Slavia - Fiorentina: radost fotbalistů Fiorentiny, a naopak zklamání slávisty Suchého (uprostřed) | foto: Petr JosekReuters

Slavia uhrála jen bezbrankovou remízu, do Ligy mistrů jde Fiorentina

• 540
Fotbalisté Slavie bojovali s Fiorentinou v odvetě 3. předkola Ligy mistrů o postup marně. V Edenu uhráli jen bezbrankovou remízu a z postupu do elitní evropské klubové soutěže se radoval italský tým. Na slávisty tak zbylo zářijové 1. kolo Poháru UEFA.

"Musím sportovně uznat, že soupeř byl prostě lepší a postoupil zaslouženě," prohlásil slávistický kouč Karel Jarolím.

"Sice jsme Slavii chtěli porazit i dnes, ale postup do Ligy mistrů je mnohem důležitější," řekl po utkání na tiskové konferenci hostující kouč Cesare Prandelli.

Ostřejší start do zápasu sice měli hosté, párkrát bylo ve slávistické šestnáctce rušno, ale postupem času se v ofenzivě začali prosazovat i domácí hráči. Hra se vyrovnala a na pozoru se museli mít také zadáci Fiorentiny.

Hodně se aplaudovalo průniku Necida po Krajčíkově přihrávce, jenže domácí útočník se dostal do těžkého úhlu a jeho dělovka skončila na boční síti...

. on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Když Jarolímovo mužstvo začínalo mít mírně navrch a hra se přesouvala stále častěji na polovinu Fiorentiny, po rychlých protiakcích přišla dvojitá šance Fiorentiny. Brankář Vaniak však své mužstvo podržel: nejprve míč sebral Gilardinovi a vzápětí zneškodnil gólový pokus Santany!

Mírná územní převaha Slavie pak pokračovala, ale bez šancí, snad jen Toleski si ji málem vypracoval, ale nakonec ho italští zadáci odzbrojili.

Po půlhodině jako by si hosté uvědomili, že z domácí ofenzivy hrozí nebezpečí, a zapnuli na vyšší obrátky. A hned to bylo znát, před Vaniakem se začalo pořádně blýskat.

Při střele Felipeho vytáhl Vaniak zákrok z kategorie zázračných a vytlačil míč na břevno, v dalším okamžiku musel míč vyboxovat ve skrumáži.

To běžela 32. minuta,oba týmy upřednostňovaly ofenzivu, hra se rychle přelévala od jedné šestnáctky ke druhé. Kýžený gól, který slávisté tak potřebovali ke snížení soupeřova náskoku z prvního zápasu, který Fiorentina vyhrála 2:0, ale do přestávky nepadl. Blíž ke skórování měli hosté.

Do druhého poločasu kouč Karel Jarolím poslal dva čerstvé hráče, místo Jandy přišel Švento a v útoku Toleského vystřídal Šenkeřík. Změny slávistům prospěly, především Švento hru výrazně oživil, mnohem častěji se míč pohyboval kolem italské šestnáctky.

Jenže v koncovce se slávisté prosadit nedokázali, vyloženou šanci si nevypracovali. A tak nejvíc domácí fanoušky vzrušila bomba Belaida z 59. minuty, kdy míč jen těsně prosvištěl nad břevnem!

"Ve druhé půli jsme chvílemi byli pod tlakem, ale naše obrana nezaváhala. Jinak si myslím, že to byl pěkný zápas," řekl trenér Fiorentiny.

Gól Slavie ne a ne přijít, ani ve chvílích, kdy italská obrana byla pod tlakem. A tak kouč Jarolím sáhl ke třetímu střídání, necelých dvacet minut před koncem přišel na hřiště Marek Jarolím místo Černého.

Slávisté začali hodně riskovat, odkrývali obranu a hosté hrozili nebezpečnými brejky. Neplodná převaha domácích pokračovala, zasvitlo jen při Brabcově hlavičce, jenže míč skončil těsně nad břevnem. To už ale do konce zbývalo jen osm minut a slávistický sen o Lize mistrů se rozplýval.

Těsně před koncem si mohl dát vlastní branku domácí Šiklič, jenže to už by ohledně postupu žádnou roli nehrálo.

Pochvalu si tak Jarolímovo mužstvo zaslouží pouze za statečný boj do posledních vteřin.

"Jen mě mrzí, že jsme ten první gól nedali, protože situace by se zdramatizovala," dodal slávistický kouč.