Ilustrační foto | foto: ČTK

Burzy se vzpamatovaly z propadů, přidala i pražská

Evropské i světové trhy na začátku obchodování zareagovaly na zprávu, že Sněmovna reprezentantů odmítla záchranný plán pro americké banky, strmým propadem akcií. Během dopoledne však ztráty smazaly. Pražská burza se kolem poledne pohybovala v rozmezí jedno- až dvouprocentních ztrát.

Pokles o více než deset procent si v úvodu připisovaly akcie developerských společností, např. ECM, Orco, a také cenné papíry AAA a společnosti NWR.

PX
Vývoj indexu PX pražské burzy za poslední týden; zdroj pse.cz

"Akcie uhelné společnosti NWR navazují na pokles cen komodit včetně uhlí a prudký pokles akcií uhelných společností v zámoří. Pod silným prodejním tlakem jsou podle očekávání i akcie bankovních titulů," uvedl Pavol Mokoš ze společnosti Patria Direct.

Asijské trhy si v průběhu obchodování odepsaly zhruba čtyři procenta. Později se jim ale podařilo část ztrát smazat. Později se dokonce dostaly i do černých čísel. V Šanghaji byly trhy uzavřeny. Také Rusko muselo na obou svých burzách zastavit obchodování. Propad zaznamenal mimo jiné třeba i Nový Zéland.

Asii následovaly také evropské trhy. Směrem dolů se vydala německá, francouzská i britská burza. Ztráty se pohybovaly mezi jedním až třemi procenty. Během obchodování potom, stejně jako asijské, zmírnily.

Graf ruské burzy
Vývoj indexu RTS ruské burzy za 29. a 30. září; Zdroj: rts.ru

Jako první se ještě před koncem obchodování ztráty promítly na americké burze. Akcie na Wall Streetu v pondělí prudce klesaly a zažily nejvyšší propady za více než 20 let.

"Jen velmi, velmi těžko se dá počítat s tím, že včerejšek znamená dno a bude následovat obrat. Finanční sektor je nadále pod těžkým tlakem, může dojít k potížím dalších finančních institucí, což by dále zjitřilo náladu na trhu. Dá se očekávat zhoršení dat z reálné ekonomiky, což také náladě na trhu nepomůže," uvedl analytik České spořitelny Ľuboš Mokráš. 

Plán záchrany nevyšel
Pro schválení plánu Bushovy administrativy, která chtěla pomocí 700 miliard dolarů postavit systém na nohy, bylo potřeba 218 hlasů. Ale pro návrh, jehož odsouhlasení mělo být po víkendovém vyjednávacím maratonu rychlou záležitostí, se nakonec vyslovilo jen 205 zákonodárců, 228 jich bylo proti.

. Více o odmítnutí záchranného plánu

Prezident Bush dnes odpoledne vystoupí s novým prohlášením. Už od minulého týdne se snaží situaci uklidňovat. Po včerejší zprávě uvedl, že se cítí velmi zklamán. Již koncem minulého týdne veřejnost přesvědčoval, že s přijetím plánu nebudou žádné problémy. Sněmovna reprezentantů by měla dále jednat ve čtvrtek.

Prezidentský kandidát Barack Obama uvedl, že zákonodárce upozorní, aby se vrátili k projednávání záchranného plánu. Už dříve společně s druhým kandidátem Johnem McCainem vydali prohlášení, že ačkoli je plán nedokonalý, záchrana americké ekonomiky musí mít přednost. Podle nich je na čase, aby demokraté a republikáni pracovali společně.