Před rokem začala rekonstrukce historické budovy ČRo v Praze na Vinohradech. Skončí za 10 měsíců.

Před rokem začala rekonstrukce historické budovy ČRo v Praze na Vinohradech. Skončí za 10 měsíců. | foto: Český rozhlas

Podívejte se, jak se za půl miliardy mění budova rozhlasu

  • 5
Český rozhlas se přesně před rokem pustil do obří rekonstrukce komplexu historických budov mezi Vinohradskou třídou a Římskou ulicí v Praze na Vinohradech. Celkově přestavba spolkne půl miliardy korun. Hotová by měla být v dubnu příštího roku, zaměstnanci se do kanceláří vrátí nejpozději do června 2009.

Z rekonstrukce, k níž dal před časem pokyn generální ředitel Václav Kasík, bude centrum historických budov žít další desítky let. - čtěte Rozhlas opustil slavnou budovu, vzniká obří komplex

Rekonstrukce historické budovy ČRo

Pro návštěvníky bude nejviditelnější změna ve vstupní hale, která se vrátí do stavu před druhou světovou válkou, kdy ji poničila letecká puma. V pravé části auly, kde doteď byly elektronické vstupní turnikety, vyroste schodiště.

S velkým očekáváním rozhlasáci vzhlížejí k rekonstrukci studia 1, největšího svého druhu s unikátní akustikou. "Původní odhlučnění přestávalo být účinné. Když studio 1 vznikalo, nebyl pod rozhlasem vinohradský tunel ani tubus metra. Každé nově zrekonstruované studio vlastně bude dům v domě," popsal Václav Kasík.

Rekonstrukce historické budovy ČRo

Vzniká kavárna pro veřejnost
Nahrávací a vysílací studia tím budou ochráněna proti nežádoucím průnikům rezonancí do vysílání. Podle Daniela Cháry, vedoucího investic ČRo, bude akustika ještě lepší. Ve vnitřním traktu vznikne na střechách oddychové centrum pro zaměstnance. Dosud byl vstup na střechy zakázán.

. Co je páternoster

Páternoster je druh výtahu s nepřetržitým řetězem kabin. V jedné výtahové šachtě jsou dvě řady kabin, z nichž se jedna pohybuje směrem nahoru a druhá dolů. Jednotlivé kabiny jsou umístěny těsně nad sebou. Tak mohou nepřetržitě odbavovat cestující, kteří mohou kdykoli nastoupit a kdykoli vystoupit v libovolném podlaží. První byl nainstalován v roce 1880 v Londýně.

V rozhlase i nadále zůstane oběžný výtah páternoster, jeden ze sedmdesáti, které v Praze stále jsou. Ten na Vinohradské má oproti ostatním výhodu, že bude sloužit i dál. V budově rozhlasu přibude také zcela nová kavárna v místě, kde kdysi fungovala pošta. "Chceme, aby se v ní lidé setkávali, také z ní chceme vysílat některé debaty," poznamenal Kasík. Vchod do kavárny bude z Balbínovy ulice.

Rekonstrukce budovy probíhá podle plánu, generální ředitel iDNES.cz řekl, že dokonce rychleji, než předpokládali. Ani žádné navýšení nákladů prý nehrozí. "Za úpravy zaplatíme méně, než bylo v plánu," uvedl Kasík. Návrat stovek rozhlasáků v červnu příštího roku by tedy neměl být ohrožen.

Jako první bude znovu zprovozněna kotelna, nejnižší místo v rozhlase, které se od svého vzniku potýká s vlhkem. Ve skále, na níž budova stojí, je totiž utajená puklina.

Rekonstrukce rozhlasu 2

Český rozhlas z budovy na Vinohradské třídě číslo popisné 12 vysílá od roku 1932. Dům byl postaven v letech 1929 až 1932 podle návrhu architekta Bohuslava Slámy původně pro Ředitelství pošt a telegrafů a Československý rozhlas. V padesátých letech byl trakt budov doplněn o objekt v Balbínové ulici, v roce 2000 vedení ČRo dostavilo zatím poslední část v Římské ulici.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video