Nepokoje v Thajsku si vyžádaly v noci na úterý lidský život. Dalších 45 lidí bylo zraněno, z toho čtyři jsou v kritickém stavu. | foto: Profimedia.cz

Při nepokojích v Thajsku zemřel člověk, premiér vyhlásil výjimečný stav

  • 0
Thajský premiér vyhlásil v Bangkoku výjimečný stav. Reagoval tak na zabití jednoho člověka při nočních pouličních střetech mezi protivládními a provládními demonstranty. Ministerský předseda Samak Suntcharavedž pověřil zajištěním pořádku v thajské metropoli armádu.

Násilnosti v desetimilionovém Bangkoku vypukly po týdnu protivládních protestů. Skupina premiérových příznivců se během pondělní noci střetla s opozičními demonstranty Lidového spojenectví pro demokracii (PAD), požadujícími odstoupení předsedy vlády.

Během pouliční rvačky mezi demonstranty poblíž vládního komplexu zemřel jeden člověk, dalších 45 bylo zraněno. Čtyři lidé jsou v kritickém stavu. Do situace dnes zasáhla i thajská armáda, když na čtyři stovky vojáků pomáhalo policii s rozehnáním potyčky.

Suntcharavedž se chtěl od počátku protestů obejít bez vyhlášení výjimečného stavu. Dnes však prohlásil, že kvůli násilnostem neměl jinou možnost. "Bezpečnostní opatření budou uměřená a nepotrvají déle než několik dní," řekl.

V Thajsku vyhlášení výjimečného stavu ruší některá občanská práva a umožňuje použití vojenské síly k udržování veřejného pořádku. Pro obyvatele platí zákaz veřejného shromažďování ve větších skupinách a média mají zakázáno šířit zprávy, které by mohly podněcovat násilí, uvedla ČTK.

Opoziční demonstranti, kteří se minulý týden zabarikádovali ve vládním komplexu, ale odmítají své pozice opustit. "Ve vězení není dost místa, aby nás tam mohli všechny zavřít," uvedl jeden z lídrů PAD Chamlong Srimuang. Naopak vyzval další Thajce, aby se přidali k demonstraci proti Suntcharavedžovi. Ten stále výzvy k odstoupení odmítá.

Thajskem zmítají masové nepokoje už několik dní. Například v pondělí ráno vybuchla v blízkosti vládního komplexu malá nálož. Vládní areál okupují už týden tisíce opozičních demonstrantů, protestuje se i v ulicích metropole. - více o nepokojích čtěte zde

Šéf thajské armády Anupong Paodžinda vyloučil možnost vojenského puče, který svrhl před necelými dvěma lety bývalého premiéra Tchaksina Šinavatru. Prohlásil, že další převrat by nic nevyřešil. "Musíme najít řešení pomocí právního a parlamentního systému." Dodal, že armáda bude v ulicích Bangkoku neozbrojena.

Některé země varují své občany před cestami do Thajska
Některé školy a obchody v Bangkoku jsou uzavřeny. Letiště v turisticky oblíbené destinaci zůstávají otevřená. Několik zemí ale už varovalo své občany před cestami do Thajska. Od cest do Bangkoku odrazuje kvůli nepokojům například Austrálie, Jižní Korea nebo Singapur.

.

Doporučení MZ ČR

V pondělí vydalo varování pro cesty do Thajska také české ministerstvo zahraničních věcí. Na svých internetových stránkách mimo jiné doporučuje omezit pobyt v hlavním městě na minimum a vyhnout se místům probíhajících demonstrací. Zároveň uvádí, že v současné době nehrozí českým občanům v zemi bezprostřední nebezpečí.

Podle letecké společnosti Thai Airways International se nepokoje už projevily na odlivu turistů. "Cestující ruší své lety. Během posledních dvou dní počet rezervací klesl o deset procent, uvedl prezident společnosti Apinan Sumanaseni.

Vláda čelí obvinění z volebních podvodů
Vládní Strana lidové moci Samaka Suntcharavedže čelí ode dneška dalšímu problému. Thajská volební komise totiž doporučila její rozpuštění kvůli volebním podvodům. Komise viní stranu z kupování volebních hlasů během prosincových parlamentních voleb. Rozhodnutí soudu o dalším osudu vlády ale může trvat měsíce.

Kvůli volebním podvodům byla v roce 2007 rozpuštěna i strana bývalého předsedy vlády Tchaksina Šinavatry. Téměř 300 jejích členů později vstoupilo do Strany lidové moci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue