DALŠÍ GÓL v dresu tureckého týmu. Milan Baroš z Galatasaraye skóruje z penalty. | foto: Reuters

Baroš se trefil počtvrté za sebou, v Poháru UEFA postupuje i Žilina

• 10
Český fotbalový útočník Milan Baroš je ve formě! Znovu to potvrdil v odvetném zápase 1. kola Poháru UEFA. V dresu Galatasaraye proměnil penaltu, a nasměroval tak turecký tým k vítězství 2:1 nad švýcarskou Bellinzonou.

Fanoušci byli zvědaví, zda Baroš dokáže navázat na předchozí tři zápasy, ve kterých vstřelil vždy po dvou gólech. Odpověď dostali už ve 24. minutě, kdy po pravé straně unikl Lincoln a byl lehce přistrčený, za což rozhodčí nařídil penaltu.

K míči se postavil Baroš, který potvrdil získané sebevědomí a s přehledem skóroval. Brankáře poslal na opačnou stranu a nedal mu šanci.

Po změně stran vyrovnal rovněž z penalty Sermeter. Galatasaray, který první utkání i díky dvěma Barošovým gólům vyhrál 4:3, si však postup vzít nenechal. Navíc pět minut před koncem rozhodl o výhře střídající Yildiz.

. Z českých klubů jde dál jen Slavia, Sparta a Ostrava nepostoupily

Postup unikl dalšímu istanbulskému týmu Besiktasi. Ten sice v prvním utkání vyhrál 1:0, ovšem na hřišti ukrajinského Metalistu Charkov prohrál jasně 1:4. V sestavě poražených odehrál celé utkání z českých obránců jen Tomáš Zápotočný, kterému kvůli zranění výrazně chyběl obvyklý partner ze stoperské dvojice Tomáš Sivok.

Postoupit nedokázal ani rumunský Temešvár vedený českým trenérem Dušanem Uhrinem mladším. Po domácí porážce 1:2 prohrál i odvetné utkání s Partizanem Bělehrad. V útoku poražených odehrál celé utkání Lukáš Magera.

Andrej Ševčenko oslavuje svůj první gól po návratu do AC Milán

Ševčenko se trefil poprvé od přestupu

Hráči AC Milán potvrdili v duelu s FC Curych roli favorita. Po domácí výhře 3:1 zvítězili i v odvetě, když jediný gól zápasu vstřelil dvacet minut před koncem ukrajinský kanonýr Andrej Ševčenko. Zaznamenal tak svou první branku po návratu do milánského dresu z Chelsea.

Trenér Ancelotti šetřil některé opory včetně českého reprezentanta Marka Jankulovského, který sledoval utkání z lavičky. Na svou branku z prvního duelu tak navázat nemohl.

Dál jde také vítěz Poháru UEFA z let 2006 a 2007 FC Sevilla. Ta si poradila se Salcburkem, v jehož dresu opět patřil k nejlepším hráčům český záložník Patrik Ježek. Výhru 2:0 zařídil španělskému celku dvěma zásahy kanonýr Kanouté.

Jednoznačný postup si zajistila portugalská Braga, která si snadno poradila s Artmedií Petržalka. Slovenský tým nekladl téměř žádný odpor a po prohrách 0:4 a 0:2 v pohárové Evropě končí. Po celé utkání u toho byl i český stoper Artmedie Radek Dosoudil

Tottenhamu stačila k postupu i remíza s Wislou

Tottenham si pohlídal náskok z úvodního zápasu s Wislou Krakov a po remíze 1:1 postoupil.

Wisla přitom dlouho živila naději na postup. Polský celek, jehož barvy hájí český záložník Tomáš Jirsák, po porážce 1:2 v úvodním utkání na půdě Tottenhamu držel doma proti favoritovi bezbrankovou remízu, ale v 58. minutě si vstřelil vlastní gól a v závěru už dokázal jen vyrovnat.

Hráči Tottenhamu oslavují gól v síti Wisly Krakov

Tottenham prožívá nejhorší ligový start za posledních 53 let, ale na stadionu Wisly začal aktivně. Po 25 minutách však domácí vyrovnali hru a v závěru poločasu si vytvořili několik velkých šancí, brankář Gomes se blýskl především proti Lobodziňskému. V té době už nebyl na trávníku Jirsák, který po jednom ze soubojů musel po půlhodině střídat.

Hosté se dostali do vedení v 58. minutě, kdy z levé strany centroval Bale a domácí Glowacki si nešťastně srazil míč do vlastní sítě. Wisla vyrovnala sedm minut před koncem, vyběhnutého Gomese přehodil Brožek. Na druhý gól, který by poslal duel do prodloužení, se už Krakov nezmohl.

Z postupu do základní skupiny se může radovat obránce Jan Šimůnek, jehož Wolfsburg na půdě Rapidu Bukurešť uhájil jednobrankový náskok po domácím vítězství 1:0. Mladý český zadák ale sledoval remízu 1:1 jen z dálky, neboť se po zranění znovu nedostal ani na lavičku.

Postupují i další německé kluby

Dál jde i jiný německý klub Hamburk, v jehož dresu odehrál celé utkání na hřišti rumunského celku Unirea Urziceni český záložník David Jarolím. O postupovou výhru 2:0 se zasloužil především střelec obou branek útočník Mladen Petrič.

Chorvatský reprezentant otevřel skóre ve 27. minutě, když se z voleje opřel do míče, který k němu propadl po hlavičce spoluhráče Mathijsena. Pět minut po změně stran pak zakončil spolupráci s kolegou z útoku Guerrerem.

Dalším německým týmům se ale tolik nedařilo. Schalke 04 doma proti kyperskému Apoelu Limassol zachraňovalo alespoň remízu 1:1, když v 57. minutě vyrovnal Pander. Díky vítězství 4:1 z prvního zápasu však Schalke bez problémů postoupilo.

Stuttgart, kterému chyběl zraněný Jan Šimák, byl kousek od vyřazení, když v utkání s bulharským celkem Černo More Varna prohrával devět minut před koncem 0:2. Německý favorit však záhy snížil zásluhou Hitzlspergera a ve čtvrté minutě nastavení vyrovnal na konečných 2:2 kanonýr Gomez, čímž odvrátil hrozící prodloužení.

Žilina slaví historický postup

Impulz v podobě příchodu nového kouče Dušana Radolského se vyplatil Žilině. Nástupce odvolaného českého trenéra Pavla Vrby se svým týmem dokázal zvítězit na horké půdě Levski Sofia a po domácí remíze 1:1 před dvěma týdny hosté jako první slovenské mužstvo postoupili do základní skupiny Poháru UEFA.

Domácí přitom většinu utkání, které řídila trojice českých sudí v čele s Radkem Matějkem, působili nebezpečnějším dojmem a vytvořili si několik vyložených šancí. Jenže žilinský brankář Perniš se překonával, i když mu několikrát výrazně pomohlo také štěstí.

Vítězný gól vstřelil po hodině hry bývalý slávistický útočník Adauto, který se prosadil pěknou křížnou střelou z 22 metrů. V dresu přemožitele Slovanu Liberec z předkola soutěže se mohli radovat z postupu také čeští legionáři Benjamin Vomáčka a Ondřej Šourek, Emil Rilke zůstal na lavičce. Domácí David Bystroň odehrál celých 90 minut.

Žilina oslavuje postup do základní skupiny

Blízko k vyřazení byli po domácí porážce 0:1 se švédským Kalmarem držitelé vítězné trofeje z let 1974 a 2002 hráči Feyenoordu Rotterdam, ale na severu Evropy dokázali překvapení odvrátit. Při výhře hostů 2:1 rozhodl v jejich prospěch vyšší počet vstřelených branek na soupeřově hřišti.

Na souboje v základních skupinách se mohou těšit záložník Michal Švec a bek Milan Kopic v barvách Heerenveenu. Nizozemský celek si poradil hladce 5:2 s portugalským Setúbalem a po remíze 1:1 před čtrnácti dny s přehledem postoupil. Střídající Kopic odehrál posledních dvacet minut, Švec nebyl ani na lavičce.

Hráči FC Kodaň položili základ k postupu do základní skupiny už před čtrnácti dny, kdy díky trefě českého reprezentanta Libora Sionka v páté minutě nastaveného času zvítězili 2:1 na půdě FK Moskva. V domácí odvetě sice dánský celek krátce před poločasem inkasoval, ale brzy po příchodu z kabin se dočkal vyrovnání, které za něj obstaral vlastním gólem Šešukov.

V kodaňském dresu odehrál celých 90 minut český bek Zdeněk Pospěch, Sionko přišel stejně jako v předchozích zápasech na hřiště až během poslední půlhodiny. Na český souboj v dánské metropoli nakonec nedošlo, neboť hostující Roman Hubník a Tomáš Čížek neseděli ani na střídačce moskevského týmu.

Výsledky odvet 1. kola Poháru UEFA:
Metalist Charkov (Ukr.) - Besiktas Istanbul 4:1 (2:0)
Branky: 15. a 70. Coelho, 30. Devič, 79. Gancarczyk - 90. Nobre. První zápas 0:1, postoupil Charkov.

Galatasaray Istanbul - Bellinzona (Švýc.) 2:1 (1:0) Branky: 24. Baroš z pen., 85. Yildiz - 53. Sermeter z pen. První zápas 4:3, postoupil Galatasaray.

St. Etienne - Hapoel Tel Aviv 2:0 (1:0)
Branky: 25. a 76. Gomis. První zápas 2:1, postoupilo St. Etienne.

Lech Poznaň - Austria Vídeň 4:2 po prodl. (1:0, 1:1) Branky: 10. Rengifo, 85. Peszko, 99. Lewandowski, 120.+1 Murawski - 63. Ačimovič z pen., 100. Hattenberger. ČK: 105. Schiemer (Austria). První zápas 1:2, postoupila Poznaň.

Wisla Krakov - Tottenham Hotspur 1:1 (0:0)
Branky: 83. Brožek - 58. vlastní Glowacki. První zápas 1:2, postupuje Tottenham.

Rapid Bukurešť - Wolfsburg 1:1 (0:1)
Branky: 70. Maftei - 17. Grafite. První zápas 0:1, postupuje Wolfsburg.

FBK Kaunas (Lit.) - Sampdoria Janov 1:2 (1:0)
Branky: 17. Zelmikas - 51. Fornaroli, 58. Bonazzoli. První zápas 0:5, postoupila Sampdoria.

Unirea Urziceni (Rum.) - Hamburk 0:2 (0:1)
Branky: 27. a 50. Petrič. První zápas 0:0, postoupil Hamburk.

Schalke 04 - Apoel Limassol 1:1 (0:1)
Branky: 57. Pander - 6. Pinto. První zápas 4:1, postoupilo Schalke.

Stuttgart - Černo More Varna (Bulh.) 2:2 (0:0)
Branky: 83. Hitzlsperger, 90.+4 Gomez - 47. Jurukov, 81. Rusev. První zápas 2:1, postoupil Stuttgart.

Honka Espoo (Fin.) - Racing Santander 0:1 (0:1)
Branka: 4. Bedía. První zápas 0:1, postoupil Santander.

Levski Sofia - Žilina 0:1 (0:0)
Branka: 61. Adauto. První zápas 1:1, postoupila Žilina.

Kalmar (Švéd.) - Feyenoord Rotterdam 1:2 (0:1)
Branky: 47. Johansson - 18. Wijnaldum, 52. vlastní Nouri. První zápas 1:0, postoupil Feyenoord.

Rosenborg Trondheim - Bröndby Kodaň 3:2 (1:2)
Branky: 15. Konan, 74. Skjelbred, 86. Sapara z pen. - 26. Rasmussen, 36. Kristiansen. První zápas 2:1, postoupil Trondheim.

Dinamo Bukurešť - Nijmegen (Niz.) 0:0
První zápas 0:1, postoupil Nijmegen.

Standard Lutych - Everton 2:1 (1:0)
Branky: 22. Witsel, 79. Jovanovič z pen. - 67. Jagielka. První zápas 2:2, postoupil Lutych.

Heerenveen (Niz.) - Vitória Setúbal 5:2 (3:0)
Branky: 11. a 24. Sibon, 50. a 68. Elyounoussi, 4. Henrique - 57. Gama, 64. Chaves. První zápas 1:1, postoupil Heerenveen.

Twente Enschede (Niz.) - Stade Rennes 1:0 (0:0)
Branka: 68. Nkufo. První zápas 1:2, postoupilo Enschede.

FC Curych - AC Milán 0:1 (0:0)
Branka: 70. Ševčenko. První zápas 1:3, postoupil AC Milán.

Artmedia Petržalka - Braga (Portug.) 0:2 (0:2)
Branky: 11. z pen. a 30. Aguiar. První zápas 0:4, postoupila Braga.

Salcburk - FC Sevilla 0:2 (0:1)
Branky: 38. a 58. z pen. Kanouté. První zápas 0:2, postoupila Sevilla.

Ajax Amsterodam - Borac Čačak (Srb.) 2:0 (0:0)
Branky: 71. Sarpong, 90. Suarez. První zápas 4:1, postoupil Ajax.

FC Kodaň - FK Moskva 1:1 (0:1)
Branky: 54. vlastní Šešukov - 37. Bracamonte. První zápas 2:1, postoupila Kodaň.

Manchester City - Omonia Nikósie 2:1 (0:0)
Branky: 48. Elano, 55. Wright-Phillips - 78. Alabi. První zápas 2:1, postoupil Manchester City.

FC Bruggy - Young Boys Bern 2:0 (2:0)
Branky: 17. Akpala, 29. Sonck. První zápas 2:2, postoupily Bruggy.

Motherwell (Skot.) - AS Nancy 0:2 (0:2)
Branky: 18. Fortune, 23. Gavanon. První zápas 0:1, postupilo Nancy.

Olympiakos Pireus - Nordsjaelland (Dán.) 5:0 (3:0)
Branky: 30. a 43. Santo, 72. a 80. Kovačevič, 11. Torosidis. ČK: 58. Dahl (Nords.). První zápas 2:0, postoupil Olympiakos.

Aston Villa - Litex Loveč (Bulh.) 1:1 (1:0)
Branky: 27. Harewood - 53. Niflore z pen. První zápas 3:1, postoupila Aston Villa.

Paris St. Germain - Kayserispor (Tur.) 0:0
První zápas 2:1, postoupil PSG.

Benfica Lisabon - Neapol 2:0 (0:0)
Branky: 57. Reyes, 84. Gomes. První zápas 2:3, postoupila Benfica.

Deportivo La Coruňa - Brann Bergen 2:0 (1:0, 1:0) na penalty 3:2
Branky: 18. a 76. Diego Colotto. ČK: 29. Riki (La Coruňa). První zápas 0:2, postoupila La Coruňa.

Udine - Borussia Dortmund 0:2 (0:1, 0:1), na penalty 4:3
Branky: 45.+1 a 90.+2 Hajnal. První zápas 2:0, postoupilo Udine.

Valencie - Marítimo Funchal (Portug.) 2:1 (0:1)
Branky: 78. Del Horno, 90.+4 Villa z pen. - 41. Marcinho. První zápas 1:0, postoupila Valencie.