Premiér Mirek Topolánek má starosti o budoucnost své vlády. Plány, co dělat, pokud kabinet přijde o důvěru Sněmovny, ale už prý má v hlavě. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Topolánek připustil vládnutí bez důvěry a obul se do Klause

  • 937
Premiér Topolánek už má scénáře pro případ, že kabinet kvůli kauze Morava přijde o důvěru Sněmovny. Zvažuje i vládnutí bez důvěry do předčasných voleb na podzim 2009. Odmítl také výtky Hradu, že je politika vyprázdněná. Taková podle něj naopak byla v časech, kdy Klaus umožnil opoziční smlouvu.

Premiér zdůraznil, že varianta vlády v demisi se mu nikterak nezamlouvá. "Nepřeji si to, nepočítám s tím, ale scénáře v hlavě mám, přemýšlíme s kolegy, jak se v takové situaci zachovat," řekl Topolánek v rozhovoru pro pondělní Hospodářské noviny.

V kontrastu s prezidentem Václavem Klausem, který poprask vyvolaný nyní už bývalým poslancem ODS Janem Moravou označil za "vyprázdnění politiky", se Topolánek obul do doby opoziční smlouvy. Tehdy ODS v čele s Klausem držela u moci Zemanovu ČSSD.

"Není přece pravda, že dnešní politice chybí témata a ideje, to charakterizovalo dobu opoziční smlouvy. Vlastimil Tlustý je naprosto typický produkt té doby, ukázka všech negativ opoziční smlouvy (...) Nemohl dělat ministra financí s tou svou partou, která tam řádila jak černá ruka," řekl HN Topolánek.

Prezident Václav Klaus poté Topolánkův výklad dopadů opoziční smlouvy jasně odmítl. "Jestli tam je výrok toho typu, že opoziční smlouva zavedla do této země nějaké takové praktiky, tak já musím rezolutně nekonečně zásadně nesouhlasit, to prostě není pravda," řekl na tiskové konferenci.

Horký podzim ve Sněmovně. A vedení EU za dveřmi
Politická nestabilita a pád vlády - jakkoliv se někteří odbojní poslanci vládních stran dušují, že nechtějí pomoci k vládě levici - by Česku nijak neusnadnily předsednictví Evropské unie, které na Prahu připadá v první polovině roku 2009.

Na domácí úrovni se klíčový test vlády chystá ještě dříve. Po podzimních volbách se ji podle svých slov pokusí svrhnout opozice. - čtěte Vyvoláme hlasování o pokleslé vládě, ohlásil Paroubek

Právě hlas Tlustého by ve Sněmovně mohl vládu potopit. Ministr vnitra Ivan Langer ale včera popřel, že by se ODS nadále zkoušela s odbojným poslancem udobřit. - čtěte Než klečet před Tlustým, to ať vláda radši padne, řekl Langer

Pokud Topolánkův kabinet nevydrží, případnou novou vládu by musel vést někdo jiný než současný šéf ODS, řekl včera v TV Prima předseda ČSSD Jiří Paroubek. Potom by podle něj byla možná spolupráce během evropského předsednictví, ale "v jiných oblastech zřejmě ne".

Další z věcí, které by šéf ODS chtěl ve Sněmovně stihnout zařídit ještě do konce roku, je schválení radarové stanice USA. Po červencovém podpisu hlavní smlouvy o radaru a schválení doplňkové smlouvy o statutu amerických vojáků v Česku (SOFA) vládou dělí radar a Sněmovnu už jen podpis SOFA ministry obrany - k tomu zřejmě dojde už tento týden.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video