Nejvíce klíšťat je v přírodě na jaře a na podzim. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Klíšťat bylo na jaře rekordně mnoho, nemocných je více než loni

  • 6
Po jarních měsících, kdy zaznamenali epidemiologové velmi vysoký počet nakažených klíšťovou encefalitidou a lymeskou boreliózou, nyní nastává lepší období. Počet infikovaných osob je výrazně nižší, klíšťat je velice málo. Další vrchol se ale očekává na podzim.

"To je každoroční situace. Na jaře je klíšťat maximum, v létě jejich počet klesá a další maximum přichází opět na podzim," popsala vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou boreliózu Dagmar Hulínská. Podzimní vrchol ale nedosahuje jarních hodnot. "Na druhou stranu se může infikovat více lidí, protože se častěji chodí do přírody," dodala Hulínská.

Počet lidí nakažených klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou je zatím vyšší než za srovnatelné období loňského roku. "Ke konci 32. týdne (k 10. 8.) evidujeme 266 nemocných encefalitidou a 1 789 lymeskou boreliózou," sdělil iDNES.cz lékař Stáního zdravotního ústavu Jan Kinčl.

. Počty nemocných nakažených klíšťaty

Klíšťová encefalitida:

2008 - 238

2007 - 205

2006 - 184

Lymeská borelióza:

2008 - 1 663

2007 - 1 494

2006 - 1 255

Pozn. Čísla vždy ke konci července

Zdroj: Epidat

To znamená mírný nárůst oproti předcházejícím letům. "Ke konci července jsme zaznamenali 238 případů encefalitidy oproti 205 loni. Boreliózy bylo 1 663, oproti 1 494 v roce 2007," popsal Kinčl.

Tato čísla ale ještě nemusí znamenat, že nemocných bude na konci roku více než loni. "Zatím to tak vypadá, ale samozřejmě se to může ještě změnit," upozorňuje Hulínská. Vysoké množství nakažených na jaře bylo způsobeno především mírnou zimou, během níž mohla infikovaná klíšťata bez problémů přežít.

Nejvíce klíšťat je ve vlhku
Klíšťatům se nejvíce daří v okolí velkých řek a na travnatých březích rybníků, kde je vlhko a teplo. Hodně jich je také ve spadaném listí. "Dobře se jim daří také v listnatých lesích. Na stromech ale nejsou," vyvrací František Kotrba z hygienické stanice Jihočeského kraje. Malí parazité se totiž vyskytují tam, kde mají potravu.

Nejvíce případů klíšťové encefalitidy je letos v oblasti jižních Čech, u Českých Budějovic a Tábora, dále v Chomutově, Ústí nad Labem, na Vysočině a u Olomouce. Klíšťata infikovaná lymeskou boreliózou jsou především v povodí velkých řek, v okolí Brna, Polabí a na Vysočině.

Nebezpečnější nemoc, kterou klíšťata přenáší, je encefalitida, která může být i smrtelná. Lékaři ročně zaznamenají několik úmrtí kvůli této nemoci, nakazí se zhruba pět set lidí. Nejohroženější skupinou jsou senioři a lidé s oslabenou imunitou.

Proti klíšťové encefalitidě existuje očkování. "V ostatních evropských zemích není počet nakažených tak vysoký. Způsobeno je to především tím, že je u nás nižší proočkovanost. Například v Rakousku, kde je vakcína zdarma a je jí stále dostatek, jsou případy onemocnění výjimečné," vysvětlila Dagmar Hulínská.

Výskyt lymeské boreliózy je výrazně častější, ročně evidují lékaři 3,5 až 4 tisíce onemocnění. Proti nemoci neexistuje žádná vakcína.

Lékaři doporučují nosit do lesa dlouhé světlé oblečení, na kterém jsou klíšťata lépe vidět. Nejvíce klíšťat bývá na nesečených místech na okrajích lesů, březích rybníků a vodních toků. Po pobytu na takových místech by se tedy lidé měli po návratu dobře prohlédnout a převléknout se.

Na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu najdou lidé také aktuální předpověď aktivity klíšťat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video