Stávka učitelů kvůli navýšení platů zatím nehrozí, řekl předseda školských odborů Dobšík. | foto: ČTK

Platy učitelů odbory řešit nepřestanou, stávka ale nehrozí

  • 30
I v letošním školním roce hodlají školské odbory řešit nízké platy učitelů. Na svém dnešním zasedání jednaly o platové situaci učitelů, ale i nepedagogických zaměstnanců škol. O podzimní stávce ale odbory zatím neuvažují, čekají na schválení státního rozpočtu na příští rok.

Ministr školství Ondřej Liška na včerejší tiskové konferenci zopakoval, že bude při jednání o rozpočtu požadovat navýšení prostředků pro regionální školství. "Stojí a padá s tím možnost vůbec spravovat resort," uvedl na tiskové konferenci Liška.

Ministr řekl, že platí to, co na jaře slíbil mateřským, základním a středním školám, tedy že dostanou v příštím roce přidáno čtyři a půl miliardy korun na mzdy pedagogů. - čtěte Ministr Liška představil svých sedm předsevzetí pro nový školní rok

Nárůst učitelských platů je nejnižší, upozorňují odbory
To, jestli učitelům čtyři a půl miliardy stačí, není ale podle odborů jisté. Průměrná mzda učitelů totiž letos vzrostla o pouhých 1,7 procenta, což je nejméně v porovnání s ostatními platy státních zaměstnanců.

"Máme potvrzeno to, čeho jsme se obávali - došlo k propadu reálných mezd. Učitelé našli v peněženkách v průměru o tisícovku méně," řekl iDNES.cz předseda školských odborů František Dobšík.  

"Musíme zjistit, kde se stala chyba," dodal předseda.

O platech Dobšík jednal na dnešním jednání školských odborů. Příští týden bude to samé téma řešit na osobní schůzce s ministrem školství. Během září také předseda odborů plánuje navštívit všechny regiony. O platové situaci chce mluvit přímo s učiteli.

"Více peněz na příští rok bychom požadovali v případě, že by čtyři miliardy nestačily k tomu, aby platy učitelů stouply na přijatelnou úroveň," řekl iDNES.cz Dobšík.

Dobšík připomněl, že průměrná mzda ve veřejné správě je kolem 30 tisíc, zatímco průměrný plat učitelů se v současné době pohybuje kolem 22,5 tisíce.

Odbory usilují i o zvýšení platů nepedagogických pracovníků
Odbory budou v pátek jednat i o navýšení platů ostatních zaměstnanců škol. "Když se podíváte na tabulku tarifních platů nepedagogických pracovníků, tak téměř polovina z nich dostává plat, který se pohybuje pod průměrnou mzdou," upozornil předseda školských odborů.

"Školník dostává 9,5 tisíce korun, což je tristní," dodal.

I o tom proto hodlá Dobšík jednat s ministrem školství a bude požadovat, aby se ve státním rozpočtu našly peníze i pro nepedagogické zaměstnance.

Odbory také sbírají podpisy na petici, která upozorňuje na nízké platy nepedagogických zaměstnanců. "Už máme přes deset tisíc podpisů. Petici chceme předat Poslanecké sněmovně a Senátu," uvedl Dobšík.   

Na jednání projednávali i pracovní dobu učitelů
Na dnešním zasedání školské odbory projednávaly i zákon o pedagogických pracovnících a úpravě jejich pracovní doby. "Práce učitele je specifická a je nelogické, aby učitelé byli povinni plnit kvótu osmi hodin přímo na svém pracovišti," vysvětlil Dobšík.

Odbory to odůvodňují tím, že k práci učitele patří například příprava na hodinu, a tedy nutná návštěva knihovny, kterou by ale učitel mohl navštěvovat v rámci své pracovní doby.

V současné době je na rozhodnutí ředitele školy, aby určil dobu, kdy musejí být jeho podřízení ve škole, a jestli mohou během pracovní doby odejít. "Chceme, aby byla zákonem stanovena jasná pravidla, kdy mohou učitelé ze školy odejít," doplnil Dobšík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video