Sparťanský záložník Ondřej Kušnír a Wilfried Balima v zápase Sparta Praha - Šeriff Tiraspol | foto: ČTK

Sparta porazila Tiraspol a potvrdila postup, čeká ji Panathinaikos

• 403
Fotbalisté Sparty postupují do třetího předkola Ligy mistrů, kde narazí na řecký Panathinaikos. V domácí odvetě druhého předkola porazili moldavský Šeriff Tiraspol 2:0 po brankách Voříška a Slepičky. První utkání vyhráli 1:0.

. ON-LINE

Zápas jsme sledovali v podrobné on-line reportáži.

Po rozhodnutí UEFA začnou sparťané boj o Ligu mistrů s řeckým soupeřem doma: ve středu 13. srpna se bude hrát od 20:45 v Praze, odveta je v plánu o dva týdny později v Aténách.

Největší překvapení připravil ještě před zápasem trenér Lavička, který vsadil nečekaně na dva útočníky a vůbec poprvé dal v sezoně šanci Kuličovi.

Sparta vstoupila do utkání aktivně a už v páté minutě si mohla pojistit postup, jenže domácí střelecky selhali. Kušnírovu střelu vyrazil výborně gólman ke Slepičkovi, který hlavičkou nedokázal trefit odkrytou branku.

Nevyužité šance sparťané litovali, minimálně do vedoucího gólu, který dali před přestávkou. Do té doby sice měli neustále navrch, ale další podobnou příležitost už neměli a občas se museli i hodně zatáhnout, aby odrazili snahu Šeriffu, které však chyběla koncovka. Nejslibnější možnost měl ve 28. minutě hbitý Belima, jehož hlavičku Kozáčik vyrazil nad.

Sparťané se zvedli v závěru poločasu. Nejprve dvakrát pálil neúspěšně Kladrubský, vedení přinesla až první minuta nastaveného poločasu. Voříšek třicet metrů od branky poslal centr na zadní tyč soupeřovy branky, kde míč nikým netečován doputoval až do sítě.

Domácí se uklidnili, zápas měli ve své moci a druhý poločas už byl naprosto v jejich režii. Zvlášť když čtyři minuty po změně stran přišel druhý gól, který Kulič připravil nádherně Slepičkovi a ten z hranice šestnáctky poslal míč už do odkryté branky.

Zápas se pak už jen dohrával - diváci se bavili a hráči Sparty se snažili, aby vedení ještě zvýšili a vylepšili svou pohodu před dalšími zápasy.

Hosté ještě zazlobili v 52. minutě, kdy střídající Kučuk přihrál do ideální pozice Alexejevovi, ale ten hlavičkoval nad.

Sparťané už hráli bez nervů a ukončili čtyřleté čekání na domácí výhru v evropských pohárech, které trvalo od srpna 2004, kdy přehráli 2:0 Ferenecváros Budapešť.

Divákům ani nevadilo, že brankami neskončily další
nadějné akce, které měl Kušnír. Nejprve jeho dělovku zastavilo břevno a podruhé jeho střelu zablokovali obránci.

Sparta se mohla těšit i z udržení neprůstřelnosti. Brankář Matúš Kozáčik ani v jednom ze tří zápasů v sezoně neinkasoval, což činí už 270 minut. Odevzdaný Šeriff v závěru, v němž po druhé žluté kartě odešel předčasně pod sprchy střídající Kučuk, nijak nehrozil.

Trenér Sparty Lavička: "Zápas jsme zvládli a dotáhli do konce základ, který jsme si vybudovali už v Moldavsku. Do zápasu jsme vstoupili aktivně, hrozili jsme z aktivních situací a měli jsme vstřelit rychlý gól, protože pak jsme měli někdy problémy s útočnou aktivitou soupeře. Hodně nám pomohla druhá branka - pak jsme se uklidnili, druhý gól soupeře definitivně zlomil," řekl trenér.

Trenér Šeriffu Leonid Kučuk: "Kdo dělá méně chyb, ten vyhrává. A to dnes byla Sparta, která dokázala využít dvou našich zaváhání, přičemž to druhé bych mohl označit za dětskou chybu," kritizoval kouč vlastní tým, který se prý už nedostal ke své hře. "My jsme se snažili držet míč, zatímco Sparta, když dostala míč, tak rychle mířila k naší brance. V tom byl zásadní rozdíl," mínil Kučuk.