Video: Omiš, chorvatský ráj rafťáků

  • 14
Chorvatsko dnes už není jen o povalování na plážích a výletech na jachtě. Milovníci adrenalinu před časem objevili i krásu místních divokých horských bystřin z raftového člunu. Jednou z nejvyhledávanějších řek je Cetina, která se vlévá do moře v malém městečku Omiš.

Pláže i sport

Omiš se může stát výbornou základnou pro kombinaci jak lenivé, tak aktivní dovolené.

Původně pirátská bašta, skrytá pod masivem skal, je nyní stále vyhledávanějším letoviskem. Zajímavé je pouhými dvěma hlavními souběžnými ulicemi. Jedna je pěší a zachovala si svůj historický ráz. Druhá je spojovací silnicí, kde se také nachází velké tržiště, které boduje u všech, kteří se hladoví vrací nad ránem domů - v sezoně totiž funguje i přes noc.

K odpočinku v Omiši lákají na jaderském pobřeží vzácné písečné pláže, které tu vytvořila právě vlévající se Cetina, jedna z nejdivočejších řek dalmátského Záhoří. Proto je také oblíbeným cílem rafťáků. K tomuto zážitku je tu vhodných asi 15 kilometrů zátok kaňonem mezi rozeklanými skalisky, a protože řeka nabízí i různé stupně obtížnosti, bez obav si tu může na raft nasednout i nezkušený turista.

"Nejmladšímu rafťákovi zatím byly tři roky, nejstaršímu 85 let," vysvětlil Toni Poljak, tajemník raftingového sdružení Chorvatska.

K plavbě, která trvá zhruba 3-4 hodiny, nepotřebujete žádné speciální vybavení; o přilby, plovací vesty a raft s vesly se postará organizátor výletu.

Cetina nabízí za každou zákrutou zcela jiný zážitek a pohled na jinou krajinu. Peřeje střídá klidná voda a holé skalní stěny zpestřují vodopády i bujná zeleň. Vyhledávanou atrakcí je jeskyně s netopýry.

Ceně odpovídá kvalita

Za plavbu na raftu zaplatíte od 80 do 230 HRK. "Ceny se liší podle poskytnutých služeb a bohužel i zde platí, že čím levnější, tím horší kvalita," upozorňuje Toni Poljak.

"Pak se často stává, že organizátor naloží do raftu víc lidí, než je povoleno, aby vydělal, což může být hodně nebezpečné. Proto si předem ověřte, třeba přes internet, kdo vám výlet zajišťuje, aby bylo vše v pořádku. Samozřejmostí v ceně by mělo být třeba i pojištění," zdůrazňuje Poljak.

Češi totiž rádi živí svou pověst poněkud nebezpečných dobrodruhů, kteří často vyrážejí do divoké přírody na vlastní pěst, a proto také vedou tabulku v úmrtnosti turistů.

Kanoing a horolezectví

Horní tok Cetiny je mělčí a rafting se tu provozuje, jen když je dostatek vody. Využívají ho ale jiní adrenalinoví výletníci na celkem nové místní atrakci - kanoingu - splouvání některých úseků řeky na kanoích, což je nakonec zakončeno slaňováním horolezecké stěny u vodopádu Gubavica.

Tento další z extrémních sportů je také přístupný běžným turistům. Co k tomu potřebujete? Musíte mít aspoň trochu fyzičku, jinak stačí běžné sportovní oblečení, pevná obuv a náhradní suché oblečení - stejně jako na raft. Ceny čtyř až šestihodinové výpravy se pohybují od 30 HRK pro méně náročné až po 70 HRK pro ty zdatnější, lačnící po řádné dávce adrenalinu.

Podobné výlety se podnikají i na kajacích a stejně jako u raftů a kanoí se trasy a ceny rozlišují podle obtížnosti.

Občerstvení v Radmanove mlinici

Některé z tras končí jen kousek nad Omiší v oblíbeném výletním hostinci Radmanove mlinice, který nabízí příjemné zahradní posezení nad řekou s typickým dalmátským občerstvením.

Na vlastní oči tu v malebném prostředí s tradičním vybavením můžete vidět, jak se peče skvělý chléb jen tak na plotně pod kovovou poklicí zahrabaný v popelu.

Ale ani méně odvážní nemusí o tento zážitek přijít - z Omiše sem totiž po Cetině připlouvají výletní lodičky.

Chorvatsko, Omiš
Radmanove mlinice si zachovávají tradici i v občerstvení - soparnik

Chorvatsko, Omiš

Chorvatsko, Omiš

Chorvatsko, Omiš

Chorvatsko, Omiš

Chorvatsko, Omiš

Chorvatsko, Omiš