Doporučujeme

Helena Suková - Bývalá profesionálka Helena Suková opustila světový okruh v roce 1998. | foto: David Port, MF DNES

• 1
Jedna z nejlepších tenistek české historie Helena Suková se vrátila z olympiády v Pekingu. Už deset let nehraje profesionálně tenis, přesto se stále zajímá o sportovní dění. Hry v Pekingu se podle ní povedly. Čína pořadatelství zvládla bez problémů a bývalá čtvrtá hráčka tenisového žebříčku na vlastní kůži nepoznala cenzuru, o níž se v souvislosti s Čínou tolik hovoří.

Držitelka dvou stříbrných medailí z olympiády v Soulu a Atlantě, vítězka 68 turnajů WTA ve čtyřhře a 10 ve dvouhře se byla podívat hned na několik zápasů českých tenistů. Sledovala například postup Ivety Benešové do druhého kola tenisového turnaje, ale byla se podívat třeba i na atletice.

Čtyřnásobná finalistka grandslamových turnajů přijala pozvání do olympijského studia iDNES.tv a zavzpomínala si na své tenisové začátky i na svou účast na hrách v Soulu a Atlantě.

"Škoda, že jsem byla v Soulu zraněná. Dvouhru jsem v Koreji jenom odkulhala, abych nemusela zápas vzdát. To bych pak nemohla hrát čtyřhru," dodává 188 cm vysoká tenistka, která právě v Soulu vybojovala společně s Janou Novotnou stříbrné olympijské medaile.

V rozhovoru vzpomínala také na svou maminku, Věru Sukovou, finalistku Wimbledonu ze šedesátých let. "Moc si přála, abychom s bratrem Cyrilem hráli tenis. Jen škoda, že odešla tak brzy a neviděla mé začátky na profesionálním okruhu."

Helena Suková se nebála mluvit o problematické spolupráci s Janou Novotnou, o emigraci československých tenistů do zahraničí během komunistického režimu nebo o své tenisové spolupráci s Martinou Navrátilovou.

"Chtěla jsem s Martinou hrát už v osmdesátých letech, ale kvůli tehdejší politické situaci to nebylo možné. Zahrály jsme si tedy až později v Japonsku a vyhrály jsme turnaj Pan Pacific v Tokyu. Poradily jsme si tehdy s celou světovou špičkou," říká H. Suková.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.