Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Světové burzy prudce rostou, pražská přidala skoro 12 procent

  • 214
Po několikadenních propadech světové trhy opět ožily. Již ve čtvrtek odpoledne změnily směr obchodování spekulace o masivní podpoře finančního systému, kterou zvažuje vláda prezidenta George Bushe. Uklidnění se poté z amerického trhu přeneslo i na další trhy. Kvůli strmému růstu zastavila pražská burza obchodování s akciemi Orco.

Akcie včera prudce vzrostly v poslední hodině obchodování. Wall Street zažil v tuto dobu největší růst za posledních šest let. To se dnes promítlo i na ruském a českém trhu. Pražská burza zahájila obchodování prudkým růstem o 5,6 procenta.


vývoj pražské burzy v pátek 19. září, zdroj: www.pse.cz

Oproti středečnímu ránu, kdy po podobném posílení začala opět klesat, posilovala celý den. Před druhou hodinou musela burza dokonce zastavit obchodování s akciemi developera Orco. Na rozdíl od minulých pozastavení, kdy vykazoval vysoké ztráty, během pátku naopak silně rostl. Posílil o více než 37 procent.

Celkově nakonec burza, měřeno indexem PX, stoupla o 11,73 procenta na 1316,2 bodu. To znamenalo nejrazantnější tempo za téměř 15 let obchodování. Během týdne burza i přes vlnu prodejů posílila téměř o dvě procenta.

Dobře si vedly také ostatní světové trhy. Hlavní index ruské burzy MICEX krátce po zahájení zpevnil o více než 12 procent a následný prudký růst cen si vyžádal dočasné přerušení obchodování. Po jeho obnovení se ale růst ještě zrychlil a index vykazoval růst asi o 23 procent. Nakonec posílil o 30 procent.


vývoj ruské burzy během pátku 19. září, zdroj: micex.com

Rostly také obchody na evropských trzích. Panevropský index FTSEurofirst 300 podle neoficiálních údajů stoupl o rekordních 8,26 procenta na 1151,49 bodu. Ze čtvrtečního tříletého minima se dostala také japonská burza.

Plán bude mít dvě části
Americký ministr financí Henry Paulson se setkal se zástupci Kongresu a nastínil jim svou představu státní intervence. Paulson řekl, že chce o víkendu sjednat s předáky Kongresu dohodu na tom, aby plán přijali ještě příští týden. Prezident George Bush tvrdí, že plán je nezbytný.

Plán by měl dvě části a v rámci té první by vláda zřejmě odkoupila špatné hypotéky vydané soukromými společnostmi. Zpravidla by šlo o úvěry, na jejichž vydání se podílely banky na Wall Street.

Peníze na odkup hypoték a dalších cenných papírů od hypoték odvozených by vláda získala z prodeje státních dluhopisů a krátkodobých cenných papírů. V tomto případě by byl nejprve nutný souhlas Kongresu. Pokud by návrh prošel, vláda by odkoupené hypotéky držela až do splatnosti. Průměrná hypotéka se v USA vydává na sedm let.

Vše o bankovní krizi

Druhá část plánu by předpokládala, že ministerstvo financí odkoupí úvěry, které garantuje stát. To jsou například hypoteční zástavní listy či další cenné papíry vydané agenturami Fannie Mae a Freddie Mac. Tento plán vláda nastínila už před několika týdny a tehdy uvedla, že v počáteční fázi koupí špatné úvěry za pět miliard dolarů.