Podle členů české expedice jim Chorvaté závidí objevení vraku. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Českému potápěči v Chorvatsku selhalo srdce, ukázala pitva

V Chorvatsku pokračuje vyšetřování tragické české expedice k potopenému křižníku Garibaldi. Soud rozhodl o vyhoštění vedoucího potápěčské výpravy. Proběhla už i pitva zemřelého kameramana. Devadesát metrů pod hladinou mu selhalo srdce.

"Podle chorvatských lékařů byla příčinou smrti srdeční choroba. Při ponoru došlo k selhání srdce s následným utonutím," píše se na webu expedice.

Dnes také pokračovaly výslechy potápěčů na policejním kapitanátu. Ty by mohly rozhodnout o dalším osudu expedice. Jejím členům hrozí vyhoštění ze země. Vedoucí výpravy už včera zaplatil pokutu v přepočtu asi 100 tisíc korun a Chorvatsko musí opustit do osmi dnů. - čtěte Potápěči dostali pokutu, po tragédii jim hrozí vyhoštění z Chorvatska

Chorvaté si chtějí přivlastnit náš objev, strachují se Češi
Dosavadní postup chorvatských úřadů už nyní naznačuje, že se česká výprava k objevenému vraku z 1. světové války už nepotopí. Potápěči sice oficiálně oznámili souřadnice vraku, které po nich úřady požadovaly, zároveň ale byli odsouzeni za porušení zákona o podmořském výzkumu.

Členové skupiny Garibaldi."Tímto 'pružným' výkladem zákona by mohl být za nezákonný označen jakýkoliv ponor na neznámou lokalitu. S tímto pojetím samozřejmě zásadně nesouhlasíme," píší členové expedice na svém webu.

Proti postupu Chorvatů se hodlají bránit soudní cestou. Podle nich totiž nebylo možné souřadnice vraku zveřejnit dříve a tím také získat potřebné povolení. V dubnu totiž potopenou loď pouze zaměřili sonarem a nemohli kvůli špatnému počasí uskutečnit výzkumné ponory, aby loď spolehlivě identifikovali.

"Chorvatskými úřady jsme byli obviněni a ihned i odsouzeni. Celá úřední mašinérie byla rozpoutána závistí Chorvatů majících zájem přivlastnit si prvenství v objevení vraku, ačkoliv nedisponují týmem schopným realizovat náročné hloubkové ponory," jsou přesvědčeni Češi.

Přísné zákony mluví proti české expedici
Chorvatský zákon ale zná jen sportovní potápění do hloubky čtyřiceti metrů. Technické potápění uzákoněno není, natož ponory s dýchací směsí, která je nutná do větší hloubky. "Měli mít povolení hned tří ministerstev," uvedl Petr Kulan, který vede potápěčskou základnu na poloostrově Pelješac.

Podle něj je také jasné, proč chorvatské úřady nechtěly, aby byl vrak lodi monitorován. "Chtějí tady mít nad vším kontrolu. Na mořském dně jsou například různé kabely, které spojují Chorvatsko s Itálií, tak už z těchto důvodů nemají úřady zájem, aby na to někdo přišel."

Udivuje ho i to, že předchozí dvě expedice zaměřené také na monitorování válečných vraků měly všechna povolení a tentokrát ne. To ale vysvětlují potápěči tím, že vrak ještě nebyl objeven a nebyl prohlášen za památku. Proto nežádali ministerstvo kultury o povolení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video