Onemocnění SARS vyvolalo před šesti lety v jihovýchodní Asii paniku. Téměř všichni obyvatelé se pohybovali jen v rouškách. | foto: Reuters

SARS byl čínská biologická zbraň, řekl šéf tchajwanské tajné služby

  • 27
Šéf tchajwanské tajné služby Tsai Čchao-ming v pondělí před zákonodárci prohlásil, že virus, který způsobuje smrtící plicní chorobu SARS, používali Číňané jako biologickou zbraň a že to byl Peking, který odstartoval epidemii, během níž ve světě před šesti lety zahynulo téměř 800 lidí. Jeho úřad pak ale zprávu dementoval.

Šéf Národního bezpečnostního úřadu (NSB) Čchao-ming ve svém projevu podle deníku Taipei Times před členy zahraničního a bezpečnostního výboru prohlásil, že má důkazy o tom, že virus způsobující SARS byl vyvinut v Číně jako biochemická zbraň. "Stejné informace jako odborníci NSB má i OSN a budeme chtít, aby je prověřila," prohlásil šéf zpravodajců.

Tajná služba NSB vydala ještě v pondělí v noci tiskové prohlášení, ve kterém píše, že její šéf byl špatně pochopen. "Tsai se zdvořile omlouvá za to, že se dopustil nedorozumění," píše se v prohlášení.

. NEMOC SARS

- SARS (česky těžký akutní respirační syndrom) je virové onemocnění dýchacích cest, které se poprvé objevilo v čínské provincii Kuang-tung v listopadu 2002.

- Onemocnění začíná teplotami a v pozdějších fázích se projevuje jako zápal plic. Šíří se kapénkovou infekcí nebo různými tělesnými sekrety.

- Nemoc se v letech 2002 až 2003 rozšířila do 30 zemí. Nakazilo se jí osm tisíc lidí a téměř 800 jich v důsledku onemocnění zemřelo.

Tisková omluva nestačí
Tchajwanským politikům to ale nestačí. Žádají šéfa NSB, aby uspořádal tiskovou konferenci a svá stanoviska vysvětlil. Omluva v tiskovém prohlášení je prý po tak vážném výroku málo.

Premiér Liou Čchao-shiuan prohlásil, že doufá, že to bylo nedorozumění. "Nikdy jsem si nemyslel, že je mezi SARS a biologickým zbraněmi spojení," prohlásil premiér.

Odborníci soudí, že použít SARS jako biologickou zbraň je v současnosti obtížné. "Nyní už umíme SARS léčit, proto nemůže přerůst v epidemii," řekl tchajwanský ministr zdravotnictví Jie Chin-chuan. "V minulosti trvalo sedm dní, než jsme SARS vůbec rozpoznali. Dnes nám to trvá dvě hodiny," dodal ministr země, kde na SARS zahynulo 73 lidí.

Vyšetřete obvinění, nebo přijde katastrofa
O celý případ se začala zajímat místní opozice. Lídr největší opoziční strany Čchen Wen-tsang apeloval na mezinárodní společenství a OSN, aby případ co nejrychleji vyšetřily, protože "čínský postup mohl způsobit celosvětovou katastrofu".

V případě, že se provinění Číny prokáže, měla by podle opozičních lídrů Čína vyplatit kompenzaci pozůstalým po obětech SARS. Poslanci opoziční DPP včera s tímto požadavkem také vtrhli do parlamentu, kde rozvinuli transparent, na němž žádali odškodnění obětí nemoci.

Čína ani Organizace spojených národů se k obviněním šéfa tchajwanské tajné služby zatím nevyjádřily.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue