Petr Průcha (vlevo) z Rangers a Andrej Meszaros z Tampy.

Petr Průcha (vlevo) z Rangers a Andrej Meszaros z Tampy. | foto: Reuters

V Praze začala NHL. Dubinsky rozhodl o výhře Rangers

• 405
Branka Brandova Dubinského, který před rokem hrál po boku Jaromíra Jágra, rozhodla o vítězství New York Rangers nad Tampou Bay v poměru 2:1. Před vyprodanou O2 Arenou mohl v závěru vyrovnat Radim Vrbata, ale v přesilovce těsně minul.

Hlasatel utkání připravil speciálně pro české fanoušky překvapení, když v zahajovací formaci Rangers vedle Scotta Gomeze a kapitána Chrise Druryho ohlásil jméno Petra Průchy.

Pardubický odchovanec však v elitní formaci odehrál jen zahajovací střídání a poté se přesunul do třetí pětky Rangers.

. Utkání jsme sledovali on-line zde

Úvodní minuty utkání prověřily oba gólmany. Posila Rangers útočník Markus Näslund se už ve 2. minutě zastřeloval, Mike Smith byl připraven. Na druhé straně na sebe upozornil Lecavalier, který se ve 3. minutě ocitl sám před Henrikem Lundqvistem.

Šanci stát se prvním střelcem utkání v 6. minutě prováhal Václav Prospal. Český reprezentant v dresu Lightning z úniku mířil mezi betony Lundqvista, puk ovšem do sítě neprotlačil. Švédský brankář se předvedl také o dvě minuty později. V závěru přesilovky Tampy se na něj řítil Lecavalier, zákrokem lapačkou ale Lundqvist dokázal puk vytlačit mimo brankový prostor.

V dalším průběhu postupně putovali na trestnou lavici domácí Andrej Meszároš a newyorský Dmitrij Kalinin. V době, kdy ruský zadák seděl na trestné lavici, zaváhal v útočném pásmu veterán Mark Recchi a otevřel prostor pro Druryho. Americký reprezentant tvrdě vypálil na Mika Smitha si ale nepřišel.

Z nevýrazné prostřední třetiny vybočil gól Näslunda

V úvodu druhé třetiny na sebe dvakrát upozornil skvěle hrající St. Louis. V 25. minutě vybojoval nedovolený zákrok na Girardim. O tři minuty později se pro změnu parádně uvolnil a ohrozil Lundqvista.

V době, kdy se zápas lámal do druhé poloviny, zamkla v dané fázi duelu aktivnější Tampa soupeře do obranného pásma. Mírnou převahu Blesků ovšem uťaly fauly Malonea z 30. a Hewarda z 35. minuty.

Náslendě zahrozil Näslund, jenž se proháčkoval až před Smitha a po rychlé kličce střelou škrtl o levou tyč. Klíčový okamžik třetiny se odehrál v 39. minutě. Radim Vrbata po přiťuknutí od Stamkose u mantinelu neudržel puk v útočném pásmu, hra se rychle přesunula na opačnou stranu kluziště a technik Näslund se z pravého kruhu trefil přesně nad lapačku Smitha. Tampa Bay - New York Rangers 0:1.

Zaskočení hokejisté Lightning následně umožnili nebezpečně zakončit obránce Kalinina, po dvou třetinách se však odcházelo do kabin za stavu 0:1. Rangers kromě vedení výrazně předčili Tampu i ve střeleckých příležitostech, na střely vedli 29:11.

Bojovník St. Louis vyrovnal, na body to však nestačilo

Výčet zajímavých okamžiků závěrečné třetiny otevřela dorážka Žerděva. Záhy na to zahrozili také Drury s Näslundem, hned z protiútoku ale udeřilo na druhé straně. Bojovník Martin St.Louis bekhendovým pokusem na lapačku nachytal Lundqvista. Srovnáno na 1:1.

V 46. minutě se usadil na trestnou lavici útočník Tampy Ryan Malone a připravil tak svým spoluhráčům několik horkých chvil. Brankář Mike Smith však svůj tým dokázal podržet.

Přestupek proti pravidlům uzamknul Lightning v obranném pásmu také v 53. minutě poté, co veterán Gary Roberts vysokou holí nechtěně zasáhl v obličeji Brandona Dubinského. Nadějný centr Rangers nabídnutou výhodu následně sám využil, když v 55. minutě z pravého kruhu trefil prostor u vzdálenější tyče Smithovy branky.

Tampa v samotném závěru dostala možnost na srovnání, když se faulem provinil Chris Drury. Český útočník Radim Vrbata se dvakrát dostal do zakončení, skóre ale zůstalo bez změny. Do nové sezony tak vstoupili lépe hokejisté Rangers.

. Tampa Bay - New York Rangers 1:2

Branky a nahrávky: 44. St. Louis (Lecavalier) - 39. Näslund (Gomez), 55. Dubinsky (Girardi, Mara). Rozhodčí: Fraser, Shick - Cvik, Pare. Vyloučení: 7:4. Využití: 0:1. Střely na branku: 21:41. Diváci: 17 085. Třetiny: 0:0, 0:1, 1:1.

Tampa Bay: Smith - Meszároš, Mihálik, Heward, Carle, Niskala, O´Brien - St. Louis, Lecavalier, Prospal - Arťjuchin, J. Jokinen, Recchi - Vrbata, Stamkos, Malone - Hall, Gratton, Roberts. Trenér Barry Melrose.
New York Rangers: Lundqvist - Rozsíval, Redden, Girardi, Kalinin, Mara, Staal - Drury, Gomez, Näslund - Žerděv, Dubinsky, Dawes - Callahan, Korpikoski, Průcha - Orr, Betts, Voros. Trenér Tom Renney.