Fotografie z filmu Vratné lahve (2007)

Fotografie z filmu Vratné lahve (2007) | foto: Falcon

Filmový pirát se vykoupil, za Vratné lahve zaplatí statisíce

  • 70
Soud zastavil trestní stíhání dvou mužů, kteří čelili obvinění z nelegálního šíření českého filmu Vratné lahve. Jeden z nich se dohodl se společností Biograf Jan Svěrák na náhradě škody.

Peněžní odškodnění nabídl muž, který podle žalobců umístil snímek na internet. "S jedním z nich došlo k uzavření dohody o náhradě škody," potvrdil režisér Jan Svěrák, podle něhož se výše odškodnění pohybuje v řádech statisíců korun.

Podmínky pro podmíněné zastavení stíhání splnil i druhý obviněný, který přímou škodu nezpůsobil. Podle policie rozšiřoval mezi svými známými kopii filmu, která byla určena pro potřeby ministerstva kultury.

"Bylo rozhodnuto o podmíněném zastavení trestního stíhání. Usnesení nabylo právní moci 11. července. Zkušební doba byla u obou obviněných stanovena na osmnáct měsíců," uvedla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 5 Vanda Činková.

Žalobce oba muže vinil ze spáchání trestného činu porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi.

Aby bylo možné trestní stíhání podmíněně zastavit, musí být podle Činkové splněno několik podmínek. Mezi ně patří například doznání a právě náhrada škody. Oba muži podle soudkyně navíc nad svým jednáním projevili lítost.

Podle trestního řádu lze podmíněně zastavit stíhání u trestných činů, u nichž trest nepřevyšuje pět let vězení. Právě tolik hrozilo muži, který film umístil na internet. Jeho spoluobviněnému mohl soud udělit až dvouletý trest vězení.

. Úspěšné Vratné lahve

Svěráci nasbírali ceny i diváky

Plakát k filmu Vratné lahveFilm Vratné lahve získal dva České lvy za režii a scénář. Lva za nejlepší režii získal Jan Svěrák, cenu za scénář jeho otec Zdeněk. Křišťálovou sošku si navíc tvůrci Vratných lahví odnesli i za divácky nejúspěšnější snímek loňského roku. Film loni v českých kinech zhlédlo přes 1,254 milionu diváků, tržby přesáhly 124 milionů korun. Vratné lahve obdržely také cenu za nejčastěji legálně stahovaný film z internetu v roce 2007.

Aby zůstalo trestní stíhání zastaveno, musí vést oba muži podle trestního řádu ve zkušební době řádný život. Pokud se tak nestane a například spáchají další trestný čin, soud vydá usnesení o pokračování stíhání, vysvětlila Činková.

Společnost Biograf Jan Svěrák nechala vyrobit kopii pro ministerstvo u firmy, jejíž technik si prý film odnesl domů. Podle policie si pak na svém počítači pořídil kopii, kterou údajně poskytl nejprve příbuzným, následně také kolegům v práci.

Podle policistů měla kopie nejvyšší možnou kvalitu, byla označena vodoznakem a upozorněním, že je určena pouze ministerstvu kultury a nesmí se kopírovat.

Podle spisu se od technika dostal film až k druhému muži, z okresu Praha-východ, který prý kopii umístil na internet. To podle policie potvrdila řada důkazů, které policisté nalezli při domovních prohlídkách v místě jeho trvalého bydliště a pracoviště.

Úniky filmových trháků na internet nejsou ojedinělé. Z filmů českých tvůrců byly v poslední době podobným způsobem šířeny například i snímky Medvídek Jana Hřebejka či Gympl Tomáše Vorla.

Značný mediální ohlas měl také případ mladíka, který si v kině natočil snímek Simpsonovi ve filmu a umístil jej na internet. V Česku se film totiž v distribuci objevil dříve než v ostatních zemích, česká premiéra dokonce předcházela uvedení filmu v USA.

Mladík byl nepravomocně odsouzen k devíti měsícům vězení s podmínkou na dva roky a povinnosti nahradit způsobenou ztrátu, kterou Bontonfilm vyčíslil na 5,5 milionu korun. Nakonec se ale "pirát" s distribuční společností dohodl na mimosoudním vyrovnání ve výši 150 tisíc korun. Také slíbil, že se bude účastnit preventivních akcí České protipirátské unie.

,