Condoleezza Riceová a Radoslaw Sikorski dnes ve Varšavě podepsali smlouvu o vybudování raketové základny. | foto: Reuters

Riceová podepsala ve Varšavě smlouvu o protiraketové základně

  • 728
USA a Polsko podepsaly dohodu o umístění americké protiraketové základny na polském území. Ve Varšavě pakt stvrdili šéfové diplomacií Riceová a Sikorski. Američané umístí do Polska deset antiraket, radarová základna vyroste v Česku. V obou zemích ještě výstavbu musí posvětit parlament a prezident.

Condoleezza Riceová a Radoslaw Sikorski podepsali pakt půl hodiny před polednem. "Jeden z mých hlavních strategických cílů byl dosažen," prohlásil pak prezident Lech Kaczynski.

Poděkoval polským i americkým vyjednavačům a minulé i současné vládě, jejichž práce byla podle něj "korunována úspěchem". Minulý kabinet vedl Kaczynského bratr Jaroslaw, v čele toho současného stojí Donald Tusk.

"Tato smlouva zajistí, že v Polsku vyroste základna protiraketové obrany, která nám pomůže čelit novým hrozbám 21. století ze strany států jako Írán či Severní Korea," řekla Condoleezza Riceová.

Do Varšavy přiletěla už ráno a ještě před podpisem smlouvy jednala s Kaczynským a také s předsedou parlamentu Bronislawem Komorowským. Zopakovala jim, že "systém je čistě obranný a není proti nikomu namířen".

Riceová a Kaczynski

Rusko: Pospíchali jste kvůli Gruzii
Podpisem smlouvy šéfka americké diplomacie zakončila více než roční vyjednávání, které Američané vedli souběžně v Polsku a České republice. S Prahou se dohodli už v dubnu, hlavní smlouvu podepsali 8. července v Praze Riceová a český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. - o podpisu česko-americké smlouvy čtěte zde

Rozhovory s Varšavou byly složitější. Poláci žádali od USA mimo jiné rakety Patriot, což Washington zpočátku odmítal, ale nakonec ustoupil. Jednání provázely i rozepře mezi polským premiérem Tuskem a prezidentem Kaczynským. - o dosažení polsko-americké dohody čtěte zde

Ještě minulý měsíc se zdálo, že rozhovory poněkud uvízly ve slepé uličce. Ale 14. srpna vyjednavači oznámili: dohodli jsme se. Washington i Varšava přitom odmítly, že k urychlené shodě přispěl současný rusko-gruzínský konflikt o Jižní Osetii, z čehož je obviňuje Moskva.

Ta se proti americkému plánu na výstavbu základen v Česku a Polsku staví dlouhodobě. Americký štít v Evropě ohrožuje bezpečnost Ruska, USA chtějí ovládnout svět a rozjíždějí nové závody ve zbrojení, musíme se bránit, a tak na základny namíříme své rakety, ozývá se pravidelně z Moskvy. USA opakují, že systém není namířen proti Rusku, ale právě proti zlotřilým režimům typu Írán či KLDR.

Rusové ostře reagovali na červencový podpis smlouvy s Prahou a nejinak tomu bylo i teď. Už v pátek prohlásil Anatolij Nogovicyn z generálního štábu ruské armády, že Polsko je třeba potrestat.

Britský deník The Times také s odkazem na ruské vojenské zdroje napsal, že Moskva zvažuje výrazné posílení loďstva v Baltském moři. Konkrétně prý hodlá ponorky a lodě vybavit jadernými zbraněmi. To ale Kreml popřel.

Patrioty mají být u Varšavy
V Česku i Polsku ještě musí smlouva s Američany projít parlamentem a podpisem ji musí opatřit prezident. Poláci si na Američanech vyvzdorovali šestadevadesát raket systému vzdušné obrany Patriot. Ty mají být podle listu Dziennik umístěny v blízkosti Varšavy.

Dziennik uvádí, že Američané původně chtěli, aby baterie chránila protiraketovou základnu, která má vyrůst v obci Redzikowo u Slupska asi 30 kilometrů od Baltského moře. Polská vláda ale tuto možnost odmítla.

"V Polsku je mnoho strategicky významných míst, nicméně nejvážněji zvažovanou lokalitou je okolí Varšavy coby nejdůležitějšího rozhodovacího centra v zemi," uvedl náměstek ministra obrany Stanislaw Komorowski.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue