Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V Česku rostou platy rychleji než ve zbytku EU

  • 173
Za posledních sedm let se reálná mzda v Česku zvýšila o 41 procent. To je výrazně více, než jakým tempem rostly mzdy v Evropské unii. Průměrný příjem v evropské sedmadvacítce totiž vzrostl od roku 2000 pouze o osm procent.

Podle aktuálních údajů ČSÚ si Češi polepšili více i ve srovnání s okolními zeměmi. Pouze Maďarsko a Polsko se českému tempu přiblížily, když zaznamenaly růst o 36 a 34 procent. Naopak Němci a Rakušané za posledních sedm let růst životní úrovně téměř nepoznali. Jejich reálná mzda šla totiž nahoru pouze o dvě procenta.

"Nominální hodnota české mzdy rostla za sedm let o 65 procent, české mzdy přepočtené na euro šly nahoru dokonce o 111 procent. V přepočtu na euro jsou ještě většími borci Slováci - jejich nominální mzda se v přepočtu na euro zvýšila za sedm let o 132 procent," uvedl předseda ČSÚ Jan Fischer.

"V roce 2000 byla česká mzda na úrovni 14 procent německé mzdy, v roce 2007 to bylo ‚již‘ 25 procent," podotkl s úsměvem Fischer.

Největšími tahouny jsou pobaltské země. Lotyšům stoupla reálná mzda od roku 2000 o 86 procent, Estoncům o 74 procent, Litevcům pak o 80. Daří se i Rumunům, kteří si polepšili o 80 procent. Průměrný hodinový příjem v tomto balkánském státě je však stále zhruba poloviční oproti tomu, co vydělávají Češi. "Je jasné, že chudší země mají rychlejší tempo mzdového vývoje," řekl Fischer.  

. Infografika

Jak se vyvíjely mzdy

K Západu mají Češi daleko
Ani posilování koruny však nepomohlo Čechům k tomu, aby se jejich mzdy výrazně přiblížily k západní Evropě. Zatímco průměrná hodinová mzda v Česku činila podle této analýzy v loňském roce 117 korun, v Dánsku to bylo 626 korun, v Irsku 571 a ve Velké Británii 559 korun.

Dánsko a Británie jsou na špici evropských mezd také proto, že dosud nepřijaly euro a jejich lokální měny proti evropské měně posilují. Díky tomu jim rostou mzdy v eurech rychleji.

V žebříčku se propadá Německo, kde se průměrná mzda přepočtená na koruny snižuje. Podle statistiků za tím stále ještě stojí dopady sjednocení Německa, ke kterému došlo před 18 lety.

Doženou Češi v platech západní Evropu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 3. října 2008. Anketa je uzavřena.

NE
NE 392

ANO
ANO 174