Přistávací modul vesmírné lodi Šen-čou 7 v čínské stepi

Přistávací modul vesmírné lodi Šen-čou 7 v čínské stepi - Historická mise čínské vesmírné lodi Šen-čou 7 přistála ve stepi ve Vnitřním Mongolsku. | foto: Reuters

Čínský let na vesmírnou procházku skončil bezpečným přistáním

  • 155
Přistávací modul čínské vesmírné lodi Šen-čou 7 před polednem bezpečně přistál na Zemi. Dosedl poměrně hladce na padáku do stepi nedaleko od místa, kde čekaly týmy záchranářů s vrtulníky. Během třetí čínské pilotované mise vystoupil první občan nejlidnatější země světa do volného kosmu.

"Vesmírný výletník" Čaj Č'-kang a jeho dva kolegové v přistávacím modulu pocítili dotek s pevnou zemí v 11:40 ve stepi v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Záchranáři pomohli pilotům, jejichž schopnost pohybu po Zemi ovlivnil 68hodinový pobyt ve stavu beztíže, ven z korábu.

Tchajkonauti bezprostředně po přistání oznámili řídícím letu, že jsou v pořádku a cítí se dobře. V dalších hodinách po vysvobození z přistávací kapsle se mohou těšit na přivítání příslušící hrdinům a několikatýdenní oslavy, napsala agentura Nová Čína.

A připomněla, že absolventi předchozích čínských misí do vesmíru jsou nyní celebritami se vším všudy - s luxusními dary, luxusními domy nebo operami složenými na jejich počest. Miliony Číňanů sledovaly přistávací manévr u televizních obrazovek.

Čínští kosmonauti po přistání

"Jsem pyšný na svoji zemi," prohlásil hlavní hrdina, vojenský pilot Čaj Č'-kang (na snímku uprostřed), kterého z modulu "vysvobodili" jako prvního. - čtěte zde více o jeho sobotním výstupu do volného kosmu

"Váš výstup do vesmíru byl naprostým úspěchem," ocenil jeho výkon čínský prezident a vrchní velitel ozbrojených sil Chu Ťin-tchao.

Většina čínských deníků dnes na první straně zobrazovala tchajkonauta v kosmu s čínskou vlajkou vedle fotografií  prezidenta, který s astronauty mluvil telefonicky.

Přistávací modul v čínské stepi

Let Šen-čou 7, měl světu dokázat, že Čína udělala další krok ke splnění svého ambiciózního plánu s dalším vesmírným výzkumem, na jehož konci má být přistání tchajkonauta na Měsíci v roce 2022.

Pacner: Mírové záměry nelze Číně věřit
Popolarizátor vědy a odborník na kosmonautiku Karel Pacner připomíná, že čínský vesmírný program staví na sovětských základech. "Chtěli vyvíjet vlastní rakety, ale nekonec nakoupili licenci na deset sojuzů a ty modernizovali. To jdou dnešní rakety Šen-čou. Pro příští desetiletí ale Číňané počítají s novými plavidly," řekl iDNES.cz Pacner.

. Zeptejte se on-line

Karel Pacner bude v pondělí 29. září hostem on-line rozhovoru v 11:00

"Ti tři jsou hrdinové. Jednoznačný úspěch letu Šen-čou 7 je dokonalým příkladem pokroku v čínském vesmírném programu," prohlásil v řídícím středisku premiér Wen Ťia-pao a zdůraznil, že celý let na vesmírnou procházku za 4,4 miliardy amerických dolarů slouží čistě k mírovým účelům.

Čaj Č'-kang po přistání vylézá s přistávajícího modulu

Zdůrazňování mírových záměrů ale Pacner zpochybňuje. "Už to, že si sestřelili vlastní družici ve výšce 800 kilometrů nad zemí, aby ukázali, že to umí, o něčem svědčí," připomněl incident z loňského května, který znepokojil západní svět.

Komunistické vedení asijské velmoci si v letošním kalendáři může odškrtnout další úspěšnou akci, na kterou svět jen tak nezapomene. Po precizně zvládnuté olympiádě v Pekingu ukázalo, že jeho vědci míří i mezi technologickou špičku.

Agentury také připomínají, že úspěšná mise pomůže v médiích potlačit zprávy o skandálu s kontaminovaným mlékem, kvůli kterému umírají děti a který poškodil už tak pošramocenou pověst čínských výrobků ve světě. - čtěte Kvůli závadnému mléku má v Číně potíže už 53 tisíc dětí

Čaj Č'-kang vstoupil jako první Číňan do volného kosmu

Byla to třetí pilotovaná mise v čínské režii. Říše středu se po Spojených státech a bývalém Sovětském svazu stala třetí zemí světa, jejíž kosmonaut vystoupil do volného vesmíru.

Čína chce konkurovat Američanům na Měsíci
Loni vypustila Čína automatickou sondu na oběžnou dráhu kolem Měsíce a v roce 2012 by tam chtěla přistát s nepilotovaným strojem.

Mise Šen-čou-7 skončila jen několik dní před státním svátkem 1. října, kdy komunistický režim obvykle oslavuje velikost země, a několik dní před 50. výročí vzniku amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Američany znepokojuje myšlenka, že by se čínští astronauti mohli dostat na Měsíc dříve, než se tam vrátí oni. V plánu to mají kolem roku 2020.

Publicista Karel Pacner soudí, že porážka od Číny nehrozí. "Američané mají zkušenosti, jednou už tam byli. Rozsah jejich znalostí bude ve druhé polovině příštího desetiletí obrovský. Čína musí jít vlastní cestou, Rusové jí nepomohou. A jde dopředu pomalými krůčky," míní Pacner.

Videoanimace letu čínské vesmírné lodi od startu, přes výstup do kosmu až po přistání

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue