Americký prezident George Bush. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Americký Senát odsouhlasil stamiliardovou pomoc na záchranu ekonomiky

  • 91
Američtí senátoři schválili upravený plán, který má zachránit banky ochromené finanční krizí. Stát od nich odkoupí špatné úvěry za 700 miliard dolarů (přes 12 bilionů korun). Balíček opatření ale musí posvětit ještě Sněmovna reprezentantů, která v pondělí odmítla jeho původní verzi.

Senátoři si vysloužili pochvalu prezidenta George Bushe. Ten věří, že plán nyní projde i Sněmovnou, která ho znovu projedná pravděpodobně tento pátek. Bush znovu zopakoval, že opatření jsou klíčová pro ozdravení ekonomiky.

"Návrh zákona má zásadní význam pro finanční zabezpečení každého Američana," uvedl v písemném prohlášení. "Americký národ a naše ekonomika vyžadují, aby Sněmovna schválila tento dobrý zákon ještě tento týden," dodal.

Po pondělním fiasku ve Sněmovně vláda a čelní představitelé Senátu plán upravili tak, aby jej podpořilo více republikánských zákonodárců.

Nové verzi návrhu, kterou prosazoval prezident Bush i oba prezidentští kandidáti John McCain a Barack Obama, dalo hlas 74 senátorů, proti jich bylo 25. Jaké šance má upravený balíček v dolní komoře Kongresu, ale zatím není jasné. Při prvním projednávání totiž nečekaně ztroskotal. - více čtěte zde

Vše o bankovní krizi

Největší pomoc od velké hospodářské krize
Upravený návrh počítá například s vyšší ochranou bankovních vkladů. Dále zvyšuje limit na částku garantovanou Federální společností pro pojištění vkladů, a to na 250 tisíc dolarů z dosavadních 100 tisíc. Lídři Senátu ale k plánu připojili také prodloužení daňových úlev pro firmy. Proti tomu by se ve Sněmovně mohli postavit někteří demokraté. 

Injekce ve výši 700 miliard dolarů, což je v přepočtu více než 12 bilionů korun, má být největší pomocí americké vlády od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

Vláda za peníze odkoupí špatné úvěry, které táhnou soukromé banky ke dnu. Slibuje si od toho hlavně stabilizaci trhů a obnovení důvěry v americké hospodářství.

Část zákonodárců, především z řad konzervativních republikánů, ale s tak masivní finanční podporou nesouhlasí. Vadí jim i to, že vláda až příliš zasahuje do fungování soukromých trhů.

,