Stoupenci opozice demonstrovali v noci v Minsku, aby dali najevo své přesvědčení, že volby byly zfalšovány. | foto: Reuters

Do běloruského parlamentu se nedostal ani jeden člen opozice

  • 21
Do běloruského parlamentu se po nedělních volbách nedostal ani jeden kandidát opozice. Po sečtení všech hlasů o tom informoval tajemník ústřední volební komise Nikolaj Lazovik. Opozice vyzývá Západ, aby volby neuznal. Pozorovatelé OBSE se ve své zprávě shodli, že volby nebyly demokratické.

Stovky stoupenců opozice vyrazily na protest proti výsledkům už v noci do ulic Minsku. "Stále ještě nemáme demokratické volby," řekl na protestním shromáždění vůdce opozice Aljaksander Milinkevič. "Může se mluvit o některých kosmetických změnách, jinak se ale tyto volby nedají označit za hlasování odpovídající principům OBSE."

Samotná Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ve své zprávě uvedla, že běloruské volební klání zaostávalo za nároky, které má organizace na demokratické volby. Oproti minulým rokům ale pozorovatelé zaznamenali menší zlepšení.

OBSE zaznamenala záměrné falšování výsledků
OBSE v hodnocení voleb například píše, že volby byly obecně dobře zorganizované, ale situace se značně zhoršila při sčítání hlasů. V téměř padesáti procentech volebních obvodů bylo podle pozorovatelů sčítání hlasů špatné a v dalších 35 procentech se členové OBSE ani nemohli sčítání zúčastnit.

Zástupci organizace zaznamenali podle agentury Reuters i záměrné falšování výsledků.

Za celých čtrnáct let vlády Alexandra Lukašenka, který si od západních politiků vysloužil nálepku posledního evropského diktátora, mezinárodní pozorovatelé neuznali platnost jediných voleb v zemi. Lukašenko potíral opozici a svým vlivem vždy zajistil, aby jeho odpůrci do poslaneckých křesel nezasedli. Volby byly pokaždé označovány za zfalšované.

Nedělní volby považoval Západ za test demokratičnosti Lukašenkova režimu. O 110 křesel v parlamentu se ucházelo 263 kandidátů, opozici zastupovalo přes 70 z nich. Předvolební odhady hovořily o tom, že by se část opozice mohla letos do parlamentu dostat. Zástupci EU uvedli, že pokud budou volby demokratické, unie zruší sankce uvalené na Bělorusko.

Lukašenko se v posledních měsících pokoušel vztahy se Západem vylepšit a před volbami propustil několik politických vězňů. Na výzvu Evropské unie také dovolil, aby se voleb zúčastnili pozorovatelé z OBSE a kandidovat mohlo více členů opozice než v minulosti. - více o předvolební situaci v Bělorusku čtěte zde

Lukašenko byl s volbami spokojen
Sám Lukašenko dal včera po odvolení najevo uspokojení: "Volby proběhly hladce, Západ Bělorusko uzná," prohlásil. O zlepšení vztahů se západem stojí běloruský prezident podle analytiků hlavně kvůli sporům s Ruskem ohledně ropy a klid mu nedodal zřejmě ani nedávný konflikt na Kavkaze.

"V Bělorusku to nebyly volby. Byla to volební fraška pro Západ," prohlásil vůdce opoziční Sjednocené občanské strany Anatola Ljabedzka. "Vyzýváme EU a USA, aby výsledky voleb neuznaly."

Na třídě Okťabrskaja v centru Minsku, která byla dějištěm dřívějších protestů, se shromáždilo zhruba 800 stoupenců opozice, aby dali najevo své přesvědčení, že volby byly zfalšovány. Demonstranti se vydali na pochod k úřadovnám ústřední volební komise a poté zpátky. Protest skončil pokojně po třech hodinách.

Agentury v této souvislosti poukazují na nepřítomnost uniformovaných policistů u této akce, což je v Bělorusku zcela nezvyklé.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue