I v srpnu můžete zasadit chutnou zeleninu na zimu

  • 0
Měli jste celé léto na stole čerstvé ovoce a zeleninu? V tom případě teď máte dvě možnosti – nechat záhony před další sezonou odpočinout, anebo ještě jednou zasít, třeba zeleninu s krátkou vegetační dobou.

"Pokud byste ale měli v úmyslu spíš nechat záhony odpočinout, tak bych doporučila vysít zelené hnojení. To je vlastně možnost, kterou si ozdravíte půdu, vylepšíte její strukturu," říká poradkyně pro pěstitele Ludmila Dušková.

Zelené hnojení

Jedná se o způsob zlepšování úrodnosti půdy. Provádí se pomocí zaorávání zelených rostlin, které do podzimu ještě stihnou vyrůst. Aby mohly do půdy proniknout potřebné látky, rostliny se nesklízí. Jejich rozkladem se totiž zvyšuje obsah organické hmoty a živin a vzniká humus.

Vysazené plodiny snižují také rozbahnění půdy a stíní ji.

Do uhrabané půdy vysejeme semena - asi 20 g na 1 m2. Pravidelně zaléváme. Ideální je na podzim vyrostlé plodiny posekat. Menší části se lépe s půdou promíchají.

K zelenému hnojení se využívá hrách, hořčice, pohanka, svazenka, oves a další rostliny.

Výsev

Řada zahrádkářů se domnívá, že už je v srpnu na vysévání čehokoliv pozdě. Omyl! Právě srpen je totiž ideální doba například pro výsev ředkviček.

Chcete-li si ulehčit práci s vyměřováním záhonu, použijte tzv. výsevní pásek.  

"Je to usnadnění výsevu, kdy si jen vyznačíte řádek a do něj vložíte tento pásek, kde jsou semínka. Pak už ani nemusíte jednotit, protože jsou zde semínka umístěna na přesnou vzdálenost, takže nám rostlinky už jenom vyklíčí. A můžete se těšit na sklizeň," radí Ludmila Dušková.

Čerstvá zelenina na talíři i v zimě

Ředkvičky

Tato zelenina se pěstuje v mnoha barevných variantách. Pořídit si můžete bílé, fialové, červené, červenobílé i žluté ředkvičky. Pro podzimní pěstování zvolte například odrůdy granát, tercie, kvarta, duo nebo rampouch.

Vodnice

Brukev řepák vodnice je v Evropě dnes už méně známá. V dřívějších dobách se dokonce využívala místo brambor nebo kedluben. Dobře se skladuje a do října vám určitě naroste.

Cibule

Na sklonku podzimu lze vysévat i cibuli. Osivo ale musíte dát do země kolem dvacátého srpna, aby stihlo vyklíčit. Pochutnáte si pak na čerstvé svazkové cibuli.

Saláty

Některé odrůdy, např. humel nebo altenberský, se vysévají na konci srpna nebo začátkem září.
Mladé rostlinky těchto odrůd výborně přezimují, i když je mráz. Získáte tak velmi dobrou a čerstvou zeleninu brzy na jaře, kdy prakticky ještě vůbec nic neroste.

Špenát
 
Špenát je zelenina s krátkou vegetační dobou. Při výsevu v srpnu sklízíte koncem září nebo v říjnu. Přežije i částečné mrazy.

Mangold

Mangold se podobá špenátu a podobně se i připravuje. Dobře přezimuje a na jaře je k dispozici jako jedna z prvních zelenin.

Fóra čtenářů HOBBY.cz