Zapomeňte na hrábě. Listí vysajte zahradním vysavačem

  • 15
Únavné shrabávání listí už je minulostí. Rychlostí až 380 km/hod vysajete veškerý drobný zahradní odpad. Vysavač využijete i v zimě na prachový sníh.

. Výhody zahradního vysavače

- ušetří vám práci se shrabáváním listí
- bez námahy vytvoříte hromadu z listí, sena nebo posekané trávy
- zbavíte se zahradního odpadu
- vysajete prach, zbytky trávy a nečistoty z chodníků
- v zimě odstraníte sníh silným proudem vzduchu
- rozmělníte drobný zahradní odpad, který se hodí pro kompostování

Podzim přináší kromě své barevnosti i spoustu práce. Zvláště majitelé rozlehlejších pozemků vědí, kolik času zabere shrabání listí, větviček a dalších nečistot.

Nenechte je ale ležet na zemi, listy začnou hnít a s nimi i váš trávník. S pomocí zahradního vysavače vám neunikne ani lísteček. Bez námahy odstraníte i mokré a sešlapané listí (na rozdíl od použití hrábí a koštěte).

Tento vysavač můžete použít také k odstranění prachu z cest nebo teras. Pozor ale na vodu, kameny nebo sklo. Vysavač by opotřebovávaly, nebo dokonce poškodily některou jeho část. Do sběrného vaku raději vložte prachový filtr, či si pořiďte přístroj s odolnými vrtulemi.

"Prodávají se kovové nebo plastové vrtule. Ty kovové ale víc vydrží a dokáží zpracovat i tvrdší věci, například šišky," říká Zdeněk Janda, odborník na zahradní techniku.

Kromě rychlé a jednoduché obsluhy se může vysavač pochlubit dalšími funkcemi. Nejen že vysává, ale i fouká a drtí. Foukáním dostanete všechno listí na jednu hromadu, kterou pak nasajete do vaku. Tuto funkci oceníte i v zimním období, kdy jednoduše odstraníte čerstvě napadlý prachový sníh. Při několika centimetrech sněhu tak fukar nahradí klasické odhrabávání.

Většina těchto přístrojů je vybavena rozmělňovačem. Listí a větvičky nahnané do přístroje proudem vzduchu jsou rozdrceny speciálními lopatkami ventilátoru.

"Průchodem vrtulí ventilátoru dochází k nadrcení listí. Když je suchý podzim, objem hromady se sníží až na desetinu," říká Janda.

Sběrný vak pohltí velké množství listí i větví – od 30 do 50 litrů. Vzniklá, zredukovaná drť se skvěle hodí pro kompostování. Díky drobnému materiálu kompost lépe tlí, a tedy se urychlí proces rozkladu.

Zdá se vám drcení necitelné k drobným živočichům? Pokud použijete intenzivní vysávání, dostanou se i oni do přístroje a drtič je zpracuje. Řešení nabízí injektor. Díky němu zvířata neprolétnou přes ventilátor, ale rovnou do sběrného vaku. Brouci nebo hlemýždi tak přežijí bez úhony. Injektor ale není běžnou součástí vysavače.

Jak vysavač pracuje
Listí nasajete trubicí, přes ni se odpad dostane k ventilátoru, který je poháněn motorem. Lopatky ventilátoru listí rozdrtí a vzniklý materiál putuje do textilního vaku. Přístroj snadno ovládáte, hmotnost celého vysavače se obvykle pohybuje okolo tří čtyř kilogramů.

"Nové typy vysavačů mají regulaci výkonu. Ta regulace je buď plynulá, nebo stupňová – se dvěma či třemi polohami," popisuje Janda. "Je to stejné jako u klasických vysavačů, které má člověk doma. Může také otevřít štěrbinu, aby skrz ní proudil vzduch ven."

Dejte ale pozor na rychlost nasávání vzduchu. Při nastavení intenzivního režimu byste drobným rostlinám způsobili více škody než užitku. Silný proud o rychlosti až 380 km/hod by květiny poškodil, proto ho použijte pro velké plochy. V blízkosti keřů nebo záhonů přepněte na normální režim. I u něj počítejte s rychlostí vzduchu přes 100 km/hod


Pořídit si můžete vysavač s elektrickým nebo benzinovým motorem. Většina z nich bývá vybavena tím elektrickým. Ty mají tišší chod. Nutností je mít stále po ruce prodlužovací kabel. S benzinovým motorem nejste nijak omezeni prostorem a elektřinou, proto s ním můžete pracovat kdekoliv. Hodí se především pro prostorné pozemky.