Zavedením regulačních poplatků se snížily výdaje zdravotních pojišťoven, řekl ministr zdravotnictví Julínek | foto: Michal Šula, MF DNES

Půl roku regulačních poplatků: vynesly 2,6 miliardy, další ušetřily

  • 552
Za regulační poplatky dali lidé za prvních šest měsíců roku 2,6 miliardy korun, oznámil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Těmito platbami se podle něj omezily zbytečné návštěvy ordinací a lékaři mají více času na pacienty.

Podle náměstka ministra Pavla Hroboně odpovídá tato částka odhadu, který ministerstvo zdravotnictví mělo před zavedením regulačních poplatků. "Do konce roku by se tak mělo vybrat přibližně 4,5 miliardy korun," řekl Hroboň.

Je ale možné, že tato částka bude výrazně vyšší. Pouze klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) zaplatili k 25. srpnu na poplatcích už téměř tři miliardy korun. VZP je největší z deseti českých pojišťoven.

Ambulantní lékaři vybrali za šest měsíců na poplatcích téměř miliardu, nemocnice přes 360 milionů a pohotovosti 55 milionů korun. Na poplatcích za recept se vybralo 1,2 miliardy.

Úspora zdravotních pojišťoven za prvních šest měsíců činí 3,4 miliardy - za léky se ušetřilo téměř 2,2 miliardy korun, na péči ambulantních specialistů 810 milionů. Důvodem je především snížení zbytečných návštěv lékařů a hospitalizací. Lidé si také méně nechávají předepsat levné léky, raději si je kupují za hotové.

Zdravotnictví spotřebuje za rok zhruba 220 miliard korun. Pojišťovny díky úsporám naplnily po mnoha letech rezervní fondy a mohou při nakupování péče lépe platit kvalitním zařízením. Ušetřené peníze mohou dávat na léčbu vážných nemocí, uvedl Julínek.

Od začátku roku se výrazně zvýšil počet pacientů, kteří se léčí s nákladnými chorobami ve specializovaných centrech. Do nich se z úspor přesunulo 800 milionů korun.

Díky tomu se léčí například o 120 procent více žen s nádorem prsu. Jde i o lidi s Crohnovou chorobou, nádory hlavy a krku nebo o pacienty s Bechtěrevovou chorobou. "Ti lidé předtím nedostávali léčbu včas nebo nedostávali ty nejmodernější léky. A to se nyní změnilo," řekl první náměstek ministra Marek Šnajdr.

Od ledna lidé platí třicet korun za návštěvu lékaře a za každou položku na receptu, šedesát korun za den v nemocnici a devadesát korun za vyšetření na pohotovosti.

Všechny články k reformě zdravotnictví

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video