Zastřešení bazénu - prodlužte si léto

  • 4
Studená voda, spadaná špína, koupání jen pár dní v roce… Je vám to povědomé? Řešení nabízí zastřešení bazénu. Po počátečních investicích ušetříte spoustu námahy, ale i peněz.
Tato konstrukce zdobí stále více zahrad. Volit můžete z mnoha tvarů, velikostí, materiálů a barev rámů i skla. Pořízení bazénového zastřešení si ale mnoho lidí rozmýšlí kvůli jeho ceně. Ta obvykle odpovídá pořizovací ceně bazénu.

. TIP

Ještě efektivnější je kombinace zastřešení a solární folie. Voda se více ohřeje. Značně se sníží i její odpařování.

Bazénové zastřešení pracuje na principu skleníku, čili účelně využívá slunečního záření. Přitom brání odparu vody i použité chemie. Konstrukce chrání bazén proti vnějším nečistotám, povětrnostním vlivům, a to i při zimním počasí. Údržba vám zabere méně času. Voda zůstává kvalitní i při použití menšího množství chemie. Majitelé ovšem nejvíce oceňují prodloužení koupací sezony.

"Sám vlastním zastřešení bazénu. Po celý den zůstává voda úžasně teplá, koupání je příjemné od časného rána až do pozdních hodin,“ pochvaluje si Petr. „Naposledy se koupeme až na konci října.“

Rodiče jistě ocení bezpečnost. Malým dětem, které si hrají na zahradě u bazénu, nehrozí díky zastřešení pád do vody. Domácím mazlíčkům zabráníte, aby se osvěžovali v bazénové vodě, a tím ji znečišťovali.



Na českém trhu se letos objevil nový typ zastřešení. Je vyroben z lehkých hliníkových trubek, které jsou pokryty gumovou plachtou nebo fólií a speciální textilií. Po upevnění konstrukce se zastřešení rozvine jako vějíř a vytvoří nad bazénem ochranný oblouk. Oproti klasickému zastřešení je levnější (nejmenší tvar od 18 000 korun), ale ne tak stabilní. Hodí se i pro nadzemní bazény.

Další varianty zakrytí bazénu

Lamelová roleta
Navíjecí zařízení ji automaticky rozprostře po hladině za pár minut. Tento výrobek chrání bazén proti vlivům počasí a udržuje stálou teplotu po celou sezonu. Na rozdíl od zastřešení nijak nenarušuje vzhled zahrady. Nemusíte se ani bát o své děti a domácí mazlíčky, kvalitní roletové zakrytí je unese. Lamely se doporučují pro vnitřní bazény, kde není roleta vystavena slunečnímu záření. Dá se ale samozřejmě použít i pro ty venkovní.

Výrobci nabízejí dva typy navíjecích zařízení. Nadhladinový, kdy je umístěn na okraj bazénu, a zabudovaný podhladinový. Finanční částka rozhodně není zanedbatelná. Právě navíječ stojí z celého zakrytí nejvíc – seženete od 90 000 korun. Cena samotných lamel se při velikosti bazénu 20 m2 pohybuje od 30 000 korun.

Plachta krycí
Pokud bazén zrovna nepoužíváte, rozprostřete na hladinu krycí plachtu. Ochráníte vodu proti vlivům počasí. Vítr tak do ní nezanese žádné vnější nečistoty, které byste pak museli vylovit síťkou. V horkých dnech zamezíte tvorbě řas.

Plachta zabraňuje spadání kyselého deště do vody. Ten ale na plachtě ztěžkne a sundat ji je pak složitější a časově náročnější. Proto se objevila novinka na trhu – síťové plachty, které propustí jen vodu, nikoliv nečistoty.

Cena opět záleží na velikosti a tvaru bazénu. Klasické rozměry seženete od 650 do 3 500 Kč. Síťová plachta vás bude stát o několik stovek více.

Plachta solární
Využívá slunečního záření, a tím ekologicky ohřívá vodu. Dále zabraňuje úniku tepla a ztrátě vody a chloru. Ušetříte tedy za ohřev vody, chemické přípravky a dopouštění bazénu. Je vhodná i pro vnitřní bazény kvůli odparu.

Tato plachta kryje samozřejmě hladinu proti nečistotám. Pozor ale na dlouhodobé zakrytí, teplá voda má sklony k tvorbě řas. Od plachty krycí se téměř finančně neliší, spíše bývá o trochu levnější.

. Jaké zakrytí zvolit pro váš bazén

Nadzemní – krycí plachta, solární plachta
Částečně zapuštěný – krycí plachta, solární plachta, oba typy zastřešení
Zapuštěný – krycí plachta, solární plachta, oba typy zastřešení
Vnitřní – solární plachta, lamelová roleta


Fóra čtenářů HOBBY.cz