Úplatkům v STK elektronický dohled nezabrání

  • 143
Spuštění nového centralizovaného elektronického dohledu nad Stanicemi technické kontroly úplatkům nezabrání. Alespoň zatím. Vyplývá to z testu MF DNES, která na několika stanicích ověřovala, jak nový systém spuštěný v pondělí funguje.

Původně to byl velkolepý ministerský plán, jak zatočit s korupcí na Stanicích technické kontroly (STK). Tedy s tím, že stanice často prohlídky aut odbývají a udělují osvědčení i vozidlům, která na linku vůbec nepřijela.

Řidiči se vyhýbají kontrolovaným stanicím
Šéf STK v Praze-Bohdalci Vítězslav Soukup stojí na kontrolní lince a vysvětluje, jak (ne)funguje zpřísněný systém dohledu. Má na to čas. Do jeho stanice přijelo mnohem méně zákazníků než minulý pátek. Tedy před zahájením provozu centrálního elektronického dohledu nad STK.

Soukup má smůlu, že jeho stanice je v prvních deseti procentech, která byla k nové ministerské síti připojena. Ty zbylé vstoupí do systému postupně do listopadu. "Potvrdilo se to, že řidiči raději jedou na kontrolu tam, kde není dohled. K nám dorazilo od pondělí o třetinu zákazníků méně," řekl majitel plzeňské STK Karel Hejl, který je zároveň místopředsedou příslušné profesní komory.

Zákazníků podle něj ubylo, protože ministerstvo dopravy v kampani hrozilo, že v připojených stanicích budou prohlídky delší a mnohem důkladnější. Nový systém měl zaručit, že kontrolu už nebude možné absolvovat jako dříve jen "na papíře", aniž by auto viděl mechanik.

Od 1. září úředníci ministerstva mohou on-line sledovat, kolik aut a jaká technici kontrolují. Zatím se však ukazuje, že nový systém zřejmě korupci nezabrání.

"Pokud technici dělají vše tak, jak mají, nemůže být kontrola kratší než dvacet minut," popsal Josef Pokorný z ministerstva indicii, kterou úředníci v novém systému sledují. V praxi to však funguje tak, že technici informace do systému nezavádějí v průběhu kontroly, ale až po jejím skončení. Dobu kontroly si tak mohou libovolně upravovat.

"S průběžným zadáváním údajů stejně jako s kamerami počítáme do budoucna," řekl šéf oddělení kontrol ministerstva Svatopluk Burián. Podvodníky by mělo odradit také to, že ministerstvo chce sledovat, zda auto nahlášené ke kontrole opravdu na stanici dorazilo.

Zřejmě jedinou cestou, jak toho dosáhnout, je zabudování kamer, které by sledovaly, co se na stanici vlastně děje. Jenže kamery v systému chybějí. Ministerstvo s nimi sice počítalo, ale po letech příprav zjistilo, že síť nezvládne přenos tak velkého množství dat.

Nestihlo také vyřešit otázku snímání SPZ, která je citlivým údajem. Kamery se proto mají na stanicích objevit až za rok. "Do stanic bude vyrážet naše speciální oddělení," slibuje Pokorný.

Kontroly podraží
Ministerstvo však má k dispozici jen dvě výjezdní skupiny, které vloni zkontrolovaly pouhých 52 stanic. Pracovišť je v celé republice přes 330. O zvýšení počtu kontrolorů zatím ministerstvo neuvažuje.

Dohled nad stanicemi mají také krajské úřady, které jim vydávají licence. Jenže například ve Středočeském kraji, kde je 41 stanic, se loni uskutečnilo jen čtrnáct kontrol a na letošek jich naplánovali ještě méně – deset.

Krajské úřady navíc zatím nemají do systému přístup. Kvůli zavedení kontroly se stanice chystají své služby zdražit. Zatímco dnes stojí prohlídka kolem šesti set korun, v budoucnu by to mělo být asi o dvě stě více.

"Protože je systém pomalý, budeme muset posílit pracovnice v příjmu," vysvětlil zdražení šéf pražské STK Vítězslav Soukup. Svatopluk Burián z ministerstva přesto tvrdí, že nový systém smysl má.

"Už nyní jsme zaznamenali případy, kdy se prohlídky jednoho technika překrývaly. Tedy že se jeden pracovník věnoval více vozům najednou, což by neměl," uvedl Burián.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video