, jak by se k nynějšímu čínskému komunistickému režimu postavil sám Lee, který život prožil v USA a Hongkongu.

Bruce Lee v závěrečné scéně filmu Velký šéf (1971)

,