Školní bufet ve FZŠ Pedagogické fakulty UK na Praze 13 dětem nabízí především bagety a sladkosti. | foto: iDNES.cz

Zdravá výživa pronikla do učebnic, do školních bufetů zatím ne

  • 35
Školáci, jejichž výuka probíhá podle nových vzdělávacích programů, se hned ve čtyřech ročnících učí o zásadách zdravého stravování. Od teorie je ale k praxi daleko. Ve školních bufetech jdou na dračku párky v rohlíku, chipsy a sladkosti. Tam, kde zkusili zavést zdravý sortiment, neuspěli.

Na Základní škole Janského v Praze 13 si mohou děti zajít do školního bufetu každou přestávku. Ke svačině si nejraději kupují bílé pečivo, koláče, sladkosti.

"V bufetu máme i jídlo, které odpovídá zásadám zdravé výživy, nemůže to být ale to jediné, co nabízíme, protože by byl bufet nevýdělečný," vysvětlil ředitel školy Miroslav Foltýn. S provozovatelem se alespoň dohodl, že dětem nebude nabízet kofeinové nápoje a žvýkačky.

Školní bufet mohou využívat i žáci v pražské Fakultní základní škole Pedagogické fakulty UK v Nových Butovicích. Zájem mají především o bagety, cukrovinky a sladké limonády.

I tady se ředitel snažil na sortimentu s provozovatelem domluvit. "Dohodli jsme se, že budou prodávat sladké pečivo, které mohou děti jíst s jogurtem či mléčným nápojem z automatu, který je hned vedle bufetu," řekl ředitel školy Petr Vodsloň.

. Redakční blog

Klapka, kamera aneb jak se točí školní bufety

Bez cukru? Mléko? Cereálie? Nezájem!
Nabídka školních bufetů kontrastuje s tím, co dětem doporučují učitelé a učebnice v rámci vzdělávacího okruhu Člověk a zdraví. Se zásadami zdravého stravování se seznamují žáci prvních, druhých, šestých a sedmých ročníků. - čtěte Základní školy se perou s novou výukou

"Děti se ve škole učí, jaké jídlo je zdravé a jaké nikoli. K výuce by mohli učitelé využít právě i školní bufet, kde by měli na výběr vhodné potraviny a nápoje," řekl iDNES.cz Jan Tupý z Výzkumného ústavu pedagogického v Praze.

Reportáž ze školních bufetů - ZŠ Jánského Praha 13

Tam, kde to se zdravějšími potravinami zkusili, ale nepochodili. Sortiment, který by odpovídal zásadám zdravého stravování, nabízeli třeba na Základní škole Křídlovická v Brně. Děti ale neměly o taková jídla zájem a nakonec si je museli koupit zaměstnanci školy. 

. školní bufety

Podle současné legislativy odpovídá za chod školy ředitel, ministerstvo školství nemá možnost podle nyní platných právních předpisů přímo ovlivnit nabídku ve školních bufetech. Jisté pravomoci má rada školy, kde má třetinové zastoupení pedagogický sbor, třetinové zástupci zřizovatele a třetinové rodiče.

"Musíme prostě nabízet to, co děti chtějí. Ze začátku jsme v bufetu prodávali například mléčné výrobky, ale děti si je neberou ani k obědu, natož aby si pro ně došly do bufetu. Zajímavé ovšem je, že od té doby, co tu máme automat na mléčné výrobky, tak tam děti nakupují rády," uvedla ředitelka brněnské školní jídelny Libuše Šílová.

Několik brněnských škol se zase rozhodlo, že dětem nabídnou zdravé svačiny, které připravují ve školní jídelně. "V současné době je v Brně deset škol, kde mohou rodiče dětem zaplatit nejen obědy, ale i svačiny," uvedla Anna Packová, metodička stravování školních jídelen v Brně.

Úředníci vymýšlejí, jak zabránit tloustnutí dětí
Problematikou školního stravování se v současné době zabývá meziresortní pracovní skupina k prevenci obezity, která je zřízena při ministerstvu zdravotnictví a v níž má své zastoupení mimo jiné i ministerstvo školství.

"Meziresortní skupina řeší především stravování ve školních jídelnách. My sice můžeme školám doporučit, co mají v bufetech a automatech nabízet, nařídit to ale nejde. Naším cílem je spíše vyvinout tlak na rodiče - měli by usilovat o to, aby ve školách nabízeli zdravější jídlo," řekl iDNES.cz poradce ministra školství David Bartůšek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video