Radovan Karadžič u soudu v Haagu (30. července 2008) | foto: ČTK

Karadžič stanul před haagským soudem. Bojím se o život, prohlásil

  • 397
Bývalý bosenskosrbský prezident Radovan Karadžič poprvé stanul před haagským tribunálem pro bývalou Jugoslávii. Ve čtyři hodiny odpoledne před něj předstoupil oholený a ostříhaný - mnohem podobnější svému vzezření z dob bosenské války. Byl jsem unesen a bojím se o svůj život, prohlásil.

Karadžič usedl na místo obžalovaného bez svých právníků. Potvrdil, že se hodlá obhajovat sám - nejen u prvního slyšení, ale během celého procesu. "Mám neviditelného poradce a rozhodl jsem se, že se budu zastupovat sám," řekl. "Myslel jsem, že se to rozumí samo sebou," dodal později.

Soudce mu na úvod přečetl souhrn obvinění, která proti němu haagský tribunál vznesl - s tím, že úplné znění může být přečteno později, pokud si to Karadžič bude přát.

Stávající obžaloba má celkem jedenáct bodů včetně genocidy, podílu na genocidě, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Tím nejhorším, co Karadžič podle Haagu spáchal, je masakr osmi tisíc civilistů ze Srebrenice v červenci 1995 a také 43 měsíců trvající obléhání a ostřelování bosenského hlavního města Sarajeva. Karadžičovi hrozí doživotní vězení.

Pak Karadžič potvrdil svou totožnost. Uvedl své celé jméno, potvrdil datum a místo narození i poslední adresu, na níž pobýval před zatčením. "Oficiální adresa je adresa mého rodinného domu, kde žije moje žena. Ale pokud se ptáte na neoficiální adresu, na níž jsem pobýval pod svou falešnou totožností, je to ulice Jurije Gagarina v Bělehradě, číslo 267," řekl Karadžič s kamennou tváří.

Oholený, ostříhaný. Jako za války
"Bosenský řezník" už zase vypadá podobně jako v dobách bosenské války. Po zatčení "shodil" dlouhé vlasy i mohutný plnovous, jež ho maskovaly coby doktora Dragana Davida Dabiče. Ten léta žil v srbském hlavním městě, živil se jako alternativní léčitel a nepoznán unikal před spravedlností.

Klec spadla minulý týden v pondělí, kdy si pro někdejšího předáka bosenských Srbů přišla tajná služba. Srbský soud hned rozhodl o jeho vydání do Haagu, převoz se odehrál včera brzy ráno - srbské vládní letadlo přistálo po šesté hodině v Rotterdamu, helikoptéra pak Karadžiče převezla do cely ve Scheveningenu. - čtěte Karadžič je v Nizozemsku, před soudem stane už ve čtvrtek

Dnes tedy Karadžič poprvé předstoupil před soudce. Když mu bylo nabídnuto přečtení plného znění obžaloby, Karadžič odmítl s tím, že si počká na novou verzi. "Mě nezajímá, aby mi někdo četl obvinění. Raději bych už dostal nové, které bylo ohlášeno. A pak bych rád vystoupil a hájil se," řekl.

Skutečnost, že se chystá nová verze obvinění, potvrdil prokurátor. Karadžič řekl, že si nový dokument nejdříve prostuduje. Tím potvrdil, co se čekalo - že v rámci zdržovací taktiky beze zbytku využije třicetidenní lhůtu, kterou má, aby se vyjádřil k jednotlivým bodům obžaloby. Termín dalšího slyšení stanovil soudce na pátek 29. srpna na 14:15.

Radovan Karadžič u soudu v Haagu (30. července 2008)

Byl jsem unesen civilisty
Všichni netrpělivě očekávali, jaký postoj Karadžič vůči tribunálu při prvním slyšení zaujme. Už před začátkem vícekrát prohlásil, že haagský tribunál neuznává.

Okázalost, kterou dával najevo před lety jako lídr bosenských Srbů, si zachoval. Soud sice nebojkotoval, ale při odpovědích přes opakované napomínání soudcem sklouzával k výčtu konkrétních křivd, které se mu údajně při zatýkání a převozu do Haagu staly.

"V Bělehradě jsem byl zatčen nepatřičně, byl jsem vlastně unesen civilisty, jejichž jméno jsem neznal, má práva mi nebyla sdělena. Nemohl jsem poslat textovou zprávu přátelům, kteří mě hledali v nemocnicích a márnicích," postěžoval si Karadžič.

Prohlásil také, že má obavy o svůj život. "Holbrooke pořád chce moji smrt. Co když jeho prsty dosáhnou až sem?" připomněl jméno tehdejšího vyjednavače. Za dohodu z poloviny 90. let, že se stáhne z veřejného života a neohrozí nastolení míru v Bosně, mu prý hrozili smrtí. "Chci ukázat, proč zde jsem až nyní a ne roku 1996, 1997 či 1998, v době, kdy jsem měl záměr zde vystoupit, ale hrozilo mi, že budu zlikvidován," prohlásil.

Před vydáním četl Bibli
Navzdory vážným obviněním byl Karadžič krátce před vydáním do Nizozemska "uvolněný a spokojený", popsali mandantův stav jeho právníci. V srbském vězení si před vydáním dokonce četl Bibli, uvedl list Blic. Ten také už dnes ráno zveřejnil fotografie "nového" Karadžiče, oholeného a ostříhaného.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video