Sázavafest 2008 - vzpomínka na Grohmana - Ivan Hlas zpívá s pomocí vytištěného textu

Sázavafest 2008 - vzpomínka na Grohmana - Ivan Hlas zpívá s pomocí vytištěného textu - Festival Sázavafest, Kácov (1. srpna 2008) | foto: Jan BeránekČTK

Sázavafest zpíval tragicky zesnulému bubeníkovi Chinaski

  • 2
Festival Sázavafest se hudbou rozloučil s Pavlem Grohmanem, tragicky zesnulým bubeníkem kapely Chinaski. Unikátní jam session se obešlo bez patosu a přilákala mnohé ze čtrnácti tisíc návštěvníků, kteří si během pátku mohli užít také známou kapelu Young Gods.

"Měli jsme několik možností. Buď Grohmana uctít tichem, nebo díru po Chinaski zaplnit jinou kapelou. Ani jedno se nám nechtělo," vysvětlil divákům na úvod šéf Sázavafestu Pavel Kloupar.
 
Organizátoři proto oslovili několik kapel a hudebníků, kteří v Kácově hráli, zda by šli do unikátního půlhodinového koncertu složeného z několika hitů Chinaski. Oslovení kývli na nápad bez mrknutí oka. "Dokazuje to, že hudebníci drží při sobě," vzkázal zaplněné louce před hlavním pódiem festivalu moderátor a režisér Zdeněk Suchý.

"Nechceme z toho dělat slzavé údolí, chceme nabídnout nepatetickou vzpomínku na Pavla. Víme, že by si to tak přál," dodal Suchý a pozval na pódium první účinkující - zpěvačku Janu Lotu a hereckého písničkáře Jana Budaře, kteří za doprovodu hudebníků z několika kapel zazpívali jeden ze starších hitů Chinaski Dlouhej kouř.

Pak přišel na řadu Ivan Hlas, který si vybral Grohmanovu skladbu Klára. Tomáš Hajíček, zpěvák rockových Krucipüsk, svérázně pojal Vinohradskou, Anna K děkovala zpívajícím divákům za podporu během řízné úpravy písničky 1. signální. Nikomu nevadilo, že interpreti texty slavných písniček buď četli z papíru, nebo je spletli. Naopak - bouřící posluchači je ve chvílích "textové indispozice" ochotně podpořili.

Závěr půlhodinové vzpomínky obstarali Roman Holý a Matěj Ruppert z kapely Monkey Business. Jediní přinesli na pódium melancholii v komorní skladbě, jež do repertoáru Chinaski nepatřila a své vystoupení zakončili refrénem z Krylova Anděla. "Pavle, to bylo pro tebe," dodal Ruppert.

Ani jeden ze členů Chinaski se vzpomínkového koncertu nezúčastnil. Suchý tlumočil jejich vyjádření, že se na to nikdo ze skupiny na veřejné vystoupení ještě necítí, a zároveň jménem manažerky Hany Petřinové poděkoval všem účinkujícím a divákům.

. Dorazil i Vlasta Třešňák

Letošní Sáazavafest měl neobvyklého hosta - písničkáře Vlastu Třešňáka, který se velkým festivalům většinou vyhýbá. Tentokrát udělal výjimku, protože na festivalu má letos své akustické pódium jeho "domovská" pražská Balbínka. Několika desítkám posluchačů zahrál s rockovou kapelou za zády především písně z poslední desky Skopolamin. "Je hrozné vedro, rozlaďuje to kytaru a vadí při zpěvu. To ale u mého skřehotání nehraje takovou roli," řekl ČTK po koncertu Třešňák.

Young Gods probudili ospalé publikum
Hvězdou pátečního programu byli představitelé industriální hudby The Young Gods. Původně trio experimentující s elektronickou hudbou v sestavě rozšířené na čtyři členy postupně rozproudilo zpočátku trochu ospalé publikum, když dav zavalili zvukovou plochou a světelnou show.

Nakonec švýcarští hudebníci sklidili velké ovace. "The Young Gods byli ze všech kapel na festivalu nejdražší," podotkl Pavel Kloupar. Konkrétní částku však neuvedl.

Z tuzemských interpretů se v pátek představili například Monkey Business, Wohnout, Anna K, Vypsaná fixa či hiphopoví Bow Wave. Na akci nechybí ani hudební rarity, jako například bláznivý projekt členů kapely Wohnout s názvem Rádio Děda, který byl k vidění nad ránem.

Podle ředitelky kutnohorské okresní policie Blanky Matějů je situace na festivalu zatím klidná, policisté do pátečního poledne zaznamenali pouze dvě krádeže ve stanech. V jednom případě škoda přesáhla 5000 korun, takže jde o trestný čin. Pachatele se zatím nepodařilo vypátrat. Policisté také vedou zkrácené přípravné řízení s návštěvníkem přehlídky, který řídil auto pod vlivem alkoholu.

Festival, na němž se průběhu tří dnů na šesti hudebních scénách představí přes 200 účinkujících, dnes vyvrcholí vystoupením známé německé elektronické formace Camouflage a členky taneční kapely Faithless Sister Bliss. Z dalších zahraničních hostů zahrají například jedni ze zakladatelů žánru ska jamajští The Skatalites. Tuzemskou hudební scénu bude reprezentovat mimo jiné Kryštof.