Zapálené autobusy na barikádě u budovy Československého rozhlasu (21.srpna 1968), Praha | foto: Vladimír Peč

SPECIÁL: Čtyřicet let od srpnové okupace ´68

  • 20
Jako připomínku čtyřicátého výročí od vstupu spojeneckých vojsk do Československa pro vás zpravodajský portál iDNES.cz připravil speciál. Kromě redakčních materiálů obsahuje i autentické fotografie čtenářů, dobové audio- i videonahrávky.

Loni jsme čtenáře iDNES.cz a MF DNES oslovili s výzvou, aby nám zaslali své snímky ze srpnových událostí. Ze stovek fotografií jsme vybrali ty nejlepší. Prohlédnout si je můžete v galerii, která vám umožní si snímky přiblížit až na 300 procent.

Ke snímkům se vážou i osobní příběhy čtenářů, některé z nich najdete v článku Čtenáři iDNES.cz fotili srpen ´68.

Srpen 1968 na fotografiích čtenářů iDNES.cz


. oN-LINE ROZHOVOR S JiříM DienstbierEM

k srpnovým událostem roku 1968


Neffův deník ze srpnových událostí
Výročí srpnové invaze je věnován také videoseriál, který jsme připravili společně s Ondřejem Neffem. Spisovatel tehdy pracoval v Československém rozhlasu jako redaktor domácího zpravodajství. Po srpnových událostech začal psát deník, který po třiceti letech vydal na svých stránkách The Hyena.

Zachoval tak svědectví o Svobodném legálním vysílání Československého rozhlasu z prvních sedmi dnů okupace. Jeho vzpomínky najdete v třídílném seriálu na adrese www.idnes.cz/neff.

. BLOG: JAK JSEM OŽIVIL NEFFŮV DENÍK

Spisovatel Ondřej Neff před kamerou iDNES.tv vzpomínal na deník, který si vedl v srpnu 1968. "Prožít s ním byť jediný den je nesmírně zajímavé," říká reportér iDNES.cz, v jehož hlavě se nápad na zfilmování Neffova deníku zrodil.

Zapomenuté nápisy - čtyřicetileté pozůstatky invaze
Zatímco většina nápisů, které komentovaly sovětskou invazi, zmizela, v Deštné na Blanensku jsou k vidění dodnes. - čtěte Nápisy Dubček a Svoboda vydržely na vratech statku čtyřicet let 

Redakce iDNES.cz vyzvala čtenáře, aby vyfotili pozůstatky sovětské invaze do Československa. Sešly se snímky z Nymburka, Ostravy, Plzně a Prahy. Jedna fotka dokonce dokumentuje vzkaz pásem tanku. - čtěte Čtenáři posílali snímky pozůstatků sovětské okupace, podívejte se

Kulturní interaktivní příloha
Redakce kultury iDNES.cz připomíná události roku 1968 vlastní interaktivní přílohou, do níž zahrnula nejzásadnější počiny z literární oblasti, hudby i kinematografie. V každé rubrice čtenář nalezne pětici děl, která podle iDNES.cz nejvýstižněji charakterizuje dění v Československu před čtyřiceti lety.


Ochuzeni nebudou ani diváci iDNES.tv, která do svého kontinuálního vysílání zařadila exkluzivní předpremiéru filmu Jana Němce Holka Ferrari Dino. Snímek dlouhý symbolických 68 minut s Karlem Rodenem a Janem Budařem v hlavních rolích je vlastně shrnutím Němcových vzpomínek na první dva dny invaze. - čtěte V den výročí invaze uvede iDNES.tv předpremiéru Němcova filmu

Ve speciálu věnovaném výročí invaze spojeneckých vojsk do Československa najdete i výběr z článků z tištěné Mladé fronty.

Banner 1968

. Srpen 1968 v datech

Nespokojenost stranického vedení sovětského svazu a některých jeho východoevropských satelitů s pokusem o reformu v Československu (tzv. pražským jarem) vyvrcholila vojenskou operací Dunaj.
Pozdě odpoledne a večer 20. srpna 1968 byly do pohotovosti uvedeny statisíce vojáků pěti států Varšavské smlouvy. Zhruba ve 23:00 překročily československé hranice průzkumné skupiny následované vojskem a technikou.

- okupace si do konce roku 1968 vyžádala v Československu 108 mrtvých, 500 lidí bylo těžce zraněno
- nejvíc obětí si vyžádal střet u Československého rozhlasu v Praze
- dočasný pobyt sovětských vojsk se prodloužil až do roku 1991, tehdy 27. června odešel poslední sovětský voják Eduard Vorobjov, velitel Střední skupiny sovětských vojsk

Kdo byl kdo v srpnu ´68?

prezident: Ludvík Svoboda
předseda vlády: Oldřich Černík
1. tajemník ÚV KSČ: Alexander Dubček
tajemníci ÚV KSČ: Alois Indra, Drahomír Kolder, Jozef Lenárt, Zdeněk Mlynář
členové předsednictva ÚV KSČ: František Barbírek, Vasil Biĺak, Oldřich Černík, Alexander Dubček, Drahomír Kolder, František Kriegel, Jan Piller, Emil Rigo, Josef Smrkovský, Josef Špaček, Oldřich Švestka

Zdroj: Ústav pro studium totalitních režimů


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video