Bangkocká policie rozehnala protivládní demonstraci slzným plynem.

Bangkocká policie rozehnala protivládní demonstraci slzným plynem. | foto: Reuters

Při protestech v Bangkoku zemřel člověk, vicepremiér odstoupil

  • 1
Slzným plynem zakročila thajská policie proti několika tisícovkám opozičních demonstrantů, kteří zablokovali přístupové cesty k parlamentu v hlavním městě Bangkoku. Při policejním zásahu bylo zraněno přes sto lidí. Jeden člověk zemřel při výbuchu nálože v centru města.

Protestující chtějí zabránit poslancům ve vstupu do zákonodárného shromáždění a znemožnit premiérovi pronést důležitý projev. Někteří svědkové hlásili z místa i střelbu. Policejní důstojník Vibún Bangtchamaj ale uvedl, že zasahující policisté použili jen slzný plyn.

Kvůli krvavým střetům již odstoupil thajský vicepremiér Čavalit Jongčajut, který byl zodpovědný za vyjednávání s protivládními demonstranty. "Tato akce nedosáhla toho, co jsem plánoval. Chci za tuto operaci přijmout zodpovědnost," řekl.

Policii pomůže armáda
Thajská metropole se po ranní demonstraci ocitla v chaosu. Před sídlem menší vládní Thajské národní strany zabil výbuch nálože jednoho člověka. Premiér Somčaj Vongsavat nicméně vyloučil vyhlášení výjimečného stavu. S udržením bezpečnosti v metropoli však policistům pomůže armáda.

Při střetech bylo podle prvních informací zraněno 118 lidí, z toho nejméně čtyřiadvacet těžce. "Dva protestující přišli o nohu poté, co před nimi explodoval kanystr se slzným plynem, další byl zasažen střepinou do hrudi," řekl Petpong Kumtonkitdžakarn z nemocnice, kam byli zranění přepraveni.

Protestující chtěli přerušit projev premiéra
Po ranních střetech s policií se protestující seskupili před parlamentem, kde k nim z improvizovaných pódií hovořili jejich mluvčí. "Bojujte s námi při obraně země!" prohlásil jeden z nich za nadšeného jásotu davu. "Zůstaňte s námi, dokud nedosáhneme vítězství!"

Rozehnání přibližně čtyř tisícovek stoupenců opozičního Lidového spojenectví pro demokracii (PAD) mělo umožnit konání parlamentního zasedání, kde měl nově zvolený thajský premiér Somčaj Vongsavat přednést před poslanci prohlášení o politice své vlády.

Vongsavatovi se nakonec podařilo proniknout do parlamentu vrtulníkem. V prohlášení k poslancům zdůraznil připravenost svého kabinetu čelit globální finanční krizi i řešit vnitropolitické problémy.

Jeho předchozí pokusy o jednání s PAD nicméně podle Reuters zkrachovaly, protože demonstranti odmítali přistoupit na jakýkoli kompromis.

Stoupenci opozice okupují komplex úřadu premiéra vlády v Bangkoku od 26. března. V průběhu noci je PAD mobilizovalo a přikázalo jim shromáždit se v ulicích vedoucích k parlamentu.

Protestující: Vongsavat je jen loutka
Demonstrace je součástí úsilí PAD o svržení vlády premiéra Somčaje Vongsavata, kterého viní z napojení na někdejšího ministerského předsedu Tchaksina Šinavatru. - přečtěte si V Thajsku sílí protesty a tlak na odstoupení vlády

Toho v roce 2006 kvůli údajné korupci svrhla armáda v nekrvavém puči a ústavní soud mu následně zakázal působit v politice. Šinavatra poté odešel do exilu do Británie. Vongsavat je Šinavatrovým švagrem. - přečtěte si Thajsko má nového premiéra, švagra svrženého Šinavatry

. SITUACE V THAJSKU

- Protesty proti thajské vládě opozice zahájila už letos v květnu, kdy usilovala o odstoupení vlády Samaka Suntcharavedže, který byl zvolen premiérem v prosinci loňského roku.

- Suntcharavedže PAD vinila, že byl jen loutkou, za jejíž provázky tahal z exilu Šinavatra. Suntcharavedže nakonec 9. září zbavil úřadu ústavní soud kvůli střetu zájmů, kterého se ministerský předseda dopustil tím, že v době, kdy už byl ve vládní funkci, vystupoval jako moderátor kuchařského televizního programu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video